Металдардың қышқыл ерітінділерімен әрекеттесуі

Ұзақ мерзімді жоспардың
бөлімі: 8.1С Металдардың
белсенділігін салыстыру
Мектеп: Шайқорық орта мектебі
Күні
Мұғалімнің аты-жөні: Сапарбаева Айнұр Нұрланқызы
Сынып:8
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:
Металдардың қышқыл ерітінділерімен әрекеттесуі.
№3зертханалық тәжірибе «Металдардың қышқылдар
ерітінділерімен әрекеттесуі»
Оқу мақсаты:
8.2.4.4 -қышқыл ерітінділерімен әртүрлі металдардың
реакцияларын зерттеу
8.2.4.5 -металдардың қышқылдармен әрекеттесуінің реакция
теңдеулерін құрастыру
Сабақтың мақсаты:
- металдардың белсенділік қатарындағы заңдылықтарды
сипаттау;
- қышқылдардың металдармен реакция теңдеулерін
құрастыру;
- металдардың қышқылдармен әрекеттесуінің заңдылықтарын
анықтау.
Бағалау критерийі:
- қышқыл ерітінділерімен әртүрлі металдардың арасындағы
реакцияларын сипаттайды;
- қышқыл ерітінділерімен әртүрлі металдардың реакция
теңдеулерін құрастырады.
Тілдік мақсат
Пәнге қатысты лексика және терминология: металдар,
белсенділік, электрохимиялық кернеу қатары, металдардың
қышқыл ерітінділерімен әрекеттесу шарттары
Диалог пен жазу үшін қолданылатын тіркестер: - белсенді
металдар қышқыл ерітінділерімен әрекеттескенде...... ......
металдардың белсенділік қатарындағы заңдылықтарды ......
Үштілділік: қышқыл - кислота - acid , метал -металл - metal ,
тұз -соль - sаlt, сутек - водород - hydrogen, химиялық
формулалар - химические формулы - chemical formules
Құндылықтарды
дамыту
Топтық жұмыс-ұйымшылдық,жауапкершілік, шығармашылық
ізденіс, өзгелердің мәдениеті мен көзқарастарына құрметпен қарау.
Жеке жұмыс-өз бетінше еңбектену,сын тұрғысынан ойлау, өмір
бойы білім алу
Пәнаралық байланыс
Жаратылыстану
5 сынып. Қышқыл жаңбырлар тақырыбы : қышқылдар туралы
түсінік
Алдыңғы білім
7.2.2.1 -сұйылтылған қышқылдардың қолдану аяларын және
олармен жұмыс жасау ережелерін атау
7.2.2.2 -сұйылтылған қышқылдардың әртүрлі металдармен
реакцияларын зерттеу және сутек газының сапалық реакциясын
жүзеге асыру
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Сабақтың басы
Сәлемдесу,оқушыларды түгендеу , сабаққа зейінін
аудару.
«Сенің ресурсың...» әдісі арқылы пазл
құрастырып топқа бөлінеді.
1.Қызыл түс: 1топ–Fe + 2HCl → FeCl
2
+ H
2
2. Жасыл түс: 2 топ - Zn + 2HCl → ZnCl
2
+ H
2
3.Көк түс: 3 топ Mg + 2HCl →MgCl
2
+ H
2
Топқа бөліп отырғызғаннан кейін парақшаның
артында жазылған реакцияның не себепті берілгенін
оқушылардан мына сұрақтар арқылы анықталады:
- Бұл құрастырылған реакция теңдеулері бойынша
қандай түсінік бере аласыздар?
- Металдардың қышқылдармен әрекеттесуі жөнінде не
білесіңдер?
- Өздеріңе таныс темір, алюминий, мыс қышқылдармен
қалай әрекеттеседі?
- Металдар қышқылдармен әрекеттескенде қандай заттар
түзіледі?
- Демек бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай?
- Жарайсыздар балалар!
