Краткосрочный план урока "Дүниежүзілік шаруашылық салаларын сипаттау" 8 класс

Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді
жоспардың
тарауы:
5. Экономикалық
география
Күні:
Сынып: 8
Мектеп: Балқаш аудандық білім бөлімінің «Н.Бозжанов
атындағы орта мектеп МДШО» МКМ
Мұғалімніңаты-жөні: Кулмагамбетова Алия Сериковна
Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы
Дүниежүзілік шаруашылық салаларын сипаттау
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына
сəйкес)
8.5.3.4 дүниежүзі шаруашылығы салаларын жоспар
бойынша сипаттайды
Сабақтың мақсаты
Барлық оқушылар орындай алады: Дүниежүзілік
шаруашылық салаларына сипаттама береді.
Оқушылардың басым бөлігі орындай алады:
Дүниежүзілік шаруашылықтың негізгі салаларының,
орналасуын, анықтайды.
Кейбір оқушылар орындай алады: Дүниежүзілік
шаруашылық салалары бойынша, шағын зерттеулер жүргізе
алады.
Бағалау критерийі
- Дүниежүзілік шаруашылықтағы салаларын түсінеді;
- Дүниежүзілік шаруашылық мәтіні бойынша берілген
негізгі салаларын анықтай алады;
- Дүниежүзілік шаруашылық бойынша шағын зерттеулер
жүргізеді.
Ойлау дағдылары
қолдану,талдау,жинақтау,бағалау
Тілдік мақсаттар
Оқылым: мәтінді оқи отырып, дүниежүзілік
шаруашылықтағы саланың құндылығын зерделейді;
Айтылым-жазылым: географиялық карталарды, мәтінді
жазбаша кесте түрінде сипаттайды;
Тыңдалым: бейнематериалдарды тыңдау арқылы ойларын
ортаға салады, бір-бірінің пікірлерін тыңдайды;
«Авангардтық үштік», Отын-энергетикалық кешен, химия
өнеркәсібі
Құндылықтарға баулу
Бұл сабақ оқушыларды топтық жұмыс кезіндегі
ұйымшылдық, жауапкершілік, көшбасшылық дағдыларын
дамытуға бағыттайды
Пəнаралық байланыс
Химия, экономика, тарих.
Алдыңғы білім
7.5.3.1 ауыл шаруашылық, өнеркәсіп шаруашылық
салаларын жіктеу арқылы маңыздылығын түсіндіреді
мақсаты бойынша білім қалыптасқан.
САБАҚ БАРЫСЫ
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері
Сабақтың басы
7 минут
Жаңа сабақ
1.Ұйымдастыру сәті. Сәлемдесу, түгелдеу.
2.Сыныпта оқушылармен жағымды
психологиялық ахуал қалыптастыру.
3. Топқа бөлу. «Атомдар мен
молекулалар» ойыны арқылы үш топқа
бөлінеді.
Оқушыларға мұғалім бәріміз молекулалар
сияқты жалғыз қимылдаймыз дейді.
Молекулалар бірігіп-бірігіп,екеу
болады,сосын үшеу болады,атомдар
түзіледі.Оқушылар молекулалардан атомдар
түзілу арқылы топтасады.
І-топ: «Қытай»
ІІ топ: « Канада»
ІІІ-топ: «АҚШ»
3.Үй тасырмасын «Зымыран сұрақтар»
тәсілі бойынша сұралады.
Өндірісті орналастыру
түрткіжайттары дегеніміз не?
Отын түрткіжайты дегеніміз не?
Энергетикалық трткіжайты дегеніміз
не?
Еңбек түрткіжайты дегеніміз не?
Көлік түрткіжайты дегеніміз не?
Қ:Б «Мадақтау» əдісі арқылы
ынталандыру
Оқушылар «Дүниежүзілік шаруашылық
салалары» тақырыбында
видеокөрсетілімнен қысқаша үзінді
көреді.Ведиороликтің көмегімен бірлесе
отырып сабақтың тақырыбы ашылады.
«Айқын мақсат қоя отырып» әдісімен
сабақтың мақсатымен таныстыра кетеді.
Сабақтың ортасы
20 минут
1.Тапсырма «Биопоэма» əдісі арқылы
топтағы таныстықты арттырады, өз
ортасындағы ұқсастықты табады,
ізденімпаздыққа жетелейді, топтар бір-
біріне түсінгенін айтады.
І- топ.Дүниежүзілік экономикасына, химия
өнеркәсібіне сипаттама беру
ІІ-топ. Дүниежүзілік отын-энергетикалық
7 минут
кешеніне сипаттама беру
ІІІ-топ. Электрэнергетика, машина мен
авиация өнеркәсібіне сипаттама беру.
Бағалау критерийі:
Дүниежүзілік экономикасын, химия
өнеркәсібі, машина, отын
энергетикалық өнеркәсібін түсіндіріп
сипаттайды.
Дескриптор:
Жоспар бойынша
Дүниежүзілік экономикасы, химия
өнеркәсібіне сипаттама береді
Қ.Б:«Бірін-бірі бағалау» тәсілі (әр топ
жеке бағалау жүргізеді,мысалы: 1-топты
2топ бағалайды,2топты 3топ,3топты 1топ
бағалайды)
ІІ. Жеке жұмыс «Дауыстап ойлау» əдісі
Оқушыларды дұрыс тындауға
ынталандырады. Оқылым, тындалым
дағдылары қалыптасады. Ойлау қабілеті
дамиды, сөздік қоры молаяды.
