Краткосрочный план "Әкімшілік құқық қандай қоғамдық қатынастарды реттейді?" 9 класс

Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: «Қызылтөбе лицейі» КММ
Әкімшілік құқық түсінігі Мұғалімнің аты-жөні:
Күні: 17.05.19ж. Казтуганова Гульнара Женисовна
Сынып: 9 Қатысқандар: 18 Қатыспағандар:
Сабақ тақырыбы
Әкімшілік құқық қандай қоғамдық қатынастарды реттейді?
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
9.6.1.1. Әкімшілік құқық ұғымын түсіндіру.
Сабақ мақсаттары
Қоғамдық қатынастарды реттей отырып, әкімшілік құқық
ұғымын түсінеді.
Бағалау кpитерийі
1. Қоғамдық қатынастарды анықтайды.
2. Әкімшілік құқық ұғымын түсінеді.
Ойлау дағдыларының
деңгейлері
Білу, түсіну, қолдану
Тарихи концепт
Дәлел
Тілдік мақсаттар
Пәнге қатысты терминология: Гипотеза, диспозиция,
санкция, әкімшілік құқықбұзушылық, тәртіп бұзу субъектісі,
тәртіп бұзудың субъективтік жағы, тәртіп бұзу объектісі, тәртіп
бұзудың объективтік жағы, әкіммшілік жаза.
Тілдік дағдылар:
Тыңдалым дағдысы - бейнебаянмен танысу,
Жазылым дағдысы - кесте толтыру,
Айтылым дағдысы - сұрақтарға жауап беру, диалог
Оқылым дағдысы - мәтінді оқып, пайдалану.
Құндылықтарға баулу
Жауапкершілік, теңдік, әділдік, құқықтық сауаттылық,
патриотизм.
Пәнаралық байланыс
Дүниежүзі тарихы (Мемлекеттер құрылуы).
АКТ пайдалану
дағдылары
Сабақ барысында интерактивті тақта мен жеке ноутбук
қолдануға рұқсат етіледі.
Алдыңғы білім
Қоғамдық қатынастар, азаматтық құқық туралы біледі.
Сабақ барысы:
Сабақтың
жоспарланғ
ан кезеңдері
Сабақты жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың
басы
7 мин
Сабақтың
ортасы
20-23мин
Сәлемдесу, жағымды ахуал қалыптастыру, топқа бөлу.
1. Ой қозғау әдісі. Сұрақ-жауап:
1. Қоғамдық қатынастардың түрлерін атап беріндер.
2. Қандай қатынастарды азаматтық деп айтамыз?
3.Қоғамда тағы қандай қарым-қатынастар бар?
4.Қарым-қатынастар кімдердің арасында жүреді?
5.Басқару аясындағы қоғамдық қатынастар калай аталады?
Бағалау әдісі: Ауызша мадақтау (тамаша, жақсы,
толықтыру керек, ойлану керек)
«Мозайка» арқылы 3 топқа бөлу
Бейнеролик көрсетіледі.
1. Бейнематериалдан нені көрдік?
2. Не туралы айтылды?
3. Бұрын бұл туралы естігендерін бар ма?
Сұрақтар
ppt-online.org
Бейнематериал
Таратпа
Сабақты
соңы
7 мин
Таратпа мәтіндер беріледі.
1 топ - «Әкімшілік құқықтың ерекшеліктері»
2 топ - «Әкімшілік құқық субъектілері»
3 топ - «Әкімшілік-құқықтық жауапкершілік. Жаза»
Топтық жұмыс. Талдау әдісі. Әр топ өзінің зерттеу
нәтижесімен ой бөліседі. (Постер қорғайды)
1 топ: «Қоғамдық қатынастар»
Венн диаграммасы
2 топ: «Әкімшілік құқық субъектілері» Кластер
3 топ: «Әкімшілік-құқықтық жауапкершілік» INSERT
кестесі.
+
V
?
+ маған таныс
- келіспеймін
V мен үшін жаңалық
? сұрағым бар
Бағалау әдісі: өзара бағалау «Басбармақ»
«Барлығы түсінікті?»
