Технологическая карта "Ұлттық кейіпкерлер туралы не білемін? Ф дыбысы мен әрпі" 1 класс

Оқу ісінің меңгерушісі:
Күні:13.01
Сынып: 1 А
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы
Ұлттық кейіпкерлер туралы не білемін? Ф дыбысы мен
әрпі.
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
1.7 Тыңдалған материал бойынша өз пікірін айту
1.8 Берілген тақырыпқа әңгіме құрап айту
1.9 Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға
сәйкес дұрыс айту
Сабақтың мақсаттары
Барлығы: Жаңа білімді меңгереді.
Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар
арқылы талқылайды.
Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады.
Жетістік критерийлері
Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс
қайталай алады.
Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете
алады.
Құндылықтарды дарыту
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне
тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыс
Өнер, ана тілі сабағы
АКТ қолдану дағдылары
Аудиожазба , таныстырылым.
Тілдік құзыреттілік
Кофе
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
Ынтымақтастық
атмосферасын
қалыптастыру
2 минут
Армысың, көк Аспан
Армысың, асыл Жер
Армысыз, Қонақтар
Арммысың, жан досым
Жылуыма жылу қос
Міне, менің қолым
Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап,
алақан арқылы жүректің жылуын сезініп
үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш!
Шаттық
шебері
Сабақтың ортасы
8 минут
Балалар, бізге бүгін қонаққа ертекші әжей келді.
Ертекші әжейдің сиқырлы ертегі кітабын мен
қоржынын жолда «Дымбілмес» ұрлап кетіпті.
Дымбілмес әжейге тапсырмаларымды орындап
берсеңіз, заттарыңды қайтарам депті. Ал,
балалар, сендер әжейге көмектесуге
дайынсыңдар ма?
Дымбілместің 1-тапсырмасы:
Беілген сөзді код арқылы шешу.
Таныстырылы
м, оқулықпен
жұмыс
Ламинатталған қағазға жауаптарын жазу.
1-топқа
к
ө
а
с
а
р
е
д
6
7
1
8
4
5
9
3
2топқа
н
ы
а
ж
р
с
о
а
5
8
4
3
9
7
2
6
3-топқа
а
л
т
ш
а
а
б
а
2
8
1
4
7
5
6
9
1-топ «Алдаркөсе»
2-топ «Қожанасыр»
3-топ «Тазшабала»
Дымбілместің 2-тапсырмасы:
Жұмбақ шешу
Стол үстінде тұрады,
Бар аузы, құлағы.
Қажет болса шақырып,
Қоңырауын ұрады.
Алыстағы адаммен,
Сөйлесіп тұрады.
Бұл не? (Телефон)
-Дұрыс.
-Телефон сөзінде таныс емес қандай дыбыс
бар?
-Ф дыбысы
Барлығымыз ф дыбысын айтайық.
Осы ф дыбысы туралы не айта аламыз?
*Дауыссыз дыбыс
*Созылып айтылмайды
*Көк вагонға орналастырамыз
*Әндетілмейді.
Ал, енді орнымыздан тұрып, ф әрпі болып
тұрайық. Ф дыбысын дауысты дыбыстармен
достастырайық. Мен «А», «Ә», «О», «И», «Е»,
«И», «У», «Ы»
Біз не құрадық?
Буын
Дымбілместің 3-тапсырмасы:
Сөдерді менімен қайталап оқиық:
Кофе –кофе- офи)
Кафе-кафе- ( кафе)
Ферма-ферма- (фъарм)
Фирма-фирма- ъөрм)
Фото-фото- (фөутө)
Факс-факс- (фәкс)
Телефон-телефон- (фөуін)
Телеграф-телеграф- (телеглаф)
Футбол-футбол- утбал)
Африка-Африка-(Әфрикә)
Дымбілместің 4-тапсырмасы:
№1 Оқылым.
Футбол, кино, ертегі –
Бәрі қызық бірінен,
Қуат ұзақ елтеді,
Айнымай сол күйінен.
Қастек Баянбай
Қуаттың қылығының дұрыс ,дұрыс еместігін
талқылау.
Балалар көңіл-күйіміз қалай?
Дымбілместің 5-тапсырмасы:
№2 Мәтінді ары қарай жалғастырыңыздар.
Сергіту сәті
1 минут
Қатты нөсер басылды (жаймен тырсылдатады)
Күн жарқырай ашылды (қолдарымен күн
жасайды)
Көктен төмен әдемi кемпiрқосақ шашылды
(жарты доға жасайды)
Сергіту сәтіне
арналған
жинақ
Аяқталуы
16 минут
Дымбілместің 6-тапсырмасы:
Алдаркөсе,Қожанасыр –ұлттық кейіпкерлер.
Аңыздарда олар ақылды,әділ,тапқыр,аңғал
кейіпкерлер ретінде танылады.
Қ
у
а
т
Дұрыс
Дұрыс
емес
Қызықты
тапсырма
8 минут
Фф әрпін көркем етіп жазу
Дымбілместің 7-тапсырмасы:
«Алдар көсе мен ұры» мультфильімін көрсету.
«Алдар көсе мен ұры» мультфильімін естеріңе
түсіріңдер. Берілген суреттер бойынша
әңгімелеп көріңдер.
«Дымбілмес» әжейдің сиқырлы кітабы мен
қоржының қайтарып берді.
Сендерге тапсырмаларды орындап берген үшін
қуанышты.
Оқулық,
дәптерлер.
Сабақтың соңы
2 минут
Рефлексия
Оқушылар «Еркін микрофон» әдісі бойынша
сабаққа кері байланысты ауызша айтты. Кері
байланыста оқушылар өз
топтарының жұмысымен
бірге басқа топтың да
жұмыстарын бағалады
және ұсыныстарын берді.
Бұл сабақта оқушылар
шығармашылықпен жұмыста топтық жұмыстың
пайдасын түсінді деп ойлаймын.
Микрофон
Дифференциация
оқушыларға
көбірек қолдау
көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары
оқушыларға
қандай
тапсырмалар
қоюды
жоспарлап
отырсыз?
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру
деңгейін тексеру жоспарыңыз?
Пәнаралық
байланыс
Денсаулық
және
қауіпсіздік
техникасының
сақталуы
АКТ
Құндылықтар
мен байланыс
(тәрбие)
Қолдау көрсету.
Қабілеті жоғары
оқушылар
айтылған сөздер
мен сөйлемдердің
көпшілігін дұрыс
қайталай алады.
Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне
қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады.
(қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)
Өнер, ана тілі
сабағы
Оқушыларды
бір-біріне
деген құрмет
көрсетуіне
тәрбиелеу.
Абай Құнанбаев атындағы орта жалпы білім беру мектебі
Тақырыбы:
Пән: Сауат ашу
Сынып: 1 «А»
Мұғалім: Узыханова М.А.