Конспект урока "Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу" 5 класс

Күні:
Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып:5
Қатысқан оқушылар саны:
Қатыспаған оқушылар саны:
Сабақтың
тақырыбы
Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу
Осы сабақта
күтілетін
нәтижелер
Жай бөлшектерді бөлудің ережелерін пайдаланып, оларды есеп шығаруда қолдана
алуы
Оқу
бағдарламасына
сілтеме
5.1.2.23 жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлуді орындау;
Сабақтың
мақсаты
Оқушылар:
- жай бөлшектермен және аралас сандармен арифметикалық амалдар өлу) орындай алады;
Бағалау
критерийлері
Көбейтудің негізгі компоненті ретінде қарастырады
Теңдеудің екі жағын белгілі көбейткіштерге кері санға көбейте алады
Тілдік
мақсаттар
Оқушылар:
- жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану алгоритмін түсіндіре алады;
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
- толықтауыш көбейткішті табу үшін ,... керек;
- бірінші бөлшектің толықтауыш көбейткіші ... болады;
- бөлімдері бірдей аралас сандарды қосу үшін ,... керек;
- бөлімдері әртүрлі аралас сандарды қосу үшін ,... керек;
- екі бөлшекті көбейту үшін,... керек;
Пәнаралық
байланыс
Информатика
АКТ қолдану
дағдылары
Презентация, ғаламтордан қолдану
Алдыңғы білім
Жай бөлшектерді қосу және азайту
Аралас сандарды қосу. Аралас сандарды азайту
Жай бөлшектерді және аралас сандар көбейту. Өзара кері сандар
Сабақ түрі
Жаңа сабақ
Сабақтың барысы
Сабақтың
кезеңдері
Жоспарланған іс-шаралар
Дереккөздер
Басы
3 мин
5 мин
Ұйымдастыру кезеңі
1. Оқушылармен амандасып, үй жұмысын тексереді.
2. Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстырады.
«Жай бөлшектер және оларға амалдар қолдану» тақырыбын
қайталау ұсынылады.
«Еске түсіру» сұрақ-жауап
Келесі сұрақтар қойылады:
1. Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қалай қосамыз (азайтамыз)?
2. Бөлімдері әртүрлі жай бөлшектерді қалай қосамыз (азайтамыз)?
3. Жай бөлшекті қысқарту дегеніміз не?
4. Екі бөлшекті қалай көбейтеміз?
5. Жай бөлшектерді қалай ортақ бөлімге келтіреміз?
6. Жай бөлшекке кері санды қалай табамыз?
7. Аралас санға кері санды қалай табамыз?
Компьютер;
Презентация;
Таймер;
Таратпалар
Алдамұратова А.Т.
«Математика»
5 сынып
Алматы «Атамұра»
2015 ж
Ортасы
2 мин
15 мин
Оқушыларды топқа бөлу
Жаңа сабақ Мұғалім жаңа тақырыпты түсіндіреді
Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлу үшін бөлінгіш бөлшекті бөлгіш
бөлшекке кері санға көбейту керек.
Ережені әріптермен жазсақ:
15 мин
2 сабақ
10 мин
25 мин
Мұндағы - натурал сан немесе саны, - нтурал сандар.
Мысалдар:
1.
2.
3.
Санды нөлге бөлуге болмайды. Кез келген санды нөлге
көбейткенде, көбейтінді нөлге тең болады.
Кім жылдам? ойыны ұсынылады:
1. Қораптағы шай 1/4 кг. Неше қорап шай 1 кг? (4 қорап)
2. Поезд 1 сағатта екі қала арақашықтығының 1/3 бөлігін жүрді.
Поезд бір қаладан екінші қалаға қанша сағатта барады?
3. Бір орам өрік 3/4 кг. Неше орам өрік 6 кг болады?
«Ой салу» (Сергіту сәті, сөзжұмбақ шешу)
Б
ұ
р
ы
с
к
ө
б
е
й
т
у
ү
л
е
с
н
а
т
у
р
а
л
1. Алымы бөлімінен үлкен болатын бөлшек?