Жеке жұмыс істей отырып, дүниежүзілік
шаруашылық салаларын кесте түрінде
жіктеп, таралу аймақтарын анықтап, кескін
картаға түсіреді.
Тапсырма:Д.Ж салаларының орналасуын
картамен жұмыс арқылы кесте толтырады
Дүниежүзілік
шаруашылық
салалары
Шаруашылықтың
таралу аймақтары
1
2
3
4
5
5 минут
Бағалау критерийі:
Д.ж шаруашылықтарын анықтап
таралу аймақтарын жазады, кескін
картаға түсіреді.
Дескриптор:
дүниежүзілік шаруашылық
салаларын анықтай алады;
таралу аймақтарын, жазады;
таралу аймақтарын кескін картада
бейнелейді:
Қ.Б: «Академиялық қалпақ» әдісі арқылы:
Көк қалпақ- өте жақсы жауап.
Қара ленталы қалпақ – жақсы жауап
Қызыл ленталы-әлі де білу қажет
ІІІ.Жұптық жұмыс «Салыстыр» әдісі
арқылы диаграмма түрінде дүниежүзілік
шаруашылықтың салаларын зерделеп
диаграммаға түсіреді.
Тапсырма:Жұптасып жұмыс істей отырып
Ресей-АҚШ, Сауд Арабия-Мексика,
Түркіменстан-Канада мемлекеттерін газ,
мұнай, көмір, өнеркәсіптері бойынша
пайыздық үлестерін диаграммаға
құрастырады.
Қосымша ақпараттарды пайдалана отырып,
қалаулары бойынша бір мемлекеттің
шаруашылық саласына болжам жасап, баға
беру.
Бағалау критерийі:
Дүниежүзілік шаруашылықтың
салаларын зерделеп диаграммаға
түсіреді.
Дескрипторлар:
Дүниежүзі шаруашылық
салаларының құрылымын
салыстыра алады.
Дүниежүзілік шаруашылық
салаларына әсер ететін факторларды
анықтап, диаграмма жасайды.
Қ.Б: Кері байланыс. «Бағдаршам» əдісі.
Оқушыларды бағдаршамның түстері
арқылы қызыл,сары,жасыл түстері арқылы
бағаланады. Жасыл түс сабаққа белсене
қатысып барлық деңгейдегі сұрақтарға
жауап берген оқушыларға қоямын,ал сары
түсті жартылай жауап берген
оқушыларға,қызыл түсті төмен деңгейде
орындаған оқушыға қою арқылы кері
байланыс жүргіземін.
Сабақтың соңы
Рефлексия
3 минут
«Бес саусақ əдісі»
Оқушылар ақ параққа алақандарын қойып,
алақан жиегін қаламмен айналдыра басып
өтеді. Осы сызбаның ішіне сабақ туралы
төмендегі сұрақтарға жауап жазады:
Бас бармақ басты мәселе. Бүгінгі сабақта
сізге ұнағаны?
Балалы үйрек бірлесу. Сіз топта/жұпта
қалай жұмыс жасадыңыз? Кімге қол ұшын
создыңыз?
Ортан терек – ойлану. Сіз бүгін қандай білім
алдыңыз?
Шылдыр шүмек – шынайылық. Сабақ сізге
ұнады ма? Неліктен?
0
20
40
60
80
газ мұнай көмір
Series1
Кішкентай бөбек көңіл күй ахуалы. Сіз
сабақ барысында өзіңізді қалай сезіндіңіз?
Үй тапсырмасы: Дүниежүзілік
шаруашылық жайында қосымша қор
жинақтау, тақырыпқа сәйкес эссе жазу.
Саралау – Сіз
қандай тəсілмен
көбірек қолдау
көрсетпексіз? Сіз
басқаларға
қарағанда қабілетті
оқушыларға қандай
тапсырмалар
бересіз?
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды
игеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлап отырсыз?
«Биопоэма» əдісі
арқылы саралау.
Топқа әртүрлі
деңгейдегі оқушылар
бөлініп, бір-біріне
түсінгенін айтады.
Дүниежүзілік
экономикасын, химия
өнеркәсібі, машина,
отын энергетикалық
өнеркәсібін түсіндіріп
сипаттайды.
«Дауыстап ойлау»
əдісі арқылы
қабылдауы төмен
оқушылар д.ж
шаруашылықтарын
анықтап таралу
аймақтарын жазады,
кескін картаға
түсіреді. Оқылым,
тындалым дағдылары
қалыптасады. Ойлау
қабілеті дамиды,
сөздік қоры молаяды.
«Салыстыр»әдісі
арқылы қабылдау
деңгейі жоғары
оқушылар диаграмма
түрінде дүниежүзілік
шаруашылықтың
салаларын зерделеп
диаграммаға түсіреді.
Осы белсенді
Сабақ барысында оқушылардың
материалды игеру деңгейін «Ойлан, бірік,
бөліс» әдіснеі негізделіп жасалған
тапсырмалар арқылы тексеруді
жоспарлаймын.
Топтардың тапсырмаларды орындау
барысында дұрыс орындалуына бақылау
жасай отырып, дұрыс шешім табуына
бағыт-бағдар беремін.
Тапсырмалардың күрделілігі және орындау
барысында қойылған талаптарға сәйкес
бағалау критерийлері дайындалды. Бұл
бөлімде оқушылардың сабақты жалпы
түсінгендіктерін бағалау үшін «Бес саусақ »
әдісін қолданамын.
әдістерді пайдалана
отырып, оқушылар
тапсырмаларды
орындау кезінде
қолдану,талдау,жинақ
тау,бағалау
дағдыларын
қалыптастырады.