«Жартылай түсінікті»
«Түсініксіз»
Жұптық жұмыс: «Үштік» әдісі. (Ойлан, жұптас, бөліс)
Үш топқа мәтін беріледі «Әкімшілік құқық ұғымы»
Бағалау әдісі: «Тазалық» ойыны. (Чемодан, қоқыс
жәшігі, еттартқыш)
Жеке жұмыс: «Ой қорыту әдісі». «Мәселенің шешімін
табыңдар»
1-топ.14 және 16 жастағы екі жасөспірім кешке өз
аудандарында серуендеп жүріп, бірнеше телефон –
автоматтардың трубкаларын жұлып алады. Ол іс –
әрекеттері полиция нарядымен тоқтатылады.
Кім және қандай тәртіппен жауапқа тартылады?
2-топ.Азамат Л. көлік құралын мас күйінде жүргізгені үшін
материал
Постер
Азаматтық
құқық
Әкімшілік
құқық
Әкімшілік
құқық
субъектілері
3 мин
жол полициясы тоқтатты. Л.деген азаматқа қандай
әкімшілік жаза қолданылады?
3-топ.2019 жылдың 8-наурызында 24:00 де азамат М.өз
үйінің подъезінде дауыстап өлең айтты.Көршісінің тоқтат
деген талабын тыңдамай, одан әрі жалғастырды.Көрші
учаскелік инспекторға телефон соқты.
М.құқықбұзушылық жасады ма?Көрші дұрыс істеді
ма?Осы жағдайды сен қалай шешер едің?
Бағалау әдісі: «Сэндвич»
1-бөлік - позитивті комментарий, не ұнады
2-бөлік – сындарлы сын, не нәрсені жақсарту керек
3-бөлік – келешекке арналған комментарий: маған ұнады,
бірақ келесі жолы...
Қалыптастырушы бағалау:
Қоғам.
қатынастар
Ерекш
елігі
субъектісі
объектісі
Норм-
құқық.
құжат
Азаматтық
Әкімшілік
Дескриптор:
1.Қоғамдық қатынастарды реттейді.
2.Әкімшілік құқықтың ерекшеліктерін нақты айтады.
3.Әкімшілік құқықтың субъектілер атап көрсетеді.
4.Әкімшілік құқық ұғымын түсінеді.
«Аяқталмаған сөйлем» рефлексиясын қолдану.
Маған бүгінгі сабақта ұнағаны...................................
Бүгін топ мүшелерімен.....................жайлы ой бөлістік.
Мен бүгін................................................екенін түсіндім.
Маған................................................түсіну қиын болды.
Мен......................................жайлы толық білгім келеді.
Үйге тапсырма:
П.28 «Әкімшілік құқық ұғымы» эссе.
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек
қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға
қарағанда қабілетті оқушыларға қандай
тапсырмалар бересіз?
Бағалау– Сіз
оқушылардың
материалды игеру
деңгейін қалай тексеруді
жоспарлап отырсыз?
Денсаулық
және қауіпсіздік
техникасын
сақтау
Оқу мақсатынан сабақ мақсатына жету үшін
сабақ барысында берілген тапсырмалар
жеңілден күрделіге қарай сараланып
дайындалды. Оқу материалдары мен
ресурстары арқылы бүкіл топтық, жұптық
және жеке жұмыс тапсырмалары
орындалды.Топқа бөлу кезінде әлсіз және
жоғары деңгейдеге оқушыларды
араластырып отырғызуды ескердім.Топтық,
жұптық тапсырмаларды орындау барысында
оқушылардың әрдайым бір-біріне қолдау
Тапсырмалардың
орындалу нәтижесіне
қарай деректерді негізге
алып, дәлелді
аргументтер арқылы өз
ойын жеткізіп, үздік
жауаптар берген
жекелеген оқушылар
ескеріліп жоғары
бағаланады. Берілген
тапсырмаларды
Интерактивті
тақтаны қажет
уақытында ғана
пайдалану
Сергіту сәттерін
ұйымдастыру.
көрсетуі мен ықпал жасауын қадағалаймын.
