Технологическая карта урока "Менің отбасым. Ұ дыбысы мен әрпі" 1 класс
Пәні:
Сауат ашу
Сабақтың тақырыбы
Менің отбасым. Ұ дыбысы мен әрпі.
Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
1.7 Тыңдалған материал бойынша өз пікірін айту
1.8 Берілген тақырыпқа әңгіме құрап айту
1.9 Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс
айту
Сабақтың мақсаты
Ұ дыбысы мен әрпі жайлы танысады.Сөздер құрастырады.
Ұдыбысына берілген сөздерді жазып үйренеді
Бағалау критерийлері
Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай
алады.
Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады.
Дискриптор
Сөздегі дыбыстардың түрлерін(дауысты,дауыссыз,жуан және
жіңішке)анықтайды
Дыбыстарды дұрыс айтады.Сурет арқылы болжайды .Сызба және
сөздермен мәтінді оқиды .Сөйлемді оқып, көп нүктенің орнына
тиісті әріпті қояды.
Құндылықтарды дарыту
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыс
Өнер, ана тілі сабағы
АКТ қолдану дағдылары
Аудиожазба , таныстырылым.
Тілдік құзыреттілік
Ұ дыбысы мен әрпі.Жаңылтпаш айтқызу.Кейбір сөздерді орысшаға
аударту
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Оқушы іс-
әрекеті
Ресурстар
Сабақтың басы
Ынтымақтастық
атмосферасын
қалыптастыру
5 минут
Сыныбымыз тап-таза
Бор да дайын тақтада
Ойымызды жинақтап
Отырайық партаға
Психология
лық ахуал
қалыптасады
Шаттық
шебері
Алдыңғы оқу
Өткен Қ дыбысын пысықтау
Өткен
сабақты
пысықтайды
– Балалар, мен сендерге тақпақ оқимын, соның
ішінде қай дыбыс жиі естіледі екен?
«Ұлпабастың басына
Ұлу шықты асыға.
Ұстап алмақ боп оны,
Ұзақ қонды қасына.
Ұмтылғанда ол енді,
Ұлу қаша жөнелді»
– Ұлу дегеніміз жәндік міне мынандай болады. Оның
өзінің үйшігі болады. Көбінесе сулы жерлерде
тіршілік етеді.
Сабақтың
тақырыбын
ашады.
.
Сабақтың
ортасы
8 минут
ТЖ.№1 Әр отбасы мүшелеріне тиесілі заттарды
сурет арқылы болжа.
№2 Оқылым
Ұр ұн ұт ұш ұста ұршық ұнтақ ұтқыр
ұшақ ұсақ құлын құрақ ұран құмыра Нұрлан
құлан құлақ Ұлан құмырсқа Ақнұр
Топпен
жұмыс
Таныстыры
лым,
оқулықпен
жұмыс
Тілдік
құзыреттілік
Ұн-мука құмыра-кувшин
Ұшақ-самалёт құмырсқа-муравей
Жаңылтпаштар жаттау
Тұз – мұздай Талап – тұлпар
Мұз – тұздай. Білім – сұңқар.
Сергіту сәті
1 минут
Аққу болып ұшамыз
Көлге келiп қонамыз
Көлдiң бетiн құшамыз
Қайта самғап ұшамыз.
Сергіту
сәтіне
қатысады
Сергіту
сәтіне
арналған
жинақ
Дәптермен
жұмыс
Дәптермен жұмыс жасату
Дәптермен
жұмыс
жасату
Қызықты
тапсырма
8 минут
№3 Сызба және сөздермен мәтінді оқыту.
Сөйлемді оқып, көп нүктенің орнына тиісті әріпті
қой.
Оқулық,
дәптерлер.
Оқулық,
дәптерлер.
Аяқталуы
16 минут
№4.ТЖ.«Біз зерекпіз» ойыны.Мен сендерге
алдымен дыбыстарды, сонан соң, буынды, сөзді
айтамын. Солардың ішінен ұ дыбысы бар дыбыс,
буын, сөз кездескенде қолдарыңды
шапалақтайсыңдар.Мысалы:
1) а,т,р,ұ,п,н,р (дыбыс)
2) на, құ, та, ұл, па, ру (буын)
3) таға,ұршық тара,ұлу, жаға,ұя, ұшақ, радио, робот
(сөз)`
«Баспалдақ,Топтастыру»
Ұ
Ұ
Ұ
Ұ
Топтық
жұмыс
Ойынға
қатысады
Сабақтың соңы
2 минут
Рефлексия
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
Басбармақ арқылы бағалау
Ұ
Күні:24.11.2016ж
Пәні:
Сауат ашу
Сабақтың тақырыбы
Менің отбасым. Ұ дыбысы мен әрпі.
Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
1.7 Тыңдалған материал бойынша өз пікірін айту
1.8 Берілген тақырыпқа әңгіме құрап айту
1.9 Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс
айту
Сабақтың мақсаты
Ұ дыбысы мен әрпі жайлы танысады.Сөздер құрастырады.
Ұдыбысына берілген сөздерді жазып үйренеді
Бағалау критерийлері
Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай
алады.
Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады.
Дискриптор
Сөздегі дыбыстардың түрлерін(дауысты,дауыссыз,жуан және
жіңішке)анықтайды
Дыбыстарды дұрыс айтады.Сурет арқылы болжайды .Сызба және
сөздермен мәтінді оқиды .Сөйлемді оқып, көп нүктенің орнына
тиісті әріпті қояды.
Құндылықтарды дарыту
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыс
Өнер, ана тілі сабағы
АКТ қолдану дағдылары
Аудиожазба , таныстырылым.
Тілдік құзыреттілік
Ұ дыбысы мен әрпі.Жаңылтпаш айтқызу.Кейбір сөздерді орысшаға
аударту
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Оқушы іс-
әрекеті
Ресурстар
Сабақтың басы
Ынтымақтастық
атмосферасын
қалыптастыру
5 минут
Сыныбымыз тап-таза
Бор да дайын тақтада
Ойымызды жинақтап
Отырайық партаға
Психология
лық ахуал
қалыптасады
Шаттық
шебері
Алдыңғы оқу
Өткен Қ дыбысын пысықтау
Өткен
сабақты
пысықтайды
– Балалар, мен сендерге тақпақ оқимын, соның
ішінде қай дыбыс жиі естіледі екен?
«Ұлпабастың басына
Ұлу шықты асыға.
Ұстап алмақ боп оны,
Ұзақ қонды қасына.
Ұмтылғанда ол енді,
Ұлу қаша жөнелді»
– Ұлу дегеніміз жәндік міне мынандай болады. Оның
өзінің үйшігі болады. Көбінесе сулы жерлерде
тіршілік етеді.
Сабақтың
тақырыбын
ашады.
.
Сабақтың
ортасы
8 минут
ТЖ.№1 Әр отбасы мүшелеріне тиесілі заттарды
сурет арқылы болжа.
№2 Оқылым
Ұр ұн ұт ұш ұста ұршық ұнтақ ұтқыр
ұшақ ұсақ құлын құрақ ұран құмыра Нұрлан
құлан құлақ Ұлан құмырсқа Ақнұр
Топпен
жұмыс
Таныстыры
лым,
оқулықпен
жұмыс
Тілдік
құзыреттілік
Ұн-мука құмыра-кувшин
Ұшақ-самалёт құмырсқа-муравей
Жаңылтпаштар жаттау
Тұз – мұздай Талап – тұлпар
Мұз – тұздай. Білім – сұңқар.
Сергіту сәті
1 минут
Аққу болып ұшамыз
Көлге келiп қонамыз
Көлдiң бетiн құшамыз
Қайта самғап ұшамыз.
Сергіту
сәтіне
қатысады
Сергіту
сәтіне
арналған
жинақ
Дәптермен
жұмыс
Дәптермен жұмыс жасату
Дәптермен
жұмыс
жасату
Қызықты
тапсырма
8 минут
№3 Сызба және сөздермен мәтінді оқыту.
Сөйлемді оқып, көп нүктенің орнына тиісті әріпті
қой.
Оқулық,
дәптерлер.
Оқулық,
дәптерлер.
Аяқталуы
16 минут
№4.ТЖ.«Біз зерекпіз» ойыны.Мен сендерге
алдымен дыбыстарды, сонан соң, буынды, сөзді
айтамын. Солардың ішінен ұ дыбысы бар дыбыс,
буын, сөз кездескенде қолдарыңды
шапалақтайсыңдар.Мысалы:
1) а,т,р,ұ,п,н,р (дыбыс)
2) на, құ, та, ұл, па, ру (буын)
3) таға,ұршық тара,ұлу, жаға,ұя, ұшақ, радио, робот
(сөз)`
«Баспалдақ,Топтастыру»
Ұ
Ұ
Ұ
Ұ
Топтық
жұмыс
Ойынға
қатысады
Сабақтың соңы
2 минут
Рефлексия
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
Басбармақ арқылы бағалау
Ұ