Краткосрочный план "Шынықсаң шымыр боласың" 1 класс

Қысқа мерзімді жоспар
Пән: сауат ашу
Сынып: 1А
Мектеп: №57 ЖОМ
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні: Комарова Феруза
Захиржановна
Сабақтың тақырыбы:Шынықсаң шымыр
боласың.
Заттың сынын білдіретін сөздер.
Қатысқандар:
Қатыспағандар
саны:
Ұзақ мерзімдегі оқу
мақсаты
1.3.10.1 Заттың атын, санын, сынын, қимылын білдіретін сөздерді ажырату
және орынды қолдану.
1.3.8.1 Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі
сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфия-лық талаптар-ға сай жазу.
1.2.3.1 Мұғалімнің көмегімен оқыған мәтіннің тақырыбын, басын, ортасын
және соңын анықтау.
1.1.8.1 Заттың атын, санын, сынын, қимылын білдіретін сөздерді ажырату
және орынды қолдану.
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар орындай алады: Заттың атын, санын, сынын,
қимылын білдіретін сөздерді ажырата алады.
Көпшілігі орындай алады: Мәтін ішінен заттың сынын білдіретін сөздерді
табады, сұрақ қояды.
Кейбірі орындай алады: Заттың сынын білдіретін сөздерге өз бетінше
сөздер ойлап табады. Сюжетті суреттерді бойынша әңгіме
құрастырып айтады.
Бағалау
критерийлері
- Мәтіннің бастапқы бөлігіне сүйеніп, сурет бойынша әңгіме құрастырады;
- Сөздерді каллиграфиялық талаптарға сай жазады.
-Заттың сынын білдіретін сөздерді ажырата алады
Тілдік мақсат
Оқушылар орындай алады:Мәтіндермен сөйлемдерді дұрыс оқиды,
заттың сынын білдіретін сөздерді ажырата алады..
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: Заттын сынын білдіретін
сөздер.Заттың атын білдіретін сөздер. Заттың қимылын
білдіретін сөздер.
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі
Мәтіннің не туралы екенін айтады. Өз көзқарасын түсіндіреді. Заттың
сынын білдіретін сөздерді қолданады. Сөйлемдерді сауатты, көркем
жазады.
Талқылауға арналған сұрақтар:
1. Заттың атын білдіретін сөздерге қандай сұрақ қоямыз?
2. Заттың қимылын білдіретін сөздерге қандай сұрақ қоямыз?
3. Сөйлемнің соңынан не қойылады?
4. Қазақ тілінде қанша әріп бар?
5. Қазақ тілінде қанша дыбыс бар?
6. Не істеді? деген сұраққа жауап беретін сөздер айт.
Құндылықтарды
дарыту
Оқушыларды ынтымақтастыққа,шапшандыққа тәрбиелеу.
Елбасымыз «Болашаққа бағдар: Рухани жаңғыру» мақаласында «Білімді,
көзі ашық, көкірегі ояу болуға ұмтылу –біздің қанымызда бар қасиет»
деп білімді ұрпақ тәрбиелеуді атап өткен.
Денсаулық,техникақ
ауіпсіздігінің
сақталуы
Сынып бөлмесінде, сабақ барысында, үзіліс кезінде жеке бастың жалпы
қауіпсіздігін қатаң сақтау.
Пәнаралықбайланыс
тар
Жаратылыстану, музыка
АКТқолданудағдысы(
сабақтақолданылаты
нболсакөрсетіңіз)
Слайд, ноутбук
Алдыңғы меңгерілген
білім
Заттың сынын білдіретін сөздер жайлы жалпы түсінік қалыптасқан.
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақта жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
Психалогиялық ахуал орнату арқылы оқушылардың
назарын сабаққа бағыттау.
«Сәлемдесу рәсімі»
Европалықтар –бір-бірінің қолын алып,басын изейді.
Жапондықтар- бір-біріне иіліп сәлем береді.
Италияда –құшақтасады.
Зимбабада- арқасымен.
Македонияда- шынтақпен:
Никарагуада –иықпен
Австралияда-шапалақ ұрып секіреді
Финдер-білекпен
Қазақтар-Ассалаумағалейкум!
Топқа бөлу Раушан гүлдердің түсі арқылы топтарға
бөлемін.
Сары раушан Көк раушан Қызыл раушан
(Т.Ж.) «Кім шапшаң» ойыны арқылы топтық
тапсырмалар беру арқылы өткенге шолу жасаймын.
Шарты: Берілген сөздерге заттың қимылын білдіретін
сөздерді жалғап жазу.
.
Гүлдердің
суреті
Дидактикалық
материалдар
Қ.Б. «Күн мен бұлт» әдісі арқылы бағалау.
Сабақ ортасы
МК «Ой шақыру» Жұмбақ шешу:
Қызыл, сары жасылды,
Көкте бір зат асылды.
Жауабы: Кемпірқосақ.
-Кемпірқосақты көргендерің бар ма?
