Технологическая карта урока "Ұлы даланың табиғаты" 8 класс

№118 мектеп-гимназияның жоғары санатты қазақ тілі мен
әдебиеті пәнінің мұғалімі Туребекова Улбазар Бекболатовна
Қысқа мерзімді
жоспар:
Алматы қаласы №118 мектеп-гимназиясы
Күні:
11.04.2018
Мұғалімнің аты-жөні:
Туребекова Улбазар Бекболатовна
Сынып:
В»
Сабақ тақырыбы:
Ұлы даланың табиғаты
Осы сабақта жүзеге
асатын оқу
мақсаттары:
Бейнежазба материалын тыңдау-көру және қарапайым
сөйлемдерді түсіну.
Оқушыларды әдеби тіл нормасын сақтау, дұрыс ой қорытуға
дағдыландыру. Қазақстанның Ұлттық қорықтарымен таныстыру.
Сабақтың мақсаты:
5.Т1 Тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау
Сабақтың білімділігі:
Қазақ тіліндегі шағын мәтіндер негізінде Қазақстанның табиғаты
туралы мағлұмат беру
Сабақтың
Дамытушылығы:
Сын тұрғысынан ойлауға үйретудің белсенді элементтерін пайдалану
арқылы оқушылардың қазақша байланыстырып сөйлеу дағдысын
қалыптастыру. Оқушыларды әдеби тіл нормасын сақтау, дұрыс ой
қорытуға дағдыландыру.
Сілтеме
Оқу бағдарламасы, «Қазақ тілі» оқулығы.
Жетістік
критерийлері:
Оқушының төменгі жетістігі (ОТЖ): Ұлы даланың табиғаты жайында
айтады
Оқушының орташа жетістігі (ООЖ): тақырып аясында қойылған
сұрақтарға жауап береді.
Оқушының жоғарғы жетістігі(ООЖ): тақырыпқа қатысты өз ойын
айтады, сыныптастарымен пікір алмасады, мәтін құрайды.
Тілдік мақсаттар:
Тыңдалым, оқылым,айтылым, жазылым.
Сабаққа қатысты сөздік қор мен терминдер
Жаңа сөздер:
Ұлттық қорық, үңгірлер, жер көлемі, мекендейді, қорықшы.
Құндылықтарға баулу:
Қазақша сипаттау мәтіндері негізінде оқушыларды табиғатты аялауға
баулу.
Ойлау деңгейлерінің
көрсеткіші:
Түсіну, талдау,қолдану,білу.
Сабақта
қолданылатын
материалдар:
Интерактивті тақта, слайдтар, «Ұлттық қорықтар» жайлы деректі
фильм, плакат, маркерлер, парақ, түрлі түсті қарындаштар мен
фломастерлер, смайликтер, желімқағаздар.
Оқыту әдістері:
«Көңіл-күйді анықтау» тренингі, «Ой шақыру» әдісі, Деректі фильм
ассоциограмма,фотоколлаж, сұрақ-жауап, «Тірек сызба» стратегиясы.
Дереккөздері:
АКТ
Тапсырмалар:
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:
Тапсырма
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Сабақтың басы:
Ынтымақтастық амосферасын
құру.
Суреттер арқылы топқа бөлу:
1-топ:
2-топ:
3-топ:
Қазақстан Республикасының Гимні
айтылады
Әр топ өз орындарына
отырады.
Оқушылар орнынан тұрып,
Қазақстан Республикасының
Гимн айтады.
Оқушыларға
психологиялық ахуал
туғызу
Мұғалім «көңіл-күйді анықтау»
тренингінің негізінде сабақ басында
оқушыларға А4 парағы мен маркелер
таратады.
Оқушылар параққа маркермен
өзінің көңіл-күйді
сипаттайтын
сурет(смайлик)(күліп немесе
езу тартып тұрған, қабағы
түюлі, бейтарап, т.б.) салады
Үй тапсырмасын
тексеру:
Оқушыларға сұрақ қою арқылы үй
тапсырмасын тексерді
тақырып бойынша
сұрақтарға жауап береді.
I.Қызығушылықты
ояту
Оқушылардың жаңа сабаққа деген
қызығушылығын ояту мақсатында
«Ұлттық қорықтар» жайлы деректі
фильмді көрсетедіОй шақыру» әдісін
пайдаланып, «қорық» сөзіне
ассоциаграмма құрғызады.
Әр оқушы тақтада ілулі
тұрған плакатқа маркермен
өз түсінігін жазады.
II. Мағынанытану
1. Сөздікпен жұмыс. А) Мұғалім
интерактивді тақтадан тақырып-
қа қатысты жаңа сөздермен
таныстырады, аудармасын
айтады. Оларды оқиды,
оқушыларға қайталатады.
Тыңдалым. Оқылым. Жаңа
сөздерді тыңдайды,
қайталайды.
Айтылым. Дұрыс
айтылуымен аызша жаттығу
жүргізеді.
2. Мәтіналды жұмыс.
А) Айтылым. Дұрыс айтуға, жаңа
ақпаратты қабылдауға
машықтандыру үшін 1-
тапсырманы орындатады.
Айтылым. Мәтін құрайды.
Ә) Жазылым. Дұрыс, сауатты жазуға ма-
шықтандыру үшін 2- тапсырманы
орындатады.
Жазылым. Сұраққа жауап
жазады.
3.Мәтінмен жұмыс. А)Тыңдалым.
Оқылым. Мәтінді мәнерлеп, дұрыс оқуға
машықтандыру үшін3-тапсырманы
орындатады.
Оқылым. Өлеңді мәнерлеп
оқиды, өлеңдегі туыстық
атауларды табады,
мағынасын анықтайды,
мазмұнын түсіндіреді.
В) Айтылым. Дұрыс айтуға, жаңа
ақпаратты қабылдауға машықтандыру
үшін 4-тапсырманы орындайды.
Айтылым. Сұрақтарға жауап
беру, диалог құрады.
3. Сергіту сәті. «Алтынемел ұлттық
саябағы» тақырыбына
Фотоколлаж дайындайды.
Оқушылар фотоколлаж
дайындайды.
ІV. Бекіту
Топтық жұмыс. Фотоколлаж бойынша
оқушылар «Алтынемел қорығы» туралы
әңгімелейді
Мәтіндегі ақпараттарды
пайдаланып, жағдаяттық
тапсырманы орындайды.
V.Бағалау
Формативті бағалау. Мұғалім
оқушылардың өзара бағалауы бойынша
қорытынды бағаны өзі қояды.
«Жеке әңгіме» техникасы
бойынша бағаланады.
VI.Үйгетапсырма
Оқулықтағы 5-тапсырманы орындау.
VII. Рефлексия
Мұғалім түрлі смайликтер таратып
береді.
Оқушылар сабақтан алған
әсерлерін смайликтерді
көрсету арқылы көңіл-
күйлерін білдіреді.