Конспект "Біз отбасымызбен мемлекеттік тілде сөйлейміз" 7 класс
Мұғалімнің аты-жөні:
Күні:
СЫНЫП: 7
Сабақ 7-8
Қатысқан оқушылар саны:
Қатыспаған оқушылар саны:
Сабақтың
тақырыбы:
Біз отбасымызбен мемлекеттік тілде сөйлейміз
Сабақ негізделген
оқу мақсаттары
- мәтінді дауыстап дұрыс әрі түсініп оқу, рөлге бөліп, мәнерлеп оқу;
- мұғалім көмегімен оқылған шығарманы бөліктерге бөліп, жоспар құру
Сабақ нәтижесі:
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады:
Қазақша сипаттау мәтіндері арқылы мемлекеттік тіл
жайлы ақпараттық ұғымын кеңейту. Лексикалық тақырып аясында екпінді меңгертеді
Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады:
Топтық жұмысты брлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап
береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды.
Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:
Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша
қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.
Бағалау
критерийі
Оқушының төменгі жетістігі (ОТЖ): тақырыпқа қатысты мәтіндерді мәнерлеп оқиды,
мәтінде
рдін тақырыпқа қатысты негізгі ақпаратты таба алады.
Оқушының орташа жетістігі (ООЖ): сабақ барысында мәтіндерді талдау, сипаттау
арқылы мемлекеттік тілдің адам өміріндегі рөлін түсінеді, толық ақпарат бере алады.
Оқушының жоғарғы жетістігі(ОЖЖ): жаңа тақырып аясында шағын мәтін құрай ала
ды.
Ресурстар
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар,
топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.
Әдіс-тәсілдер
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.
Пәнаралық
байланыс
Музыка, қазақ тілі.
Сабақтың жоспары
Жоспарланған
уақыт
Сабақ барысы :
Бағалау
түрлері
Басталуы
5 минут
Бағалау парақшасымен таныстыру
Топтарға бөлу.
Психологиялық ахуал қалыптастыру:
«Аялы алақан»
Мақсаты: жылылық, сенімділік деңгейін, еркіндікті дамыту.
Нұсқаулық: қатысушылар шеңбер болып отырады. «Бүгінгі сабақтан не
алғыңыз, не көргіңіз келеді?» — сұрағын оқушыларға қойып, сұрақтарға
жауап алу. Бастапқы қатысушы жанындағы көршісінің қолын ұстайды.
Тренинг шеңбер бойымен жалғасады. (Тренинг соңында қатысушылар
дөңгеленіп қолдарын ұстайды)
Оқушылар
қорапшада
н өздеріне
ұнайтын
түске сай
фигуралард
ы алады.
«Аялы
алақан»
Тренинг.
Жаңа білім
10 минут
Оқушыларды жаңа сабаққа кіргізу мақсатын
да интерактивті тақтадан
«Мемлекеттік тіл»
туралы деректі фильм көрсетеді. Ой шақыру
сұрақтарын қояды:
— Балалар, мемлекеттік тіл жайлы не
білесіңдер? Мемлекеттік тілдің қолданыс
аясын сипаттай аласыңдар?
Оқулық,
мәтіндер.
Ортасы
10 минут
Дәптермен жұмыс.
«Ыстық орындық» орындық әдісі
(Бір оқушы алдыңғы жақта, орындықтар оны
айнала қоршай орналастырылады.
Жаттығудың сипаттамасы:
Бір оқушы алға шығып өз пікірін айтып және
тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді.
Сұрақты анағұрлым мазмұнды қылу үшін, оқушылар белгілі бір пікір
бойынша бірлесіп алға шығып сөйлей алады.
1. Сөздікпен жұмыс. А) Мұғалім интерактивті тақтадан тақырыпқа қатысты
жаңа сөздер
мен таныстырады, аудармасын айтады. Олар
ды оқиды,
оқушыларға қайталатады.
2. Мәтіналды жұмыс.
А) Оқылым. Оқулықтағы 1-тапсырманы орын
датады.
Ә) Жазылым. Оқулықтағы 2, 3-тапсырманы
орындатады.
3. Тілдік бағдар. Екпінді меңгертеді.
Б) Айтылым. Оқулықтағы 4 тапсырманы
орындатады.
4. Мәтінмн жұмыс. А) Оқылым. Оқулықтағы
5-тапсырманы орындатады.
Ә) Айтылым.Оқулықтағы 6, 9-тапсырманы
орындатады.
Б) Жазылым. Оқулықтағы 7-тапсырманыорындатады.
В) Оқылым. Оқулықтағы 8-тапсырманы орын
датады.
