Краткосрочный план "Әріпті өрнек" 1 класс
Қысқа мерзімді жоспар
Пән:математика
Сынып:1
Мектеп:№57 ЖОМ
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні: Ирисметова Д Е
Сабақтың тақырыбы: Әріпті өрнек
Қатысқандар:
Қатыспағандар
саны:
Ұзақ мерзімдегі оқу
мақсаты
1.2.1.1 санды және әріпті өрнектерді (қосынды, айырма)/
теңдік, теңсіздіктерді ажырату, құрастыру, жазу және оқу
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар орындай алады: санды өрнек пен әріпті өрнекті
ажыратады
Көпшілігі орындай алады: әріпті өрнек құрастырады
Кейбірі орындай алады: санды өрнекті әріпті өрнекке айналдырады
Бағалау
критерийлері
• Қосу және азайту амалдарына санды өрнектер
құрастырады және жазады.
• Қосынды мен айырманы ажыратады.
Тілдік мақсат
Оқушылар орындай алады:әріпті өрнекті дұрыс айтады,
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: әріпті өрнек, өрнектің мәні,
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі:
Түрлі есептер шығару.
Талқылауға арналған сұрақтар:
«х», «с», «а», «d»- бұл саған таныс па?
Құндылықтарды
дарыту
Оқушыларды ынтымақтастыққа,шапшандыққа тәрбиелеу.
Рухани жаңғыру болашаққа бағдар \
5. Қазақстанның революциялық емес, эволюциялық дамуы
Биыл Еуразия құрлығының ұлан-ғайыр аумағын астаң-кестең еткен 1917
жылдың қазан айындағы оқиғаға 100 жыл толады. Күллі ХХ ғасыр
революциялық сілкіністерге толы болды. Бұл осы аумақтағы барша ұлттарға
мейлінше әсер етіп, бүкіл болмысын өзгертті. Әрбір жұрт тарихтан өзінше
тағылым алады, бұл – әркімнің өз еркіндегі шаруа.
Денсаулық, техника
қауіпсіздігінің
сақталуы
Сынып бөлмесінде, сабақ барысында,сергіту сәтінде жеке бастың
жалпы қауіпсіздігін қатаң сақтау.
Пәнаралық
байланыстар
дүниетану, жаратылыстану.
АКТ қолдану дағдысы
(сабақта қолданылатын
болса көрсетіңіз)
слайд
Алдыңғы меңгерілген
білім
Есеп, есептер тек санмен емес әріптер арқылы берілетіні жайында
жалпы түсінік қалыптасқан
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақта жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
Психологиялық ахуал қалыптастыру:
«Көрші» әдісі арқылы әрбір қатысушының сол топтың
бір мүшесі екендігін сезінуі, бір-біріне жылылық
сыйлау.
Топқа бөлу
Оқушыларды әріптерді пайдаланып топқа бөлемін, яғни
карточкаларға жасырып тұрған сөздер арқылы
«Жемістер жинау» әдісі арқылы топтық тапсырмалар
беріп өткенге шолу жасаймын. Жемістерге берілген
тапсырмаларды кестеге сәйкестендіре отырып ,
тақтада берілген кестені дұрыс толтыру.
бөлік
бүтін
теңсіздік
Қ.Б. «Жетістік баспалдағы» әдісі арқылы бағалау.
Сабақ ортасы
Топтық жұмыс ««Сәйкестендіру»әдісі бойынша
барлық оқушы орындай алатын тапсырма беремін
Мақсаты: тапқырлық қасиеттерін дамыту
Ітоп: санды өрнектерді табады.
ІІтоп :әріптерді өрнектерді табады
ІІІтоп: теңдік өрнектерді табады
ІVтоп: теңсіздік өрнектерді табады
АКТ
Z-зет
Х-икс
У-
игрік
С-
(ЭС)
Х+8
100-30
50-у
7+3
С-30
20-10
85-х
90-z
21-5
y-9
ҚБ «смайлк» әдісімен бағалаймын
Дескриптор: Білім алушы
-әріпті өрнекті таба алады.
