Технологическая карта урока "Шешендік өнер туралы ұғым" 11 класс

Тақырыбы
11 сынып 2
сабақ
Шешендік өнер туралы ұғым.
Мақсаты
Шешендік сөздерді түсініп оқуға, мәтіннің негізгі ойын табуға үйренеді, дұрыс
ойлау, сөйлеу қабілетін, ой өрісін дамытуға дағдыланады
Жалпы мақсат
Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы
сабаққа деген қызығушылығын арттыру
Күтілетін
нәтиже
Тақырыптың ерекшеліктерін меңгереді. Топтық жұмыс арқылы бір-бірімен
шешімге келіп ынтымақтасып жұмыс істеуге үйренеді.Өз ойын тұжырымдап,
қорытынды шығарады.
7 модульдің
қолданылуы
АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды
бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және
көшбасшылық”.
Қолданылатын
әдіс-тәсілдер
Миға шабуыл, Ыстық орындық, Жұптық әңгіме, Кубиз
Қолданылатын
ресурстар
Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук
Ұйымдастыру
кезеңі
Тренинг
«Мозайка» тренингі арқылы топқа бөлінеді
Оқушылардың мұндағы мақсаты
суретердің қиындысын дұрыс
тауып, өз жұптарын тауып 3 топтар
құралды
Сабақ кезеңдері
Тапсырма
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-
әрекеті
Теориясы:
«БІЛУ»
(Кім? Не? Нені?
Қашан? Қандай?
Қалай? Не
істеді
Қызығушылық
тарын ояту
«Миға шабуыл» сұрақ
жауап \
Сұрақтарға жауап бер:
1 Қазақ әдебиетінің
маңыздылығы қандай?
2 Әдебиеттің түрлерін
ата?
Үй тапсырмасын сұрау
Талқылау үшін сұрақтар
беріледі
Оқушылар
интерактивті тақтадан
кез-келген ұяшықты
таңдайды да,топ
мүшелері кезектесіп
жауап береді.
Оқушылар еске
түсіреді, талдайды.
Теориясы:
«ТҮСІНУ»
(Неге?
Неліктен?
Себебі? Не
үшін?)
Өткен тақырып пен жаңа
сабақтың тақырыбы
айтылады. Одан кейін
өткен тақырыптқа
қатысты тапсырмалар
беріледі, таратылады.
Ол үшін Ыстық орындық
әдісін пайдалану
Слайдты ашып балаларға
көрсетемін, оларға нені
байқап отырсыңдар?,
күнделікті тұрмыста пайдасы
бар ма? деген сияқты ой
тастаймын.
Оқушыларға мәтінді беремін,
қалай жұппен, топпен
талқылайтындықтарын
түсіндіремін. Мен тек
оқушыларға бағыт беремін.
А 1 форматтағы қағазды
таратамын.
Оқушылар өз ойын
суреттер арқылы
жеткізеді.
Оқушылар
өздіктерінен мәтінді
оқып, бір-бірімен
талқылайды. Сұрақтар
қояды.
Берілген қағазға өз
ойларын жазып
шығады. Тақтаға
шығып қорғайды.
Теориясы:
«Қолдану»
(Салыстыр,
Айырмашылығы
неде?
Ұқсастығы
неде?
Тақырыптың
басты идеясын
жаз, деген болу
керек)
Жұптық жұмыс «Пилот
- Штурман» Штурман –
басқарушы, пилот –
орындаушы)
Берілген сөздерге шағын
эссе жазады
Топқа арналып жаңа тақырып
төңірегінде тапсырмалар
береді
Жұптың пікірлерін
тыңдау,барлық
айтылған ой-
пікірлерді
бағалаудың
мақсатына
сәйкестендіру
Сергіту сәті
«Балапандар биі» атты
жаттығу жасау
Оқушылармен бірге сергіту
сәтін жасау
Интербелсеңді
тақтадағы
бейнероиктегідей
жаттығулар жасайды.
Теориясы:
«Талдау»
(Қорытынды
шығар,
анықтама бер.
Мазмұнды
жүйеле, кесте,
сызба, т.б.
түрінде)
Кубизм әдісі
6 қырлы кубик
Әр топқа кубикте жазылған
сұрақты беру
6 қырлы күбиктин 6 жағына
жаңа тақырыпқа қатысты
сұрақтар жазу
Кубиктегі сұрақтарға
жауап беру, жаңа
тақырыпты талдау
әрекеттерін көрсетеді
Практикасы:
«Жинақтау»
(қарапайым
тапсырмалар
Жеке жұмыс «тест
жұмысын орындау»
Әр оқушыға шағын тест
тапсырылады
Тестке жауап беріп
ойларын
қортындылайды,
тақырыпты
жинақтайды
Практикасы:
«БАҒА БЕРУ»
1. Әр топ өздері бір-
бірін бағалайды
Өзіңе - өзің баға
бер» - деген сауалнама
бойынша оқушылар өз -
өздеріне баға береді Әр
оқушы өзін-өзі бағалайды
Смайликтер және бағалау
критерилер арқылы іске
асыру
Бағалау парақшасы мен
бағалау шкаласын тарату
Өзін -өзі топпен
бағалайды
Рефлексия
Стикерлерді толтыру
Оқушыларға стикер
толтыруды ұсыну
Ұсынылған стикерді
толтыру