Технологическая карта урока "Мектебіме саяхат. Нн дыбысы мен әрпі" 1 класс

Пән:сауат ашу
Сынып:1
Мектеп: №65А.Музрапов атындағы жом
Күні:3.03.18ж
Мұғалімнің аты-жөні :Баратова Кизилгул
Қатысқандар:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:
Мектебіме саяхат. Нн
дыбысы мен әрпі.
Ұзақ мерзімдегі оқу
мақсаты
1.2.9.1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру
1.3.8.1 жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі
сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай
жазу.
1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі
кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу)
қолдану.
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар орындай алады:әріпті таниды, жазады,дыбыс
түрлерін біледі,түсінеді.
Көптеген оқушылар орындай алады:сөздерді буындап оқиды
,жазады,сөздегі дыбыстарды анықтай алады.
Кейбір оқушылар орындай алады:сөздерден сөйлем
құрайды,каллиграфиялық талаптарға сай жаза алады.
Бағалау критерилері
Ойлау дағдыларының
деңгейі:
Білу,түсіну,қолдану
Буындап немесе тұтас сөздермен оқиды,түсініп оқиді.
Әріпті,сөздерді сауатты жазады.
Сөздерден сөйлем құрастырады.
Тілдік мақсат
Диалог пен жазуға пайдалы сөз тіркестері:
Неліктен дыбыстар дауысты және дауыссыз болып бөлінеді?
Н дыбысынан сөздер айтып,олардан сөйлем құрастырыңыз.
Нан дастарқанға қалай келеді?
Нанның қандай қасиеттері бар?
Құндылықтарды дарыту
Мәңгілік Ел, бұл – Жалпыға Ортақ Еңбек Қоғамы.
Елдің барлық табыстары мен жетістіктері барша қазақстандықтардың
күн сайынғы қажырлы еңбегінің нәтижесі.
Біз елдің әрбір азаматының жасампаздық әлеуетін жүзеге асыру үшін
жағдай жасай отырып, еңбексүйгіштік және жауапкершілік, Еңбек
Адамына құрмет сынды құндылықтарымызды нығайтамыз.
Денсаулық және
қауіпсіздік
техникасының сақталуы
Жедел іс-қимыл әрекеттенүде,АКТ қолдану кезінде денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау ережелерін ескерту.
Пәнаралық байланыстар
Дүниетану-бидайдың өніп шығуы туралы түсінік беріледі.
Көркем еңбек- тапсырмаға сай постер жасайды.
АКТ қолдану дағдысы
(сабақта қолданылатын
болса көрсетіңіз)
Интербелсенді тақтада түсіп қалған әріптерді орныны қойып жазады.
Алдыңғы меңгерілген
білім
Нн дыбысы мен әрпін біледі.
Сабақ барысы
Сабақта жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Ұйымдастыру кезеңі.
Шаттық шеңбер құра отырып оқушылар өзінің сүйікті
тағамдарының аттарын атайды.
-Балалар,ас атасы..............
Нан деп айта отырып,мұғалім сабақ тақырыбын ашып алады
және оқу мақсатын айтып өтеді.
Оқушылардың белсенділіктерін ескере отырып, жыл мезгілдері
арқылы топтарға біріктіремін.
1-топ:Көктем
2-топ:Жаз
3-топ:Күз
4-топ:Қыс
Мезгілдер
бейнеленген сүреттер
Аудио үнтаспа арқылы мәтін тыңдалады ,мазмұны бойынша
"Миға шабуыл"әдісі арқылы диалог ұйымдастырылады.
-Дүниедегі ең жақын адам кім?
-Ең қажетті ас қалай аталады? сұрақтары төңірегінде жұмыс
жүреді.
Оқушыларға күлше тарату арқылы бағалап барылады.
(М К)Н дыбысының айтылуын үйренеді ,дауысты және
дауыссызға ажыратады.