-санды өрнекті сәйкестендіре алады.
(Т) «Саралау» әдісі арқылы оқушылардың деңгейіне
қарай тапсырма беремін.
Мақсаты:білім деңгейіне қарай қолдау көрсету
Тапсырма:
Аңдарға өз үйін табуға көмектесіңіз. Өрнектерді
оқыңыз
Дескриптор: Білім алушы
- санды өрнекті анықтайды және дұрыс оқиды;
- әріпті өрнекті анықтайды және дұрыс оқиды;
- теңдікті анықтайды және дұрыс оқиды
Бағалау: «Бағдаршам»әдісі
Жұптық жұмыс «Кім жылдам»әдісі
Мақсат.Оқу және жазу дағдыларын қалыптастыру
Тапсырма:
смайликтер
АКТ
Теңге
Дескриптор: Білім алушы
- әріпті өрнекті ажырата алады.
-санды өрнекті әріпті өрнекке айналдыра алады..
Қ.Б «Теңге» әдісімен бағалаймын.
ҰЖ. «Үштік әдісі».Дәптермен жұмыс. Жазылым
дағдысын дамыту мақсатында өз бетімен жұмыс
жасауға мүмкіндік беру.
Тапсырма :
Әр қолғаптың сыңарын тауып,
байланыстырып сызыңыз. Қосудың
ауыстырымдылық қасиетін қолданып, өрнек
жазыңыз. Өрнектің мәнін табыңыз
Дескриптор: Білім алушы
- қолғаптардың сыңарын тауып,қосудың
ауыстырымдылық қасиетін пайдаланып , өрнек
құрастырып жазады
-өрнектердің мәнін дұрыс жазады
Қ.Б «жұлдызша» арқылы бағалаймын
Проблемалы тапсырма
Әріпті өрнектегі х-тің орнына қандай сандарды қоюға
болады?
Мақсат:Ойлау дағдысын арттыру
А)9+х
Б)9-х
Қ.Б «жұлдызша» арқылы бағалаймын
Сергіту сәті
Сергіту сәті «Көңілді күн»
Видео
жазбадағы би
жалпы би
Сабақтың соңы
Рефлексия «Білім қоржыны» осы әдіс арқылы сабақты
қалай түсінгендігі жөнінде кері байланыс аламын.
Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, қоржындарға
жабыстырады
Стикерлер
Дифференциация – оқушыларға көбірек
қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай
тапсырмалар қоюды жоспарлап
отырсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға сурет
бойынша есептер құрастыруды
жоспарлаймын.
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін
тексеру жоспарыңыз?
Қ.Б «Басбармақ» әдісі арқылы
бағалау.
Қ.Б «Жұлдызша» әдісі
Қ.Б «смайлик» әдісімен
бағалаймын
Дескриптор: Білім алушы
- санды өрнекті анықтайды
және дұрыс оқиды;
- әріпті өрнекті анықтайды
және дұрыс оқиды;
- теңдікті анықтайды және
дұрыс оқиды
Денсаулық және
қауіпсіздік
техникасының
сақталуы.
Сабақ бойынша рефлексия
Жалпы баға
Қандай екі нәрсе табысты болды(оқытуда да, оқуда да ескеріңіз)?
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуда да, оқуда да ескеріңіз)?
Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не ?
Математика - еще материалы к урокам:
- Самостоятельная работа "Основное свойство рациональной дроби"
- Открытый урок "Готовимся к ОГЭ. Решение текстовых задач" 9 класс
- Открытый урок "Шар и сфера" 11 класс
- Презентация к уроку математики в 1 классе "ЗАДАЧА"
- Решение задач на вычисление массы и объема по плотности
- Презентация "Сложение и вычитание в пределах 1000 с переходом через разряд"