Мәтінмен жұмыс Оқу және алдау
Халықтың тәуелсіздігінің ең басты белгісі оның ана тілі, ұлттық
мәдениеті. Өзінің ана тілі, ұлттық мәдениеті жоқ ел - өз алдына мемлекет
болып өмір сүре алмайды. Ал біздің Қазақстан Республикасында ана тілі
– қазақ тіліне мемлекеттік статус берілген.
Ана тілі халық өсіп, өркендесе дамиды да, халық жоғалса құриды.
Қазақ тілі - қазақ халқының ана тілі. Қазақ тілі өте бай, көркем
тілдердің бірі. Қазіргі қазақ тілі — кез келген әдебиетті басқа тілден
аударуға, түрлі стильдерде сөйлеп, жазуға мүмкіндігі мол, кемелденген
тіл.
22 қыркүйек - ҚазахстанРеспубликасыхалықтарыныңтілдермерекесі.
Еңалдымен, бұлбаршаелгеортақжалпыхалықтықмереке,
барлықұлтөкілдерінекөрсетілгенқұрмет.
Анатілі - әрбірұлттың, ұлыстыңмақтанышы,
көзініңқарашығындайкөретінқазынасы, асылмұрасы.
Еналдымен ел егемендігініңкөрінісі,
Оқулық,қа
бырғаға
ілінген
ватмандар,
түрлі-түсті
маркерлер
«Ыстық
орындық»
орындық
әдісі,
сұрақтар,
орындық.
құндылығыныңбіріболыпсаналатынмемлекеттіктілді – қазақтілінмеңгеру
- баршамыздыңміндетіміз.
Тыңдалым. Оқылым. Жаңасөздердітыңдайды, қайталайды.
Айтылым. Дұрысайтылуыменауызаша
жаттығужүргізеді.
Оқылым. Өлеңдімәнерлепоқиды,мазмұнынөзсөзіменайтады.
Жазылым. «Қосжазба күнделігін» тол
тыады,
ақынсөзінөзойыментүсіндіріп
жазады, әршумағындағы ойдысызбаға
М. Жұмабаев пен Н. Аитовтың
тілтуралыойларындақандайбайланысы
барлығынтүсіндіреді.
Екпіндімеңгереді.
Айтылым. Көпнүктенің орнынақажетті
сөздерді қояды, сөйлемдерді ой
екпінін
қойыпоқиды.
Оқылым.
Мәтіндітыңдайды, оқиды.
Айтылым.
Мәтінмазмұныбойынша
отбасыңдакімқайтілдесөйлейтінінайта
ды, диалог
құрады.
Жазылым. «Мағынасын анықта!» тәсілі
ніңнегізіндемәтіндегі
туыстықатауды
білдіретінсөздердің мағынасынанықтап
жазады.
Оқылым. Көпнүктенің орнынажақша
ішінентиістінұсқасын қойыпоқиды,
сөз
екпіні, ой екпінінсақтайды.
Айтылым. Тапсырманыңшартынорын-
дайды.
Айтылым. Затесімдерге көмекшіесім
дердітіркестіреді, сөйлемқұрапайтады
Сергіту сәті
2 минут
Сергіту сәті "Күміс құмған-ай"
Оқушылар
би билеп
сергіп
қалады.
Аяқталуы
Сабақты
бекіту
10 минут
Оқулықтағы 13-тапсырманы орындатады
А) Оқулықтағы 14-тапсырманы орындатады.
Ә) «Есте сақта!» айдарымен берілген сөйлемдерді оқиды, талдатады.
Диалог құрады.
Сөйлемдерді оқиды, талдайды
"Таңда да
таста"
әдісі
Бағалау
5 минут
Кері
байланыс
3 минут
«Жетістік» баспалдағы.
Кері
байланыс
парағы.
«Жетістік»
баспалдағы
.
Үйге тапсырма: оқу, дәптермен жұмыс.
Саралау – Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз
қабілеті жоғары
оқушыларға тапсырманы
күрделендірудіқалай
жоспарлайсыз?
Бағалау - Оқушылардың
үйренгенінтексеруді
қалайжоспарлайсыз?
Пәнаралықбайланыс
Қауіпсіздікжәнееңбекті
қорғауережелері
АКТ-менбайланыс
Құндылықтардағы
байланыс
Қорытындыбағамдау
Қандайекінәрсетабыстыболды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандайекінәрсесабақтыжақсартаалды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақбарысында мен сыныпнемесежекелегеноқушылартуралыменіңкелесісабағымды
жетілдіругекөмектесетінне білдім?
Педагогика - еще материалы к урокам:
- Презентация "Дүниетану сабағы"
- Картотека игр на развития пространственной ориентировки
- Проект в старшей группе "Пернатые друзья"
- Познавательно - исследовательская деятельность дошкольников в системе ФГОС ДО
- Конспект НОД "Как меня зовут?"
- Организация работы по профилактике ДДТТ в образовательном учреждении