Мысалы, сабақтың басында оқушылардың
қызығушылықтарын ояту және алдыңғы
білімін жаңа тақырыппен ұштастыру үшін
“Ой қозғау”әдісін таңдадым. Осы әдісте
оқушыларға жылдам сұрақтар арқылы пәнге
деген қызығушылығын ояттым. Бұл әдістің
тиімділігі білім алушылар өздерінің бүгінгі
тақырып бойынша ойларын жинақтап, өзге
оқушылардың пікірлерімен толықтыра
отырып өзін-өзі жетілдіруге ықпал етеді деп
ойлаймын.
Сабақтың ортаңғы негізгі кезеңінде
қосымша білім мен визуалды қабылдауы
үшін бейне ролик көрсету арқылы
оқушылардың көру, есте сақтау қабілетін
дамытуға арналған тапсырмалардан беруді
жөн көрдім. Оқушылардың қажетті
мәліметтерді есте сақтап, сабақта қолдана алу
қабілеттерін дамыту үшін «Талдау» әдісін
пайдаландым. Үш топқа әр түрлі мәтін
таратып бердім. Қолдауды қажет ететін
оқушылар үшін және деңгейі жоғары
оқушылар топ aрқылы тaлдaйды, зeрттeйдi,
caрaлaйды. Топпен жұмыс оқушыларды
бірлесіп жұмыс орындауға, тақырыпты
талдап, өзара ойларын бөлісуге және әр
оқушының пікірін тыңдап, құрметтеуге
дағдыландырады. Жұптық жұмысқа «Үштік»
әдісін пайдаландым. Бұл әдіс негізінде
оқушының оқылым, айтылым дағдысы
қалыптасып қана қоймай негізгі дерек
көздерін нақты дәлелдеп айтуға,есте сақтауға,
өзіндік ой түюге және ойын ашық жеткізе
білуіне тиімділігін көруге болады.
Сабақтың соңғы ой қорыту бөлімінде
жеке жұмыc бойынша «Мәселенің шешімін
табыңдар» жағдаяттар шешуді ұcындым. Бұл
тaпcырмa арқылы оқылым және айтылым
дағдысы жүзеге асырылып, оқушылар ойлау
қабілетін,сөздік қорын ұлғайту,
шығармашылығын дамыту, алған білімдерін
жинақтап, өз көзқарасын жүйeлi әрi дәлeлдi
eтiп қорытып жеткізуге мүмкіндік алады.
Тиiмдiлiгi тапсырманы орындау барысында
барлық оқушылар өз ойын қысқаша айтумен
шектелсе, оқушылардың басым бөлігі өзіндік
көзқарастарын тарихи фактілермен
дәлелдейді, ал қабілеті білім алушылар
қорытынды шешімдерін өмірмен
байланыстыра алады. Мәліметтерді
саралауға, дәлелдеп айтуға есте сақтауға,
орындаудан кейін әрбір
оқушыны қадағалаудан
тыс қалдырмай қолдау
көрсетіп жетістіктерін
атап жігерлендіру
мақсатында алға жетелеп
отыруға тырысамын.
Бағалауды мадақтау
арқылы, өзара бағалау
«Басбармақ» әдісімен
және өзін-өзі бағалау
«Сэндвич» арқылы
жүзеге асырылды.
Қалыптастырушы бағалау
кестені толтыру арқылы
жүргіздім.
өзіндік ой түюге және ойын ашық айтуға
қол жеткіземін.
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1. Ең жақсы өткен екі нәрсе ол топтық жұмыс. Оқушылар бірлесе отырып, шешім
қабылдап, тақырып бойынша ақпарат алды.
2. «Аяқталмаған сөйлем» рефлексия арқылы оқушылардың қандай деңгейде екенін, неге
талпынады екенін түсінемін.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1. Пәнге деген қызығушылығын арттыру мақсатында сабақ басында зерттеу сұрағының
болуы.
2. Пән мұғалімдерімен бірлесе отрып, ортақ тақырып бойынша сабаққа элемменттерін қосу.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге
назар аудару қажет?
Келесі сабақта кері байланысқа назар аударуым керек. Кері байласнысты соққы емес, ұсыныс
ретінде қабылдауым қажет. Берілген тапсырмаларды оқушылардың деңгейін ескеремін.