(Мұғалім оқушылардың дұрыс жауаптарын
ауызша мадақтайды)
Түрткі сұрақтар арқылы сабақтың тақырыбы
ашылып, оқу мақсатын айқындап алады.
Сабақтың ортасы
Топтық жұмыс "Интервью" әдісі
8 сынып "Химия" кітабындағы §12 тақырыпты
алдымен өз беттерінше оқиды, сосын топта талдайды.
Әр тӘр топ жеке- жеке жауап береді. Істеген жұмыстары
арқылы әр түрлі сұрақтар бойынша интервью береді.
Бағалау әдісі.«Мадақтау сэндвичі»
1-топтың жұмысы туралы 2-топ позитивті
коментраий айтады, ол топтың жұмысынан не ұнады?
3-топ осы топтың жұмысы туралы сындарлы сын
айтады, не нәрсені жақсарту керек?
Ал 1-топ соңында өз жұмыстарын жетілдіру үшін
өздеріне баға береді. келешекке арналған ком
ентраий: өзімізге ұнады, бірақ келесі жолы ... .
(осы бағытта топтардың жұмысы бағаланады)
2. Саралау тапсырмалары:
1 - тапсырма ЖЖ «Сәйкестікті тап»
Кестеде берілген реагенттер мен өнімдерді
сәйкестендіріңдер:
Реагенттер
Өнімдер
Магний + тұз қышқылы
Темір(ІІ) хлориді , сутек
Мырыш+ тұз қышқылы
Мырыш сульфаты,
сутек
Темір + тұз қышқылы
Реакция жүрмейді
Мыс + тұз қышқылы
Магний хлориді , сутек
Дескриптор:
Реагенттер мен өнімдерді дұрыс сәйкестендіреді
Кері байланыс: Ауызша кері байланыс беремін
2 - тапсырма:
ТЖ " Суреттер сөйлейді" әдісі
Электронды тақтада көрсетілген суретке қарап
металдардың тұз қышқылымен әрекеттесуінің
реакция теңдеулерін жазыңдар
Дескриптор
Суреттегі металдардың тұз қышқылы
ерітіндісімен әрекеттесу шарттарын жазады
Жүретін реакция теңдеулерін құрастырады
Кері байланыс: Бір-бірін жаңа ақпараттармен
толықтырады.
3 - тапсырма
ЖЖ "Ойлан- жұптас-бөліс" әдісі
Берілген реакция теңдеуін толықтыр.
Fe + ? → FeCl
2
+ ?
Al + ?? + H
2
Дескриптор
Химиялық реакция теңдеуін аяқтайды
Химиялық теңдеуді дұрыс теңестіреді.
Бағалау : Өзара "Бағдаршам" әдісі арқылы
Қызыл-мүлдем жасай алмады
Сары-жартылай жасай алды
Жасыл-толық жасай алды-
Өзара бағалау барысында деңгейіне сай оқушы басқа
оқушының жұмысын тексереді.
Жеке жұмыс
«Жедел хат» әдісі арқылы қалыптастырушы бағалау
тапсырмалары конвертпен үлестіріледі. Оқушылар өз
алдына жеке орындайды.
Бағалау критерийі : Білім алушы
• Металдардың қышқылдармен әрекеттесуінің
реакция теңдеулерін құрастырады
Тапсырма
Төменде келтірілген сөздерді таңдап алыңыз да,
металл мен қышқылды әрекеттестіріп, мүмкін
болатын химиялық реакция теңдеулерін жазыңыз.
_____ + _____ _______ + ________
______ + ______→ ______ +_______
Натрий, сутегі, мыс, сынап хлориді, натрий
сульфиті, сутегі, тұз қышқылы,
алюминий сульфаты, темір хлориді, мыс
хлориді, натрий гидроксиді, магний, натрий
фосфаты, магний карбонаты, темір, күкірт
қышқылы, сутегі, фосфор қышқылы, сынап, сутегі
Дескриптор:
− әрекеттесетін металл мен қышқылды таңдайды;
− реакция өнімдерін дұрыс анықтайды;
− металл және қышқыл қалдықтары валенттіліктерін
анықтайды;
− қышқыл, тұз формуласын құрастырады;
− реакцияны коэффициенттер қою
арқылы теңестіреді.
