Конспект занятия "Зат есімінің тәуелденіуі" 3 класс
Сабақтың тақырыбы:Зат есімінің тәуелденіуі
Мұғалімнің аты-жөні:
Күні: Тилеумбетова К.Д.
Сынып:
3 «В »
Қатысқан оқушылар саны:
Қатыспаған оқушылар саны:
Сабақ
негізделген
оқу
мақсаттары
3.2.4.1. Өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау.
3.4.2.2. Тәуелдік жалғауларының қолданысын білу.
3.1.3.1. Түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада)қатысымдық әрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде
жөспарлап, тілдік нормаларды сақтап сөйлеу
Сабақ
нәтижесі:
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Өз бетінше тақырыпты түсінеді
Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Тәуелдік жалғауларды қолдана біледі
.Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады Қоғамдық ортада үш жақта ,
жекеше және көпше түрде сөйлемдер құрастырады
Бағалау
критерийі
- Тәуелдік жалғауының тәуелдік ұғымын білдіреді
- үш жақта , жекеше және көпше түрде айтылвтынын біледі
Тілдік
мақсаттары
Тәуелдік жалғау, жекеше, көпше
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Тәуелдік жалғауларды дұрыс қолдану
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?
Құндылықты
дарыту
Мұғаліммен білім алушы арасындағы ынтымақтастықты арттыру
Пән аралық
байланыс
Дүниетану, қазақ әдебиеті
АКТ
қолдану
Интербелсенді тақта
Алдыңғы
оқу
Негізгі және туынды зат есім
Сабақтың жоспары
Жоспарлан-
ған уақыт
Сабақ барысы :
Бағалау түрлері
Басталуы
Топқа бөлу
Ынтымақтастық атмосферасын сабаққа байланысты өлең
шұмақтарымен бастаймыз
Үлкенге де сіз
Кішіге де сіз
Сәлем бердік сіздерге
Құрметпенен біз
Шаттық
шеңбері
1.Дүйсенбі
Жаңа сабақ
Сейсенбі
«Кім жылдам»әдісі
Білекті бірді жығар
Білімді мыңды жығар
«Сөзжұмбақтар шешу»
1.Өзі ашы бірақ,дәмді етер асты (тұз)
2.Қабат-қабат қаттама
Ақылың болса аттама (кітап)
3.Аппақ дала қара дән,
Дәнін сепкен-түсінуге жараған (әріптер)
4.Басында екі таяғы бар
Төрт аяғы бар
Сегіз тұяғы бар
Иегінде сақалы бар (ешкі)
5.Айбат берген жолым бар
Қайрат берген тәнім бар
Күркіреймін ақырсам
Қайсы аңмын табыңдар (арыстан)
6.Ақ дуалдың ар жағында қызыл ат
Байлауынан бір босамас қызыл ат (тіл)
7.Айдалада ақ отау
Аузы мұрны жоқ отау (жұмыртқа)
З
А
Т
Е
С
І
М
Сұрақтар:
1.Зат есім деген не?
Зат есімнің қандай түрлері бар?
Жалқы есім,жалпы есім дегеніміз не?
Зат есім құрылымына қарай нешеге бөлінеді?
Қ.Б «Смайлик»
«Білу ,түсіну,қабылдау» әдісі
Қына тасқа бітеді
Білім басқа бітеді
Мынау кімнің кітабы?—Менің кітабым.
Ал мынау ше?- Сенің кітабың.
Ал мынау ана қатардағы оқушының кітабы болса,кімнің кітабы
дейміз?Оның кітабы дейміз.
Не істедік? Меншіктедік.
Заттың біреуге меншікті екенін білдіретін жалғауларды тәуелдік
жалғаулар деп атайды:өнер-ім, әже-ң,ат-ң, ата-сы т.б
Тауелдік жалғаулар үш жақта, жекеше және көпше түрде
айтылады.
Мысал келтіреді (плокатпен жұмыс)
Жекеше
Көпше
І ж
Менің
-ым,-ім,-м
Отаным,өлкем
Іж
Біздің
-ымыз,-іміз,-мыз,-іміз
Отанымыз,өлеміз
ІІ ж
Сенің
-ың,-ің,-ң
Отаның,өлкең
ІІ ж
Сендерді
ң
-дар+ың,-дер+ің,-
лар+ыңыз,-лер+ің
Отандарың,өлкелерің
ІІж
Сіздің
-ыңыз,-іңіз,-ңыз,-ңіз
Отаныңыз,өлкеңіз
ІІ ж
Сіздердің
-дар+ыңыз,-дер+іңіз.-
лар+ыңыз,-лар+іңіз
Отандарыңыз,өлкелер
іңіз
ІІІ ж
Оның
-ы,-і,-сы,-сі
Отаны,өлкесі
ІІІж
Олардың
-ы,-і,-сы,-сі
Отаны,өлкесі
Ортасы
Сәрсенбі
Сергіту сәті
Бейсенбі
Оқулықпен жұмыс
«Оқусыз білім жоқ
Білімсіз күнің жоқ»
40- жаттығу.
