Краткосрочный план урока "Дәрілік өсімдіктер" 5 класс
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы:4бөлім.Жануарлар
әлемі мен өсімдіктер
дүниесі
Мектеп: Қазыбек бек бекетіндегі орта мектеп мектепке дейінгі шағын
орталығымен мемлекеттік мекемесі
Күні: 26.11.18 ж
Мұғалімнің аты-жөні: Абдрахманова С.А.
Сынып: 5 «Б»
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы
Дәрілік өсімдіктер
Осы сабақта қол жеткізі
летін оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
5.Т/А2. Әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени тақырыптарға байланысты
диалог, монологтердегі (хабарландыру) көтерілген мәселені түсіндіру.
5Ж6. Мәтіндерді түзету және редакциялау: Мәтіндегі орфографиялық
қателерді сөздіктерге сүйене отырып, түзету және редакциялау.
Сабақтың мақсаты
Барлық оқушылар орындай алады:
Әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени тақырыптарға байланысты диалог,
монологтердегі (хабарландыру) көтерілген мәселені түсінеді. Мәтіндегі
орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып, түзетеді және
редакциялайды.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени тақырыптарға байланысты диалог,
монологтердегі (хабарландыру) көтерілген мәселені түсінеді. Мәтіндегі
орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып, түзетеді және
редакциялайды.
Кейбір оқушылар орындай алады:
Әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени тақырыптарға байланысты диалог,
монологтердегі (хабарландыру) көтерілген мәселені түсінеді. Мәтіндегі
орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып, түзетеді және
редакциялай ды өмірде қолдана алады.
Бағалау критерйиі
Әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени тақырыптарға байланысты диалог,
монологтердегі (хабарландыру) көтерілген мәселені түсінеді
Мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып түзетеді және
редакциялайды.
Тілдік мақсаттар
Тілдік дағдылар: Тыңдалым, жазылым
Пәнге қатысты сөздік қорлар:Өсімдік,емдік,алтын тамыр,экстракт,дәрілік
өсімдік
Талқылауға арналған сұрақтар:
«Өсімдіктер әлемі» деген күрделі сөз қандай мағына береді?
«Өсімдіктер әлемі» деген балалар энциклопедиясымен таныссың ба?
Құндылықтарға баулу
«Мәңгілік ел» құндылығы: Табиғатты қорғау,өсімдіктер әлеміне деген
құрметін арттыру.
Адамгершілік құндылықтары: өзіне және айналадағы адамдарға құрмет
көрсету,
бағалай білу дағдыларын қалыптастыру және қоршаған ортаны күтіп бағуға
баулу.
Пәнаралық байланыс
Әдебиет, жаратылыс тану
Тақырып бойынша
алдыңғы білім
Алтай ботаника бағы
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, оқушыларды
түгендеу. Оқушыларды шаттық шеңберіне тұрғызу арқылы, бүгінгі
сабаққа психологиялық ахуал тудыру.
Қызығушылықты ояту.Сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты
болжайды.
«Өсімдіктер әлемі» деген күрделі сөз қандай мағына береді?
«Өсімдіктер әлемі»деген балалар энциклопедиясымен таныссың ба?
Оқу мақсатымен таныстырылады.
5.Т/А2. Әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени тақырыптарға
байланысты диалог, монологтердегі (хабарландыру) көтерілген
мәселені түсіндіру.
5Ж6. Мәтіндерді түзету және редакциялау: Мәтіндегі
орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып, түзету және
редакциялау.
«Интербе
лсенді
әдістер»
А.Әлімов
167-бет
Сабақтың ортасы
ЖЖ
9-тапсырма.
«Дәрілік өсімдіктер» тақырыбына диалог құрастырып,редакциялап
жазыңдар.
С
10- тапсырма
«Өсімдіктер». Сөзжұмбақ құрастырыңдар
Ж
11-тапсырма. Төмендегі мәтінді негізге ала отырып,эссе жаз.
Бағалау критерийі:
Диалог құрастырып,редакциялап жазады.
Сөзжұмбақ құрастырып жазады.
Эссе жазады
ҚБ: Бірін-бірі бағалау,өзін-өзі бағалау, мұғалімнің бағалауы.
Оқулық
5-сынып
Қазақ тілі
Алматы
Сабақтың соңы
Үйге тапсырма: «Өсімдіктердің адамзатқа пайдасы» эссе жазу
Қосымша ақпараттар
Саралау – Сіз қандай
тәсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз? Сіз басқаларға
қарағанда қабілетті
оқушыларға қандай
тапсырмалар бересіз?
Бағалау – Сіз
оқушылардың
материалды игеру
деңгейін қалай тексеруді
жоспарлап отырсыз?
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын
сақтау
Саралау тапсырмаларды
іріктеуді, белгілі бір оқушыдан
күтілетін нәтижені, оқушыға
жеке қолдау көрсетуде, оқу
материалы мен ресурстарды
оқушылардың жеке
қабілеттерін ескере отырып
әзірлеуді қамтуы мүмкін
(Гарднер бойынша көптік зият
теориясы).
Бұл бөлімде оқушылардың
сабақ кезінде нені
үйренгендерін бағалау үшін
қолданатын әдіс-
тәсілдерді жазыңыз.
Денсаулық сақтау
технологиялары.
Сабақта сергіту
жаттығулары мен
белсенді жұмыс түрлерін
қолдану.
Осы сабақта
қолданылатын
Қауіпсіздік техникасы
ережелерінің
Уақытты тиімді пайдалана
отырып, саралауды сабақтың
кез келген кезеңінде қолдануға
болады.
тармақтары
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу
мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол
жеткізді ме? Егер оқушылар оқу
мақсатына жетпеген болса, неліктен деп
ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді
пайдаландыңыз ба?
Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма
және неліктен?
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін
пайдаланыңыз.
Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға
жауап
беріңіз.
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге
назар аудару қажет?