Қалыптастырушы бағалау: Оқушылар өзін-өзі
дескриптор арқылы математикалық фигуралармен
бағалайды.
1-2 дескриптор
3-4 дескриптор
5 дескриптор
Сабақты қорытындылау:
"Химиялық диктант" тәсілі.
Тапсырма. Сөйлемдегі көп нүктенің орнын тиісті
сөздермен толықтыр:
- Сутегіге дейін орналасқан металдар қышқыл
ерітінділерімен әрекеттескенде ...... ......
- Металдардың белсенділік қатары .......
1.
2.
3.
Дескриптор
Берілген бағамдар бойынша сөйлемді ары қарай
толықтырып жазады.
Тақтада көрсетілген дайын жауаптар арқылы өз-
өзін тексеріп,
Бағалау: фигуралар арқылы бағалау
Мүлдем жасай алмадым,
Жартылай жасай алдым
Дұрыс жасай алдым
Сабақтың соңы
"Қосу-алу қызықты " кері байланыс
Қатысушылар төмендегі кестені толтыру арқылы өзін-өзі
бағалау жүргізеді.
+ не білдің? қандай ақпарат алдың?
- не түсініксіз? қандай ақпарат алу қиын болды?
Қызықты-бұл тапсырмада не ұнады?Қандай ақпарат
қызық болды?Не білгіңіз келеді?
+
-
Қызықты
Рефлексия "Нысана"
Үйге тапсырма: "Үй жағдайында металдармен
тұрмыстық қышқылдардың әрекеттесуіне бақылау жасап
кестеге түсір.
Керекті құрал - жабдықтар: күміс қасық, алюминий қасық,
темір қасық, лимон қышқылы
Саралау –оқушыларға қалай көбірек
қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті
жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды
жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін
қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
Денсаулық және
қауіпсіздік
техникасының
сақталуы
Саралау
«Тапсырма» тәсілі:
Тапсырма беру арқылы танымдық
ойлау қабілеттерін, зеректігін
1.Бағалау: фигуралар арқылы
өзін-өзі бағалау
2.Бағалау:топтар бір-бірін
«мадақтау сэндвичі» әдісі
Интерактивті тақтамен
жұмыс жасау кезінде
және химиялық тәжірибе
жасау кезінде пайдалану
ережелерін еске түсіре
арттыру мақсатында қолданылады.
Қарқын тәсілі "Сенің ресурсың...» әдісін
қолдануда және пазлдарды құрастырғанда
алдыңғы білімді қаншалықты меңгергенін
аңғаруға болады.
Дереккөздер тәсілі: "Интервью"
әдісі мәтінмен өз беттерінше
жұмыс жасайды. Көзбен көретін
айғақтар негізінде танымдық
ойлау қабілеттерін дамыту
мақсатында тақырыпқа
байланысты металдардың
қышқылдармен әрекеттесу
реакция теңдеулерін жазады.
Диалог және қолдану тәсілінде топтық
тапсырмаларды өзара талқылайды. Саралау
тапсырмалары орындағанда және заттардың
массалық қатынасын есептеу барысында
талантты-дарынды балалар анықталады
арқылы бағалау
3."Бағдаршам" әдісімен топтық
бағалау арқылы
оқушылардың қызығушылығын
ынталандырып отырамын.
отырып оқушылардың
денсаулығын және
қауіпсіздігін қамтамасыз
ету.
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақмақсаттары/оқумақсаттар
ыдұрысқойылғанба?
ОқушылардыңбарлығыОМқолжет
кіздіме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақтасаралаудұрысжүргізілдім
е?
Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақт
алдыма?
Сабақжоспарынанқандайауытқул
арболды, неліктен?
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз
сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілд
ім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?