Оқулықпен жұмыс.(Оқылым )Белсенді оқу.
НА АНА НАН НАР сөздерін оқиді.
1-тапсырма.( Ж) : "Орнын тап"әдісі арқылы интербелсенді
тақтамен жұмыс жүреді.
Оқушылар түсіп қалған әріптерді орныны қою арқылы сөздерді
толықтырады және оқып үйренеді.
Дескриптор:
-әріптерді орнына дұрыс қоя алады
- сөздерді оқиді.
2-тапсырма.(Т):"Кластер"әдісі арқылы нанның дастарқанға
қалай келетіні туралы постер жасау.
( Айтылым ,тыңдалым)
Дескриптор:
-постер жасайды.
-жұмысты талқылайды.
Оқушылар жұмысын қорытындылап, пікірлерін толықтырамын.
Сергіту сәті."Досыңды тап"ойынын ойнау арқылы ойларын
жинақтап аламын.
Дәптермен жұмыс.(Жазылым )
(МК).Оқушыларға Нн әрпінің жазылуы туралы толық түсінік
бере отырып ,ауада жазу жаттығуларын өткіземін.
"Генетікалық әдіс" арқылы жүзеге асады.
Оқушылар берілген көрсетпеге сүйене отырып,жұмыс
дәптерлеріне жаза бастайды.
3-тапсырма."Кемпірқосақ"әдісін өткізуден
мақсат,оқушылардың сөздік қорын молайту және шапшаңдыққа
баулу.
Аудио үнтаспа
Күлшелер
интер.тақта
күлшелер
постер
күлшелер
Бидай масағы,ұн,нан
Жұмыс дәптерлері
күлшелер
Дескриптор:
-сөздерді түсіне қарай дұрыс айтады.
-түстерді дұрыс таңдай алады.
"Өрмекші торы" әдісі арқылы сабақты қорытындылаймын.
Оқушылар «Еркін микрофон» әдісі бойынша сабаққа кері
байланысты ауызша айтады. Кері
байланыста оқушылар өз топтарының
жұмысымен бірге басқа топтың да
жұмыстарын бағалайды және
ұсыныстарын береді.
Бұл сабақта оқушылар
шығармашылықпен жұмыста топтық
жұмыстың пайдасын түсінеді деп ойлаймын.
жіп
Саралау – оқушыларға көбірек
қолдау көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай
тапсырмалар қоюды жоспарлап
отырсыз?
Бағалау – оқушылардың материалды
меңгеру деңгейін тексеру
жоспарыңыз?
Саралауға арналған тапсырма
ша-на нан пар-та қо-ша-қан
А деңгейдегі оқушылар:сөздерді
оқиды,сөздердің мағынасын
түсіндіреді,сөйлем құрастырады.
В деңгейдегі оқушылар:сөздерге
буындық талдау жасайды.
С деңгейдегі оқушылар: сөздерге
дыбыстық талдау
жасайды,буындарды
оқиды,суреттермен сәйкестендіреді.
Бағалау кестесі.
Бағалау
критерийлері
Тапсырма
дескриптор
ұпай
Оқушылар
түсіп қалған
әріптерді
орныны қою
арқылы
сөздерді
толықтырады
және оқып
үйренеді.
№1
.( Ж) :
"Орнын
тап"
:-әріптерді
орнына дұрыс
қоя алады
-
сөздерді оқиді.
Нанның
дастарқанға
қалай келетіні
туралы постер
жасау.
№2
.(Т):"Кла
стер"
-постер
жасайды.
-
жұмысты
талқылайды.
Оқушылардың
сөздік қорын
молайту және
шапшаңдыққа
баулу.
№3
"Кемпірқ
осақ"
сөздерді түсіне
қарай дұрыс
айтады.
-түстерді дұрыс
таңдай алады.
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған
ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді
білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз
туралы сол жақ бағанда берілген
сұрақтарға жауап беріңіз.
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы
нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?