Өлеңнің сөңғы (төрт жолын) көркем жазу
Дескриптор
-Өлең не тұралы екенін біледі
-Өлеңдегі негізгі ойды анықтайды
Қ.Б
Сабаққа байланысты өлең шұмақтарымен,тақпақтармен
сергітемін
Мынау менің жүрегім
Бәрі осыдан басталған
Мынау басым ақылды
Бәрін осы басқарған
Мынау менің өң қолым
Мынау менің сол қолым
Барлық істі атқарған
«Ойна да күл, оқыда біл »
1. «Қайда менің өз жағым?»
Сурет
Оқулық,
мәтіндер.
І жақ
ІІ жақ
ІІІ жақ
Дескриптор:
-Орнын дұрыс әрі жылдам табады
-Сөздерден мысал келтіреді
Ж.Ж Өлеңнің ұйқасын тап
«Мен қандаймын?»ойыны
Сабақтан мен
Жаман бала
Жақсылармен
Айтқан серттен
Айтқандарын
Көмектесем
Көрдіңдерме
Үлкендерді
Дескриптор:
-Өлең жолдарын табады
-Өлеңді ұйқасын табады, мәнерлеп оқиды
Сенбі
«Білімдіден шыққан сөз
Талаптыға болсын кез»
41-жаттығу.
Бес жолды өлең жолын құрастыру
Дескриптор:
-Тәуелдеулі зат есімдерін табу
-Түбір сөздің сөңғы дыбысының өзгеруін түсіндіру
Қ.Б «Бағдаршам»
Жексенбі
Аяқталуы
Сабақты
бекіту
Топтық жұмыс . «Білімдінің беті жарық»
Тәуелдік жалғаулы сөздерді тиісті сөздермен сәйкестендір
Олардың
қолғабым
Біздің
ауласы
Менің
мұғалімдерің
Сенде
мектебіміз
Дескриптор:
-Жалғауы сөздерді дұрыс сәйкестендіреді
Қ.Б «смайлик»
Сөздерді үлгі бойынша тәуелдеп жаз:
Оқулық, қозы, әке
Менің оқулығым
Сенің оқулығың
Сіздің оқулығыңыз
Оның оқулығы
Дескриптор:
-Үш жақта тәуелдеп жаза алады
Қ.Б «смайлик»
Оқулық,
дәптер
қағаз А4
маркер
Кері
байланыс
«Білегіңе сенбе,біліміңе сен»
Семантикалық карта
Жекше
Көпше
І
ІІ
ІІІ
І
ІІ
ІІІ
Әжем
Добым
Анасы
Ұстазымыз
Дәптерің
Мектебіміз
Көкесі
Үйіңіз
Дескриптор:
-Дұрыс белгілейді
-Сөйлемдер құрастырады
Қ.Б
Үйге
тапсырма:
қосымша
тапсырма
«Білім ағашы»әдісі арқылы оқушылар өз ойларын айтады,жазады
Кері байланыс
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз
қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы
ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды? Мен жоспарлаған
саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім
бе? Мен
Бағалау - Оқушылардың
үйренгенін тексеруді
қалай жоспарлайсыз?
Қ.Б «Бағдаршам»
Қ.Б «Отшашу»
Қ.Б «Бесбармақ»
Қ.Б «Смайлик»
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті
қорғау ережелері
АКТ-менбайланыс
Құндылықтардағы
байланыс
өзжоспарымақандайтүзетулеренгізд
імжәненеліктен?
Қорытындыбағамдау
Қандайекінәрсетабыстыболды (оқытуды
да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандайекінәрсесабақтыжақсартаалды
(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақбарысында мен
сыныпнемесежекелегеноқушылартуралым
еніңкелесісабағымды
жетілдіругекөмектесетінне білдім?
Педагогика - еще материалы к урокам:
- Конспект "Букет роз для мам"
- Презентация "Конструктор уроков. Педагогические приемы"
- План работы методического объединения учителей начальных классов и физкультуры
- Проектная деятельность младшего школьника
- Конспект "Автоматизация звука Ш изолированно, в слогах, словах и дифференциация звуков Ш - С"
- Конспект "Нарядная елочка"