2. Еселейтін арифметикалық амал?
3. Бр бүтіннің тең бөліктері?
4. Санауда қолданылатын сандар?
Оқушыларға топта есеп қарастыруды ұсынамын.
Мысалы:
Мектеп құрылысын жүргізуде гүл өсіру үшін тіктөртбұрыш пішінді
бірнеше гүлзар қарастырылған.Әр гүлзардың ауданы
м
2.
Егер әр
гүлзардың ұзындығы
м болса, онда ені қандай болады? Егер гүлзардың
енін х деп белгілесек, онда ауданды есептеу формуласы бойынша:
Оқушыларға айнымалының мәнін екі әдіспен табуды ұсынамын.
1-тәсіл. Көбейтудің белгісіз компоненті ретінде :
2-тәсіл. Теңдеудің екі жағын белгілі көбейткішке кері санға көбейту
арқылы :
Екі шешімді талдай отырып, бір бөлшекті екінші бөлшекке бөлу
ережесіне жетелеймін.(және оқушылар топпен құрастырған есептері
талдайды).
Бағалау
критерийлері
Дескрипторлар
Айнымалының екі
мәнін табу
Көбейтудің негізгі компоненті ретінде
қарастырады
Теңдеудің екі жағын белгілі көбейткіштерге
кері санға көбейте алады
a
0
dcb ,,
;
7
6
7
3*2
2*7
3*4
2
3
*
7
4
3
2
:
7
4
====
;
3
2
2*15
5*4
2
5
*
15
4
5
2
:
15
4
===
.0
6
5
:0 =
Соңы
3 мин
2 мин
Семантикалық карта толтыру
a
b
c
d
3
4
7
2
16
3
4
5
25
1
5
11
16
5
4
15
4
3
8
4
5
6
4
3
7
9
14
6
Рефлексия.Оқушылар таратылып берілген стикерлерге келесі
сөйлемдерді толықтырады:
Мен бүгінгі сабақтан білдім...
Қызықты болды…
Қиындық болды…
Мен тапсырманы орындағанда…
Мен енді не білгім келеді…
Үйге тапсырма. Жай бөлшектерді бөлуге 5 есеп құрастырып келу.
Алдамуратова
кітабын
басшылыққа
алып
Қосымша ақпарат
Саралау –оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді
жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай міндет қоюды
жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру
деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
Оқушылар бірлесе отырып жұппен
жұмыс жасайды.. Олар бір –біріне
көмек көрсету арқылы есептерді
бірлесіп шығарады. Жұппен жұмыс
бойынша әр жұп шығарған есептерін
басқа жұптар алдында қорғайды және
әрбір жұп мүшесінің өзіндік рөлі болу
керек. Ал баяулау келе жатқан
оқушыларға озық оқушылардың
жеткен жетістігіне жету үшін
толықтырулар жасауларын
сұранамын.
Оқушы бірін –бірі бағалау
арқылы неге жеткенін және
неге әлі қол жеткізу
керектігін бағалап отырады.
Әрбір оқушыны назардар
тыс қалдырмай, жеке қадір-
қасиетін сезіну үшін, іс-
әрекетіне қарай мадақтау
алады
Денсаулық сақтау
технологиялары:
Баланың жас ерекшелігін
ескеріп үй тапсырмасын
өлшемді етіп беремін, сабақта
интербелсенді тақтаны ұзақ
уақыт пайдаланбаймын.
Қауіпсіздік техникасы
ережелерінің тармақтары:
Талас тудыратын мәселеде
оқушылар бірлесе жұмыс
жасау мәдениетін ұстануына,
белгілі бір тәртіптің болуына
жағдаяттар туындатамын
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары
дұрыс қойылған ба? Оқушылардың
барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері
сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар
болды, неліктен?
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін
пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда
берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
d
c
b
a
:
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы
нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?