Технологическая карта урока "Натурал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері" 7 класс

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Бүтін
көрсеткішті дәреже.
Мектеп: Жәңгір хан атындағы ЖОББМ
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні:Ажигалиева Т.Н.
Сынып: 7 б
Қатысқандар: 15
Қатыспағандар:0
Сабақтың тақырыбы
Натурал
көрсеткішті
дәреже және
оның
қасиеттері.
Осы сабақта қол
жеткізетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
Сабақтың мақсаты
Бағалау критерийі
Тілдік мақсаттар
Құндылықтарға баулу
Пән аралық байланыс
Алдыңғы білім
Сабақ барысы
Сабақтыңж
оспарланға
нкезеңдері
Сабақтағыжоспарланғанжаттығутүрлері
Ресурстар
Сабақтың
басы
5 мин
Ұйымдастыру кезеңі:
- оқушылармен салемдесу.
-жоқ оқушыларды түгелдеу.
-сынып тазалығын қадағалау
Топқа бөлу: «Ойша сана,байқампаз бол!»
Оқушыларға стикерлерге жазылған есептер
шешімімен топқа бөлінеді.I топ-0 дәрежелі бірліктер,
II топ-екінші дәрежелі квадраттар, III топ-үшінші
дәрежелі кубтар.
Стикерлер
2
0
,3
0
0
0
,7
0
-
бірліктер.
2
2
,4
2
,7
2
,9
2
,11
2
-
квадраттар.
3
3
,2
3
,4
3
,5
3
,1
3
-кубтар.
6 мин
5 мин
5 мин
6 мин
Сараланған тапсырмалар.
I.Топтық жұмыс. «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі.
I топ: 1.Санның натурал көрсеткішті дәрежесі,дәреже
негізі,дәреже көрсеткіші?
2.Натурал көрсеткішті дәреженің 1,2-ші қасиеттері.
II топ: 1.Теріс санның жұп дәрежесінің таңбасы
қандай?
2.Натурал көрсеткішті дәреженің 3,4-ші қасиеттері.
III топ:1.Теріс санның тақ дәрежесінің таңбасы
қандай?
2.Натурал көрсеткішті дәреженің 5,6-ші қасиеттері.
Шарты: Үш топқа А3 формат,маркерлер
таратылады.Тапсырмаға 6 минут беріледі.Уақыт
болған кезде топ мүшелері постерлерін қорғайды.
Мұғалім мадақтауы: (өте жақсы,керемет,дұрыс
жауап).
II. «Жұбыңды тап» әдісі.
Шарты: Спикерлерге өрнектердің мәндері,сәйкес
теңдіктері жазылған.Мәндер мен теңдіктерді
оқушыларға үлестіріп беріледі.Сәйкес теңдіктері
бойынша жұптарын табады.
а
7
* а
3
а
9
а
11
2
2
8
(2
4
)
2
27
3
7
/3
4
а
4
а
4
/(а
2
)
2
2
6
8*2
0
8
2
7
/2
9
(-2)
4
1/4
16
III.Топтық тапсырмалар.
I топ тапсырмалары:Есептендер
1) (4/5)
2
; 2) (- 2/3)
2
; 3) (3/2)
2
; 4) (-6)
3
.
ҚБ: «Бас бармақ»
II топтапсырмалары:
1) (2,1)
2
; 2)(-9/4)
2
;3) 9
3
; 4) (-1)
3
ҚБ: «Бағдаршам»
III топ тапсырмалары:
1) (7/4)
3
; 2) (-1/2)
5
;3)(-2)
4
; 4) 7
3
.
ҚБ: «Шапалақ».
А3 форматты
қағаздар,стикерлер,ма
ркерлер.
Шыныбеков Ә.Н.
Атамұра. Алматы
3 мин
10 мин
III.Оқулықпен жұмыс.
№49.Кестені толтыру.
Х
1
2
3
4
5
2
х
(1/2)
х
3
х
(-1)
х
(-2)
х
ҚБ: «дұрыс,қателеріңді түзе» .
Сергітусәті:Видеороликарқылы. «Мен қазақпын».
Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары:
Ойлау дағдыларының
деңгейі:білу,түсіну,қолдану,талдау.
Бағалау критерийі: Білім алушы:
Натурал көрсеткішті дәрежесінің анықтамасын
біледі,натурал көрсеткішті дәреженің негізі мен
дәреже көрсеткішін анықтай алады.
1-тапсырма.А деңгейі.
1) 1/2*1/2*1/2*1/2.
2) 0,3*0,3*0,3*0,3*0,3.
3) (ах)*(ах)*(ах)*(ах)*(ах).
4) (-2)*(-2)*(-2)
Дескриптор:Білім алушы:
-натурал көрсеткішті дәреженің негізін жазады;
-дәреже көрсеткішін анықтайды;
-натурал көрсеткішті дәреже түрінде жазады.
2-тапсырма.В деңгейі.
Натурал көрсеткішті дәреженің сандық мәнін есептей
алады.
1)2*(-3)
2
; 2) -5*(-2)
3
; 3) -1/2*(-4)
2
; 4) (-3)
2
*(-2)
3
№110.Есептеңдер.
1)2
5*
(2
3
)
3
/2
13
;2) (5
8
)
2
*5
7
/5
20
;3) (5
5
)
2
/25*5
6
.
Дескриптор:Білім алушы:
-натурал көрсеткішті дәрежені дәрежелейді;
-амалдарды орындап,сандық мәндері есептейді.
3-тапсырма.С деңгейі.
Натурал көрсеткішті дәреженің негізгі қасиеттерін
қолдану.
№108.Негізі 3-ке тең дәреже түрінде жаз.
1)9
5
; 2) 27
3
;3) 81
4
; 4)243
2
Дескриптор:Білім алушы:
-дәрежені негізі 3-ке келтіреді;
-дәреженің негізгі қасиеті бойынша есептейді.
№117. 3
саны қандай цифрмен аяқталады?Мұнда-к
натурал сан.
№118. Кез келген натурал n үшін 10
n
-1 саны 9-ға
еселік екенін дәлелдеңдер.
Дескриптор: Білім алушы
-Санның қандай цифрға аяқталатынын табады;
-натурал сан үшін еселік болатын санды дәлелдейді.
Сабақтың
соңы
5 мин
Кері байланыс:«Бес саусақ» тәсілі
Бас бармақ
Бүгін мен не үйрендім?
Балан үйрек
Бүгін мен не жасадым және неге
қол жеткіздім?
Ортан терек
Менің көңіл – күйім?
Шылдыр шүмек
Бүгін мен кімге көмектесе
алдым?
Кішкене бөбек
Қандай қиындық болды, оны
жеңе алдым ба?
Саралау
Бағалау
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау
Топтық тапсырмалар
берілгенде топ ішіндегі әр
оқушы өз рөлдерін анықтап,
қабілеттеріне қарай
сараланады. Постермен, жеке,
жұптық, топтық жұмыстар
орындалады.
Белсенді оқу тәсілдері: «Ойша
сана, байқампаз бол», «Ойлан –
жұптас – бөліс», «Жұбыңды
тап», «оқулықпен жұмыс»
әдістерін пайдаландым.
Қалыптастыру
бағалау түрлері:
«Мадақтау»,
«Бағдаршам», «Бас
бармақ», «Шапалақ»
әдістері.
Қалыптастырушы
бағалау
тапсырмалары
арқылы бағаланады.
- оқушылардың партада түзу
отыруын;
- деңсаулық сақтау үшін сергіту
сәтін;