-Кемпірқосақта неше түс бар?
-Олар қандай түстер?
Заттың сынын білдіретін сөздерге Қандай? Қай? деген
сұрақтар қойылады: жасыл, сары, биік.
1-жаттығу. Оқылым
(М;Ұ;Т;Қ)Мұғалімнің сыйы ретінде М.Әлімбаевтың
«Рахат қой салқын су» өлеңін оқимын. Оқушыларға өлеңді
мәнерлеп оқытамын. Оқулықта берілген сұрақтарға
іздену жұмыстарын жүргіземін. Оқушылар өз ойларын
ашық айтуларына мүмкіндік жасаймын.
Мақсаты: оқылым дағдысын дамыту
Дескриптор: Білім алушы
- Өлеңді мәнерлеп оқиды;
- Өлеңнен сын есімді табады;
- Сұрақтарға жауап береді.
ҚБ. Күлегеш арқылы бағалау.
Дәптермен жұмыс :
(ӨЖ) 2-жаттығу. «Миға шабуыл». Әдісі арқылы ойлау,
жылдам жауап беру дағдыларын дамытамын.
Жұмбақты оқып, жауабын тауып жатқа жазамыз.
Заттың сынын білдіретін сөзді табамыз.
Мақсаты: Жатқа жазу дағдысын қалыптастыру. Жазу
жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және
төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін
каллиграфиялық талаптарға сай жазу.
Дескриптор: Білім алушы:
Кемпірқосақ
суреті
М.Әлімбаев
туралы
бейнебаян,
оқулық.
Оқулық
-Жұмбақтың жауабын табады;
-Заттың сыны білдіретін сөздерді табады;
-Каллиграфиялық талаптарға сай жазады.
Қ.Б. «Басбармақ» әдісі арқылы бағалау.
Саралау: «Тапсырма» әдісі арқылы оқушылардың
деңгейіне қарай саралау тапсырмасын беремін.
1-топ: Көп нүктенің орнына заттың сынын білдіретін
сөздерді қойып жазады.
...бұлақ
...өзен
...тау
2-топ: «Бассейнде» мәтінін жалғастырып жазады.
3-топ. Суретке қарап, заттың сынын білдіретін
сөздерді қатыстырып, мәтін құрайды.
Мақсаты: Заттың сынын, қимылын білдіретін сөздерді
ажырату және орынды қолдану. Мұғалімнің көмегімен
оқыған мәтіннің тақырыбын, басын, ортасын және соңын
анықтау.
Дескриптор: Білім алушы:
-Көп нүктенің орнына сын есімдерді қойып жазады;
-мәтінді жалғастырып жазады;
-суретке қарап әңгіме құрастырады.
ҚБ «Жұлдызша» әдісімен бағалаймын
Сергіту сәті:
Қоюланып қара бұлт,
Жаңбыр жауды себелеп.
Жапырақты жамылып,
Тығылды тағы көбелек.
YouTube
Детский
бассейн видео
ТЖ. Постер жасау: Әр топқа суреттер беріледі. Сол
суреттерді заттың сынын білдіретін сөздерін қолданып
сипаттайды.
1- топ:
2-топ:
3-топ:
Мақсаты: Оқушылардың сөздік қорын байыту, заттың
сынын білдіретін сөздерді тиімді пайдалану.
Дескриптор:
-ақ қоянды сипаттайды;
-биік үйді сипаттайды;
-әдемі гүлді сипаттайды.
Суреттер
ҚБ. Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды
«Жеңімпаз» тақтасына орналастырамын.
Сабақтың соңы
Рефлексия: «Шыңға шығамын» әдісі арқылы, оқушылар
түсінгендерін,нені түсінбегендерін стикерге жазып
таудың етегіне, ортасына, шыңына жапсырып, кері
байланыс аламын.
Дифференциация – оқушыларға
көбірек қолдау көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Қабілеті
жоғары оқушыларға қандай
тапсырмалар қоюды
жоспарлап отырсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға
жеке-жеке қима қағаздармен
қосымша тапсырмалар беремін.
Бағалау – оқушылардың материалды
меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
Қ.Б «Басбармақ» әдісі арқылы бағалау.
Қ.Б «Жұлдызша» әдісі
Қ.Б. «Ай» әдісі
Қ.Б. «Күлегеш» әдісі
Қ.Б. «Күн мен бұлт» әдісі
Дескриптор: Білім алушы
Барлығы:- Заттың сыны білдіретін
сөздерді ажырата алады;
Көпшілігі: - мәтін бойынша сұрақтарға
жауап береді;
-
Кейбірі: - сурет бойынша әңгіме
құрастырады;
- құрастырған әңгімені жүйелі
баяндайды..
Денсаулық
және
қауіпсіздік
техникасыны
ң сақталуы.
Жалпы баға
Қандай екі нәрсе табысты болды(оқытуда да, оқуда да ескеріңіз)?
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуда да, оқуда да ескеріңіз)?
Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не ?