Технологическая карта урока "Адам қаңқасы және оның бөлімдері. Тұлға қаңқасы" 8 класс

Сабақ: Биология
Мектеп: Талғайран негізгі мектебі
Күні: 30.11.2017
Мұғалімнің аты-жөні: Мадиева Ырыс Сагатовна
Сынып: 8
Қатысқандар: 14
Қатыспағандар: 0
Сабақтың
тақырыбы
Адам қаңқасы және оның бөлімдері. Тұлға қаңқасы
Осы сабақ
арқылы жүзеге
асатын оқу
мақсаттары
Тірек-қимыл аппараты және қаңқа бөлімдері туралы маңызын,
міндетін түсіндіру.
Бағалау
критерийлері
Өзін-өзі бағалау, топтық бағалау, мұғалімнің бағалауы
Сабақ
мақсаттары
Барлық оқушылар орындай алады:
Тірек – қимыл аппараты және қаңқа бөлімдері туралы біледі
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Тұлға қаңқасы және бассүйек бөлімдерін ажырата алады
Кейбір оқушылар орындай алады:
Алған білімдерін іс жүзінде қолданады және өз беттерінше жұмыс жасайды.
Құндылықтарды
дарыту
Бірлескен оқу әдісі, сыни тұрғыдан ойлау, денсаулық, өмір бойы оқуға дайын
болу құндылықтары қалыптасады.
Пәнаралық
байланыстар
Жаратылыстану, химия
АКТ қолдану
дағдылары
Инетрбелсенді тақта, адам қаңқасы, скелет, суреттер
Жоспар
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Ресурстар
Сабақтың басы
5 минут
Психологиялық ахуал туғызамын.
Оқушыларды топқа бөлемін. Үй тапсырмасын еске
түсіремін.
І топ: Бассүйек
ІІ топ: Аяқ-қол қаңқасы
ІІІ топ: Кеуде қаңқасы
1-тапсырма:Миға шабуыл:
Сезім мүшелері: тіл, көз, мұрын,құлақ,тері
Анализаторлардың көмегімен: температураны,иісті,
дыбысты,дәмді ажыратады
Сезімтал жүйкелер: тітіркенуді қабылдайды
Сабақтың ортасы
10 минут
5 минут
5 минут
10 минут
2-тапсырма: Биологиялық диктант Топтық жұмыс
1. Адамда 5 түрлі сезім мүшелері бар, олар: көру
мұшесі -көз, иіс сезу мүшесі - мұрын , сипап сезу
мүшесі- тері, есту мүшесі- құлақ , дәм сезү мүшесі
– тіл.
2. Сезім мүшелерін кейде сенсорлық жүйе деп те
атайды .
3. Анализатордың бөліктері- шеткі , өткізгіш,
орталық деп аталады
4. Ортаңғы құлақтағы бір бірімен буын арқылы
байланысқан 3 дыбыс сүйекшелері ; төс, балғашық
, үзеңгі .
5. Затты ұстап, саусақпен сипағанда тері
рецепторларындағы қозу миға беріледі.
3-тапсырма: Сызықтық диктант:
1.Сколиоз омыртқа жотасының бір бүйіріне
қисаюы. « + »
2. Мойын омыртқаның саны – 8 «-»
3. Буын құздама ауруынан зақымданады. « + »
4. Қаңқаның дамуына А дәрумені әсер етеді. « - »
5. Мешел ауруы Д дәруменінің жетіспеуінен
болады. « + »
6. Жамбас сүйектері қозғалмалы байланысқан. «
- »
7. Ұзын сүйектер жілік деп аталады. « +
Кері байланыс.
4-тапсырма: Жеке жұмыс.
Берілген конверт ішіндегі ағылшын сөздерін дұрыс
ретімен жазу және қазақшаға аудару.
Барлық оқушылар қызыға орындады.
Бағалау: Жұптар бірін-бірі бағалайды.
Кері байланыс
Сергіту жаттығулары
Ұзын сүйектер – сол қолды көтеру
Қысқа сүйектер – оң қолды көтеру
Жалпақ сүйектер- денені бұру
5-тапсырма: Зертханалық жұмыс.
Тақырыбы: Омыртқа жотасының иілгіштігін, бұлшық
еттер мен сүйектерінің орналасуын анықтау.
Мақсаты:
Қосымша мағлұматтар
Оқулық материалдары
Оқушыны өздігінен оқып, ой өрісін тереңдетуге
баулу,ізденіске жетелеу Оқушыларды өз беттерінше
жұмыс жасауға және де алған білімдерін іс-жүзінде
қолдана білуге үйрету
Құрал-жабдықтар: Адам муляж, скелет
Жұмыс барысы.
Оқушылар скелет арқылы омыртқа жотасының
иілгіштігін, бұлшықеттер мен сүйектердің қалай
орналасқанын анықтайды
Бағалау:Бірін-бірі бағалау
Кері байланыс.
Сабақтың соңы
5 минут
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
«БББ» әдісі.
оқушылардың бүгінгі сабақта не білгенін, не ең
қызықты болғанын және бүгінгі тақырыпты білудің
қаншалықты маңызы бар екенін анықтау.
Кері байланыс
«БББ» әдісі
Саралау - оқушыларға
қалай көбірек қолдау
көрсетуді жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай міндет
қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау - оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін
қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
“Балмұздақ таяқшасы” әдісі
арқылы өткен сабақты
естеріне түсіреді.
Биологиялық және сызықтық
диктант арқылы есіне сақтау
және білу дағдысы
қалыптасады.
Жеке жұмыс жасаған кезде
уақытынан бұрын орындаған
оқушылар үлгермей жатқан
оқушыларға
көмектеседі,саралайды
Соңғы бекіту тапсырмасы
“Ашық микрофон” әдісімен
өтіледі. Оқушылардың жаңа
тақырыпты қаншалықты
меңгергені анықталады.
Әр тапсырмадан сон мадақтау.
-Жеке жұмыс, сұрақтар
берілгенде стикер арқылы
бағалау.
-Сабақты қорытындылауда БББ
әдісі арқылы.
Өзін –өзі бағалау, топтық
бағалау, мұғалімнің бағалауы
Зертханалық жұмыс кезінде
қауісіздік ережелері ескерілді.
Барлық оқушылар қолғаппен
жұмыс жасады.