Өзіңді және басқаларды түсіне білу

Өзін-өзі тану сабағының жоспары
Мектеп:
Мерзімі:
Мұғалім: Сыныбы: 3 Оқушы саны:
Тақырыбы: Өзіңді және басқаларды түсіне білу
Құндылық: ақиқат, қиянат жасамау
Қасиеттер: адамгершілік, толеранттылық, жан жылуы
Сабақ мақсаты:
Ресурстар
1. Білімділік:оқушылар адам мінезі, оны жетілдірудегі адамның мүмкіндіктері
туралы түсінеді,
2. Дамытушылық:жақсы/жаман мінез-құлықты ажырата білуге үйренеді және
жақсарта алуға ықпал ете алатын болады.
3. Тәрбиелік: балалардың бойында өзін құрметтеу, өзіне деген сенімділікке
дағдыланады. Ресурстар: (құралдар, мәлiметтер)
Компьютер, әуен, постерлер, маркерлер, магнит тақтасы, карточкалар
Оқулық ,дәптер
Сабақ барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңi. Сәлемдесу. Мақалдарды құрастыру арқылы жұпқа бөлу.
Орын ауыстыру.
Тыныштық сәтi. «Орманға саяхат»
2.Үй тапсырмасын тексеру.
Дат суретшісі Херлуф Бидструптың адам мінезіне байланысты салған
суреттеріне қатысты әңгіме, ертегі немесе көрініс дайындап келу.
Сабақ барысын талқылау:
Сабақ жоспарымен таныстыру. Қалаулары бойынша өзгеріс енгізу.
Сахналық көріністерді тамашалау, топтық бағалау жұмыстарын ұйымдастыру.
Дәйек сөз.
Адам мінезімен көрікті.
Адамның сыртқы келбетімен қатар ішкі жан дүниесі де сұлу болу керек. Ішкі жан
дүниенің сұлулығы көбіне мінез арқылы көрініс береді.
1. Әңгiмелеу (сұхбат).
1 сұрақ: Мақалды қалай түсінесіңдер?
2 сұрақ. Неліктен мінез адамды көркейтеді?
3 сұрақ: Шынымен мінезі жақсы адамдарды атап берші.
Түсініктерін бекіту мақсатында жағдайаттарды талқылау.
2. Жағдайаттарды шешу.
1 жағдайат:«Кім Қыз Жібек болады?»
2 жағдайат: «Жылы бауырсақ»
Толық еркіндік беру? Салыстырмалы мысал келтіруге бағыттау
3. Топтық жұмыс
1 топ: Мінез-құлықты сөз жүзінде емес, іс жүзінде шыңдау арқылы іске асыруға
болады.
2 топ: Жақсы мінез-құлық пен ақыл күші болып, екеуі біріккенде, бұлар –
адамшылық қасиеттер болып табылады.
3 топ: Адамның басына қонған бақыттың тұрақты болуы жақсы мінез-құлыққа
байланысты. Әр топ әл-Фарабидің сөздерін оқып постер бетіне суретпен салып
түсіндіреді.
Мақсаты- жақсы мінез адам өмірін нәрлендіретіндігінғ шынайы бақытқа қол
жеткізуіне, адами қарым-қатынас жасауға мүмкіндік беретіндігін ұғындыру
4. Шығармашылық жұмыс
«Жаныңда жүр жақсы адам» тақырыбында шағын әңгіме жазуға тапсырма
Оқулық ,дәптер
беріледі.
Тақырыпты бекіті мақсатымен қалаулары бойынша дауыстап оқып береді.
5. Түйіндеме
Сыйлы, қадірлі болуға септігін тигізеді.
Жақсы мінез адамдардың сенімін туғызады .
Өзіңнің, өзгелердің өмірін қуанышқа бөлейді.
Түйіндеме шығару
6. Топпен ән айту.
Жақсы мінез, жылы сөз-жан дәруі,
Жігіттің мұны керек аңғаруы.
Бейпіл сөйлеп, тік мінез танытқанның
Тіптен оңай адасып, сандалуы.
Мінездер бар жақсы-жаман, әр алуан.
Әдептілік әділдіктен нәр алған.
Кең болғанның кем болғанын көрмедім,
Теңізге ұқсап тасып жатқан шараңнан.
Сабақтан алған әсерлерін өлең жолдарымен түйіндету
7. Соңғы тыныштық сәтi. «Орманға серуен» 1-2 мин
8. Рефлексия
Әр топқа бес жолды өлең жазғызу
Постерді тақтаға ілу