Конспект урока "Science. Sundials" 5 класс

Конспект урока 5 класс УМК «Spotlight -
Тема раздела: С утра до вечера.
Тема урока: Science. Sundials.
Цели урока:
Воспитательная: Личностные результаты
воспитывать уважительное отношение к партнеру;
формировать потребности и способности к сотрудничеству и взаимопомощи при
работе в паре.
Развивающая: Метапредметные результаты
развивать память, смекалку и сообразительность;
развитие навыков и умений во всех видах речевой деятельности;
развивать внимание и познавательную активность;
развитие исследовательских учебных действий (выполнять поделку по
инструкции).
Образовательная: Предметные результаты
развитие навыков смыслового чтения (реконструкция текста восстановление
пропущенных слов);
развитие навыков аудирования (выборочно понимать нужную информацию при
прослушивании связного текста);
развитие навыков изучающего чтения.
Ход урока:
Организационный момент.
Warming-up activities
T: Good morning, dear boys and girls!
Glad to see you. Are you fine? (TCl).
What time is it now? What helps you to find out the time? (Cs answers)
T: How did people find out the time without clocks, mobile phones…? (Cs answers)
T: Look at the blackboard, please. Can you tell me what we are going to speak about?
(- About sundials and other clocks).
Речевая зарядка.
T: Look at the board and read the new words:
Sundials
Time-zone
Hourglass
Mechanical clock
Shadow
T: What do they mean? (pictures and explanations matching) (презентация)
Развитие навыков аудирования (выборочно понимать нужную информацию
при прослушивании связного текста).
https://mail.rambler.ru/m/redirect?url=https%3A//www.youtube.com/watch%3Fv%3
D74I0M0RKNIE&hash=b21d601e29933c5490603ecb36e3e1d9 ссылка на фильм
T: Watch the film and match the right answer. (Listening)
T: Let’s check the answers. (Cs answers).
T: What do you know about clocks? (Cs answers)
Pазвитие навыков смыслового чтения (реконструкция текста
восстановление пропущенных слов).
T: Open your books at page 83 №3. Read the task. (Cs write the words in the
copybooks).
Listen and check. (Listening for details).
Динамическая пауза
Look left, look right,
Look up, look down,
Look around.
Look at your nose,
Look at that mimosa,
Close your eyes,
Open, wink, оpen and smile.
Your eyes are happy again.
Развитие навыков изучающего чтения. Развитие исследовательских
учебных действий (выполнять поделку по инструкции).
T: Open you books at page 83 №3. We’ll make sundials. Let’s read the instruction.
What must we use? (Cs answers) Show the things.
T: We will work in groups of four (4 groups). Use the things you need and make the
sundial. (Project). (Cs work in groups and show their sundials).
T: We must write a clock face. This part of the work you’ll do at home.
Объяснение домашнего задания.
Finish the work (SB p/83 №3), check if your sundials correct.
WB p.51 №1,2,4,5
Подведение итогов урока. Рефлексия.
T: We have spoken a lot today about clocks. But our lesson is going to be over. Your
marks are…
Complete the phrase: The lesson was……. Now I know……… I’d like to find out
more about…