Технологическая карта урока "Үшбұрыш және оның түрлері" 7 класс

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.3В Үшбұрыштар
Мектеп: «Беріктас ОМ МДШО» КММ
Күні: 07.11.17
Мұғалімнің аты-жөні: Пана Табигат
Сынып: 7 «А»
Қатысқандар: 9 Қатыспағандар: 0
Сабақтың
тақырыбы
Үшбұрыш және оның түрлері.
Осы сабақта
қолжеткізілетін
оқу мақсаттары
(оқу
бағдарламасына
сілтеме)
7.1.1.13 үшбұрыштардың түрлерін ажырату.
Сабақтың
мақсаты
Барлық оқушылар: үшбұрыш элементтері, түрлерімен танысады,
үшбұрыш тақырыбы бойынша берілген есептерді шығаруға
дағдыланады;
Оқушылардың басым бөлігі: берілген мәліметтермен, кестемен,
дайын суреттермен жұмыс жасай алады.
Кейбір оқушылар: берілген элементтерін және дайын мәліметтермен
орындай біледі.
Бағалау
критерийі
Білім алушы
Білу
Үшбұрыштың барлық элементтерін біледі
Түсіну
Үшбұрыштардың түрлерін ажыратады
Қолдану
Үшбұрыштың қабырғаларының ұзындықтары мен
бұрыштарының шамаларына қарай бөлінген түрлерін
қолданып есептер шығаруға қолданады
Тілдік мақсаттар
Пәндік лексика және терминдер: фигура, жазықтық, түзу, нүкте,
кесінді, бұрыш, бұрыштың түрлері, медиана, бұрыштың биссектрисасы,
перпендикуляр.
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Бір түзуде жатпайтын үш
нүкте мен осы нүктелерлі қосатын үш кесіндіден және сол
кесінділермен шектелген..., үшбұрыштың төбесін оған қарсы жатқан
қабырғасының ортасымен қосатын кесіндіні оның медианасы...,
үшбұрыш бұрышының биссектрисасының қарсы қабырғаға дейінгі
кесіндісі, оның осы бұрышының биссектрисасы деп..., үшбұрыш
қабырғаларының ұзындықтарының қосындысын оның периметрі деп...
Құндылықтарға
баулу
Қазақстанның тәуелсіздігі және Астана, зайырлы қоғам және жоғары
руханият құндылықтарды қалыптастыру.
Пəнаралық
байланыс
Сызу (сызбаларды дұрыс салу)
Алдыңғы білім
Геометрияның алғашқы мәліметтері
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Ресурстар
Сабақтың басы
2 мин
3 мин
1 мин
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Интербелсен
ді тақта
Сабақтың ортасы
3 мин
3 мин
Оқулықпен
жұмыс
Таратпа
карточкалар
мен жұмыс
2 мин
10 мин
Оқулықпен
жұмыс
Тік бұрышты
үшбұрыш
деп аталады егер
оның бір бұрышы
тік болса
Сүйір бұрышты
үшбұрыш
деп аталады егер
оның бұрыштары
сүйір болса
Доғал бұрышты
үшбұрыш
деп аталады егер
оның бір бұрышы
доғал болса
Үшбұрыштың түрлері:
бұрыштары бойынша
Үшбұрыштың түрлері:
қабырғалары бойынша
Тең қабырғалы үшбұрыш
деп аталады егер
оның барлық
қабырғалары
тең болса
Тең бүйірлі үшбұрыш
деп аталады егер
оның екі қабырғасы
тең болса
Қабырғалары əр түрлі
деп аталады егер
оның қабырғалары
əр түрлі болса
3 мин
2 мин
10 мин
Критерийле
р
Дискрипторлар
б
а
л
л
1
Геометриял
ық
фигуралар
туралы ұғым
қалыптасқан
1.Фигуралар түрлерін
ажырата алады;
2.Олардың анықтамасын
айта алады;
3.Фигуралардың сызбасын
сыза алады.
2
2
Геометриял
ық есептерді
шығара
алады
1.Фигуралардың
элементтерін таба алады;
2.Теоремаларды тиімді
қолдана алады.
2
3
Үшбұрышты
ң түрлерін
ажырата
алады
1.Үшбұрыштың макетін
жасай біледі;
2.Үшбұрыштарды қоршаған
ортамен байланыстыра
алады.
2
Үлестірме
материал
Оқулықпен
а в с р
Үшбұрыштың
түрлері
1 2 см 3 см 7 см ? ?
2 3 см 3 см 3 см ? ?
3 6 см 6 см 2 см ? ?
4 ? ? ? 9 см Тең қабырғалы
5 3 см ? ? 11 см Тең бүйірлі
6 3 см 4 см ? 10 см ?
7 4 см ? 2 см 10 см ?
Семантикалық карта
2 мин
2 мин
Есеп
Балл
А
1
В 1)
2
В 2)
2
С
3
Үлестірме
материал
Интербелсен
ді тақта
Сабақтың соңы
2 мин
1 мин
1 мин
Саралау Сіз қандай тəсілмен
көбірек қолдау көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай
тапсырмалар бересіз?
Бағалау – Сіз
оқушылардың
материалды игеру
деңгейін қалай
тексеруді жоспарлап
отырсыз?
Денсаулық жəне қауіпсіздік
техникасын сақтау
Оқушылар бірлесе отырып
жұппен жұмыс жасайды. Олар бір-
біріне көмек көрсету арқылы
есептерді бірлесіп шығарады.
Жұппен жұмыс бойынша әр жұп
шығарған есептерін басқа жұптар
алдында қорғайды және әрбір жұп
мүшесінің өзіндік рөлі болуы
керек. Ал баяулау келе жатқан
оқушыларға озық оқушылардың
жеткен жетістігіне жету үшін үйде
толықтырулар жасауларын
сұранамын.
Оқушы бірін-бірі
бағалау арқылы неге
жеткенін және неге әлі
қол жеткізу керектігін
бағалап отырады.
Әрбір оқушыны тыс
қалдырмай жеке қадір-
қасиетін сезіну үшін іс-
әрекетіне қарай мадақтау
алады.
Денсаулық сақтау
технологиялары:
Баланың жас ерекшелігін
ескеріп үй тапсырмасын
өлшемді етіп беремін, сабақта
интербелсенді тақтаны ұзақ
уақыт пайдаланбаймын.
Қауіпсіздік техникасы
ережелерінің тармақтары:
Талас тудыратын мәселеде
оқушылар бірлесе жұмыс
жасау.
Тең бүйірлі
үшбұрыш
Тік бұрышты
үшбұрыш
Ұқсаст
ықтары
барлық
қабырғасы
тең
үшбұрыш
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақтан алған нәтижем: «Естігенімді ұмытамын,
көргенімді есте сақтаймын» деген оқушы үні
естілгендей. Жалпы мен бұл зерттеу жұмысымда оқушы
ойын толық айтып, бір-бірімен пікірлесе алады. Өмірге
құлшынысы артады. Ойларын жеткізуде, еркіндік
көрсетеді. Оқушылар геометрияны өмірмен
байланыстыра білді.
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1.
2.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1.
2.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге
назар аудару қажет?
Бағалау парағы
Р/с
О.А.Ж.
1
тапс.
2
тапс.
3
тапс.
4
тапс.
5
тапс.
6
тапс.
Жалпы
ұпай
%
Бағасы
Негізгі
балл
1
.....
2
3
Ұпайлар саны
Бағамдау
30-25
«5»
24-18
«4»
17-12
«3»
11-0
«2»