Конспект урока "Clothes" 4 класс

МОУ СОШ №4 г.Белгорода
Открытый урок
по учебнику М.З.Биболетовой “Enjoy English”
для 4 класса Unit 6 Lesson 1
Конкурсная работа для участия в конкурсе
«Золотые уроки России. Английский язык» - 2011
Номинация: . Открытый урок в начальной школе
Автор разработки:
Рязанова Ирина Владимировна
2011 год
Тема: “Clothes
Цель: формирование социально-бытовой компетентности учащихся.
Задачи:
Образовательные:
- формирование коммуникативных навыков;
- введение и первичное закрепление лексического материала по теме «Одежда»;
- учить выразительно читать вслух небольшие тексты диалогического
характера.
Развивающие:
- развитие интеллектуальной, эмоциональной и мотивационной сфер личности.
Воспитательные:
- развитие лингвистических способностей (фонематический слух, языковая
догадка, имитация)
- воспитание навыков вежливого общения в ситуации «В магазине».
Оборудование: презентация; раздаточный материал (карточки с ребусом;
карточки для игры «Верно или нет»; текст для чтения; кроссворд, карточки с
домашним заданием).
Этапы урока:
I. Организационный момент
II. Фонетическая зарядка.
III. Введение новых ЛЕ по теме «Одежда».
1.Аудирование
2.Письмо
3.Чтение
4.Говорение
IV. Домашнее задание.
V. Итоги урока.
План-конспект урока.
I. Организационный момент.
Приветствие и сообщение целей урока.
T. Good morning boys and girls. I’m glad to see you.
How are you today?
You look wonderful today
Say “Hello” to each other, ask “How are you today?”
(в парах дети приветствуют друг друга)
Т. Do you like English lessons?
Р. Yes, we do.
Т. Are you ready for the lesson?
Р. Yes, we are.
Чтобы узнать тему урока, расшифруйте ребус, заменив значки буквами
Получилось слово Clothes Одежда
T. So, the theme of our lesson is “Clothes” and we are going to talk
about clothes.
II. Фонетическая зарядка.
T. Now, children, look at the screen. Do you know this sound?
Listen and read the words.
[əu] [ei] [ə:] [e] [u:]
hope way shirt red room
clothes play T-shirt help blue
coat trainers shorts dress boots
sweater
T. Listen and drag the words in the table
[əu] [ei] [ə:] [e] [u:]
Shorts, help, clothes, dress, hope, shirt, red, room, T-shirt, coat, boots, way, trainers,
sweater, play, blue.
III. Основной этап урока.
Знакомство с новыми ЛЕ по теме Одежда”.
1. Аудирование
T. Listen to the new words and remember them.
Tapescript
Welcome to our shop!
We’ve got a lot of different clothes there!
We’ve got nice dresses, shoes, shorts, a blue shirt, a green cap and blue jeans for
summer.
You can buy an orange raincoat, a blue suit, brown trousers, white trainers and an
umbrella for rainy autumn.
There is a warm coat, a long scarf, a blue sweater, nice mittens, a hat and red boots
for cold winter.
Look, choose and buy!
T. Listen and find clothes.
Brown trousers, blue jeans, a warm coat, shoes, nice mittens, a blue suit, an umbrella,
boots, a green cap, nice dresses, a blue sweater, an orange raincoat, a long scarf, a
blue shirt, shorts, white trainers.
Первичное закрепление лексического материала.
T. Drag the words to the pictures.
A blue shirt, nice dresses, an umbrella, red boots, white trainers, a blue sweater, a hat,
blue jeans, an orange raincoat, brown trousers, a warm coat, nice mittens, a green
cap, shoes, a blue suit, a long scarf, shorts.
2. Письмо
T. Type in the missing letters.
_blue shirt
a g_een cap
wh_te trainers
blu_ jeans
an orange rain_oat
s_orts
s_oes
nice _resses
a bl_e suit
a ha_
an umbrel_a
nice mit_ens
bro_n trousers
red boo_s
a long _carf
a wa_m coat
a blue _weater
T. Read the words and find the odd one out in each line.
cap, shoes, boots, trainers
trousers, jeans, scarf
coat, shorts, T-shirt, dress
shirt, suit, jeans
sweater, mittens, scarf, umbrella
T. Very well, children. And now listen to the riddles. What is it?
This word starts with the letter “m”. Boys and girls wear them in winter to warm their
hands.
This word starts with the letter “s”. People wear this when it is cold.
This word starts with the letter “T”. Children wear this when it is warm or hot.
This word starts with the letter “t”. Boys wear them at home and at school too.
(Answers: 1. mittens, 2. sweater, 3. T-shirt, 4. trousers)
Find the words in this chainword!
SUITSHIRTHATDRESSSHOESBOOTSSOCKS
Физминутка
What do you wear?
I. What do you wear on your head? A hat.
What do you wear on your head? A cap.
A hat and a cap. A cap and a hat. (2 times)
II. What do you wear on your feet? Shoes.
What do you wear on your feet? Boots.
Boots and shoes. Shoes and boots. (2 times)
3. Говорение.
Do you like to go shopping?
T. Let’s play a game: “Shopping List”. ( Первый играющий называет предмет
одежды, который он хочет купить, следующий игрок должен повторить этот же
предмет и добавить свой и т.д.)
P1: I’ll go shopping. I’ll buy a hat.
P2: I’ll go shopping. I’ll buy a hat and a dress.
P3: I’ll go shopping. I’ll buy а hat, a dress and a skirt…
T. Look at the pictures and answer the questions.
What do you wear when it is cold?
What do you wear when it is warm?
What do you wear when it is hot?
What do boys wear?
What do girls wear?
What do you like to wear?
What do you wear at school?
What do you wear when you go to the party?
4. Чтение
Т. Open your books at page 86. Find out exercise 5. Read and act out the dialog. And
then answer the question: “What did Miss Chatter buy in the shop?”
Now work in pairs. Make up a dialog In the shop”. You would like to buy clothes:
for your birthday party
for a picnic
Use:
Can I help you? Show me …, please.
Here you are./Here it is. I like
How much is it (are they)? You are welcome.
V. Итоги урока.
Т. Мне хотелось бы, чтобы вы сами оценили свою работу на уроке. Вспомните,
как работали на уроке. Те, кто работал сегодня на «отлично», нарисуйте
солнышко улыбку. Те, кто работал на «4», изобразите серьёзное солнышко. Ну
а если кто-то считает, что ещё нужно подучить материал, нарисуйте печальное
солнышко.
VI. Домашнее задание.
words
AB p.47 ex.1, 2, 3
Т. Our time is up! The lesson is over! We had a good time. We worked very well.
We know much about «Clothes». Thank you!
библиографический список источников и интернет-ресурсов, которые
использовались при разработке урока:
учебник М.З. Биболетова Enjoy English
рабочая тетрадь к учебнику М.З. Биболетовой Enjoy English
электронное пособие к учебнику М.З. Биболетовой Enjoy English
адрес электронной почты для связи: irina-riv@mail.ru