Конспект урока "Polyglot" 7 класс
Мұнайлы ауданы
«Қызылтөбе лицейі» КММ
Полиглот
/сыныптан тыс шара/
Өткізген: биология пәні мұғалімі Давишева К.Т.
Сыныбы: 7 «а,ә,б» оқушылары
2018-2019 оқу жылы
Out-of-class measure
Күні/Date: 29.01.2019
Мұғалімнің аты/Teacher name:
Давишева Калжан
Сынып/ Grade: 7
Present/Қатысқандар:
Absent/Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы/
Lesson Topic
Polyglot
Оқыту мақсаты/
learning objectives
Оқушыларға ағылшын тілін қолдану арқылы пәнге деген
қызығушылығын арттыру;
Сабақтың мақсаттары/
Lesson objectives
- ағылшын тілін меңгерту;
-оқушылардың логикалық ойлауын дамыту;
-бірлесе жұмыс істеуге тәрбиелеу.
Жетістік критерилері/
Success criteria
• Жұмбақтардың шешуін табады;
• Жаңылтпаштар айтуға дағдыланады;
• Логика мен биологияны байланыстыра алады.
Тілдік
мақсаттар/Language
objectives
Академиялық тілде ойын жеткізе алу;
Биологиялық терминдерді дұрыс жаза алу.
Пәндік лексика және терминология
Терминдер тізбесі
Қазақша
Ағылшынша
Бөліп шығару
Excretion
Бүйрек
Kidney
Өкпе
Lungs
Альвеола
Alveola
Лептесік
Stomata
Баған жасушалары
Columnar mesophyll
Борпылдақ ұлпа
Spongy mesophyll
Құндылықтар/ Values
Respect, cooperation, academic honesty (work in pairs, group work).
Development of cognitive abilities of schoolchildren. Formation of
independent learning skills.
Пәнаралық байланыстар/
Intersubjective
communications
Anatomy, zoology, botany
АКТ қолдану
дағдылары/ICT usage
skills
Interactive board
Сабақтың барысы
Planned timings
Planned activities
Resources
Тhe beginning of the
lesson
0- 7min
Ұйымдастыру кезеңі. Әр сыныптан 4
оқушы топқа бөлініп отырады. Сайы
кезеңдерімен танысады.
І кезең Таныстыру
ІІ кезең Кім жылдам? Жаңылтпаштар
Tongue twisters
ІІІ кезең Полиглот
ІV кезең Логика және биология
V кезең Қорытынды
interactive board,
The Middle of the lesson
8-35 min
І кезең Таныстыру
Әр топ тобымен таныстырады. Сайысқа
дайындап келген ұранын айтады.
ІІ кезең Кім жылдам? Жаңылтпаштар
Tongue twisters
Айдын көлде саңқылдап,
Аққу жүзді таранып.
Ауық – ауық жақындап,
Анадайдан қарадық.
Butter and Jelly
Yellow butter, purple jelly, red jam, black
bread.
Spread it thick, say it quick!
Yellow butter, purple jelly, red jam, black
bread,
Spread it thicker, say it quicker!
Yellow butter, purple jelly, red jam, black
bread.
Don’t eat until you are spreading it like a
spread!
ІІІ кезең Полиглот
interactive board,
суреттер
ІV кезең Логика және биология
The End of the lesson
36-40 min
V кезең Қорытынды
Бұл кезеңде әділ-қазылар қай топ жеңіске
жеткендігін жеткізеді және топтың
жинаған ұпай сандарымен таныстырады.
Марапаттау қағазы
Differentiation – how do
you plan to give more
support? How do you
Cross-curricular links
Health and safety
check
plan to challenge the
more able learners?
ICT links
Values links
Challenge and support for
different learners are built
in though teacher
monitoring, the interaction
patterns and task format of
the lesson.
Teacher monitoring:
teacher can help learners
with content and language
if need be, and challenge
learners on language, and
use of learning skills
throughout the lesson as
necessary.
Interaction patterns: Pair
work can help to build
confidence for more shy
students.
Opportunities for formative assessment are
embedded in this lesson. Learners and teacher
gain feedback on learners’ spelling, listening and
speaking skills. Teacher will check if students
comprehend the main and specific information.
Learners work
individually and in
pairs, apply skills and
knowledge to a practical
task. All of these lesson
features reflect NIS
values as suggested in
the NIS Trilingual
Implementation
Strategy, and correlate
with the aims of critical
and creative thinking,
and effective
communication set out
in the Subject
Programme for G10
English.
Reflection
Were the lesson
objectives/learning
objectives realistic?
What did the learners learn
today?
What was the learning
atmosphere like?
Did my planned
differentiation work well?
Did I stick to timings?
What changes did I make
from my plan and why?
Use the space below to reflect on your lesson. Answer the most relevant
questions from the box on the left about your lesson.
Summary evaluation
What two things went really well (consider both teaching and learning)?
1:
2:
What two things would have improved the lesson (consider both teaching and learning)?
1:
2:
What have I learned from this lesson about the class or individuals that will inform my next lesson?
Педагогика - еще материалы к урокам:
- Презентация "Адаптация детей в детском саду"
- Конспект родительского собрания в подготовительной группе "Готовность ребенка к школьному обучению"
- Сопровождение и развитие детей с ОВЗ через музыкальное воспитание в рамках реализации ФГОС
- Конспект логопедического занятия "Лес. Грибы"
- Интеллектуальная игра "Оглядываясь на пройденное, понимаешь…"
- Сценарий выпускного утренника подготовительной группы