Минералдарды өндірудің экологиялық аспектілері 7 сынып ҚМЖ

Ұзақ мерізімді жоспардың тарауы: Мектеп:
7.4.В
Күні: Мұғалімның аты-жөні:
Сынып: Қазбек Назерке Әділбекқызы
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
Сабақтың
тақырыбы
7.4В Минералдарды өндірудің экологиялық аспектілері
Осы сабақта қол
жеткізілген оқу
мақсаттары ( оқу
бағдарламасына
сілтеме)
7.4.2.5 -табиғи ресурстарды өндірудің қоршаған ортаға
әсерін зерделеу
Сабақтың
мақсаты
1. Табиғи ресурстарды ажыратады.
2. Табиғи ресурстарстарды өндірудің қоршаған
ортаға әсерін зерделейді.
Бағалау критерийі
1.Табиғи ресурстар мен минералдар ұғымына сипаттама
береді.
2.Табиғи ресурстардың өндірудің қоршаған ортадағы
ластану себептерін талқылайды.
Тілдік мақсаттар
Пәнге қатысты лексика мен терминология
малахит, әк, шикі мұнай, табиғи газ, жел энергиясы,
мұнай, бензин, табиғи ресурстар, дизель (жанғыш отын),
пайдалы қазбалар, минералды шикізаттар, керосин, ауыр
мұнай, жер қыртысы, күн сәулесі, жануарлар дүниесі.
Оқытудың тілдік мақсаты:
Оқушылар орындай алады: Химиялық қосылыстарды
атау кезінде арнайы лексиканы дұрыс қолданып айту
мен жазу
Диолог құруға/жазылымға қажетті сөздер топтамасы
Табиғи газ ... орналасқан/... туындайды .
Шикі мұнай/әк (және т.б.)
коммерциялық құндылыққа ие, себебі...
Неге малахит/керосин бағалы болып табылады?
Қоршаған ортаны ластанудан қорғау дегенді қалай
түсінесің?
Құндылықтарға
баулу
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген
экономикалық өсім мемлекетіміздің күш-қуатын
дамытып, қоршаған ортаға ұқыптылықпен қарау.
Пәнаралық
байланыс
География мұнай, газ, жанғыш отын, жер қыртысы
Биология биоыдырағыш полимерден жасалған бір рет
қолданатын ыдыстың ыдырауы
Тақырып
бойынша алдынғы
білім
5.6.3.1. ҚР экологиялық мәселелерін атау
6.6.3.2. Эклогиялық мәселелерді шешу жолдарын ұсыну
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері
Ресурстар
Сабақтың
басталуы
6 мин
Ұйымдастыру кезеңі 2 минут
Топтарға бөлу. «химиялық приборлар»
Оқушыларды суреттерді алып, 1,2,3
приборлармен бөлінеді.
Психологиялық ахуал қалыптастыру:
3 минут
Сынып реттілігін қадағалау.
Оқушыларды түгелдеу. Оқу құралдарын
байқау.
Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол
шапалақтаймыз!
Ұйымшыл боламыз десек 2 рет
Белсенділік танытамыз десек 3 рет
шапалақтаймыз!
Сабақтың
ортасы
«Бэкроним» әдісі
Химиялық диктант
Металдар, табиғи газ, көмір және мұнай-
_______________ ресурстар.
Біздің еліміздің әр тұрғынының
қажеттілігін қанағаттандыру үшін жыл
сайын ____________ түрлі пайдалы
қазбалар өндіріледі.
Топырақ, күн, өсімдік және жануарлар
дүниесі, кейбір минералды заттар
«Бэкроним»
әдісі
__________ жатады.
__________ ресурстары екі топқа
жіктеледі.
Қазақстан Республикасындағы қауіпті
экологиялық мәселелердің бірі-________
ресурстарының азаюы.
Экологияны және табиғатты қорғау-
бұл____________________
Ойлау қабілеті дамиды, сөздік қоры
молаяды, жазылым дағдысы қалыптасады.
Бағалау критерийі: Табиғи ресурстар
мен минералдар ұғымына сипаттама
береді.
Балл
2
2
2
«Кластер» әдісі
Постермен жұмыс (Оқушыларға алдын -
ала берілген тапсырма бойынша)
1 топ Ауаны ластайтын факторлар
2 топ Суды ластайтын факторлар
3 - топ Табиғат ресурстарындағы
экологиялық аспектілер
Бағалау критерийі:
Табиғи ресурстардың өндірудің қоршаған
ортадағы ластану себептерін талқылайды.
Балл
1
http://www.mini
ngenc.ru/p/podz
emnaya-
razrabotka
-
mestorozhdenij/
«Кластер» әдісі
http://www.bbc.
co.uk/apps/ifl
/schools/gcsebit
1
1
esize/science/
quizengine?quiz
=add_ocr_ext
raction_testh;te
mplateStyle=s
cience
Сабақтың
соңы
«Өрмекші торы» жаттығуы.
Жаттығу шарты: Өрмекшінің торын құру
Әркім 1-ші өзінің достарына тақырып
бойынша сұрақтар қойып, жіпті саусағына
іледі, өрмек тоқылды.
2-ші кері бағытта, бірақ сол ізбен
достарының жауаптарын ескере отырып,
дұрыс екендігіне көз жеткізу . Өрмекті
жию.
Үйге тапсырма:
1. «Өзіңіз жасаңыз» Түзілген газбен
жарты литрлік 3 банканы
толтырыңдар. Бірінші банкаға
алманың қабығын, екіншісіне
мәрмәр кесегін, үшіншісіне кез-
келген бөлме өсімдігінің жапырағын
салыңдар.5-10 минут уақыттан
кейін үлгілерді бақылаңдар.
Тәжірибенің нәтижесін
түсіндіріңдер.
2. №23
«Өрмекші» әдісі
Кері байланыс
Саралау– сіз
қандай тәсілмен
көбірек қолдау
көрсетпексіз? Сіз
басқаларға
қарағанда қабілеті
Бағалау- Сіз
оқушылардың
материалды игеру
деңгейін қалай
тексеруді
жоспарлап
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау
жоғары
оқушыларға
қандай
тапсырмалар
бересіз?
отырсыз?
1.Тапсырма тәсілі
арӨқылы
оқушылардың
қажеттіліне қарай
жаттығулар мен
тапсырмаларды
жасалынады.
2. Дереккөздер
тәіслі арқылы
электронды
дереккөздер
пайдаланылады.
3. Диалог және
қолдау көрсету
барысында сөзбен
қолдау мен
ынталандыру
жүзеге асырылады.
Өзін-өзі бағалау
Кретерий арқылы
Дискриптор арқылы
бағалаймыз.
Қауіпсіздік ережелерін сақтау
Сабақ
соңындағы
рефлекция
Жалпы бағалау