Конспект занятия "Пайдалы қазбалар және олардың адам өміріндегі маңызы" 3 класс

Математика
Уақыты:26.01.2017ж
Кабинет:
214
Мұғалім:Шукурова
А.
Сабақтың
атауы
Пайдалы қазбалар және олардың адам өміріндегі маңызы
Жалпы
мақсаттар
Білімділігі: Пайдалы қазбалардың түрлерімен
таныстыру, олардың адамға тигізетін пайдасы мен
зиянын түсіндіру. Пайдалы қазбалардың кен орындары,
шартты белгілері, өндіру әдісі жайлы түсінік беру.
Қазақстанда жер қойнауын зерттеген ғалым, академик Қ.
И. Сәтбаев туралы әңгімелеу, Алматыдағы геологиялық
мұражайлар туралы мағлұмат беру;
Дамытушылығы: Оқушыларды пайдалы қазбалар
түрлерін ажырата білуге баулу, логикалық ой - өрісін
дамыту, ізденушілік қабілеттерін арттыру.
Тәрбиелілігі: Еліміздің қазба - байлықтарын мақтан ете
отырып, оны үнемдеп жұмсауға, қорғап, сақтай білуге
баулу, өз еліне, жеріне, Отанына деген сүйіспеншілік
сезімдерін ояту.
Сабақтың көрнекілігі:Интерактивті тақта,СТО
технологиясының тәсілдері,жұптық,тәжірибе
жасау,сұрақ-жауап
Оқыту нәтижесі
Топқа бөлу
Оқушылар металл,мұнай,көмір сөздері жазылған әр
түрлі қағаздарды таңдайды
Мұғалімнің іс-әрекеті Балалар ендеше
бір-біріміздің
қолымыздан
ұстап тілек тілейік
Оқушының іс-әрекеті
Психологиялық
дайындық
Біз балдырған баламыз
Құстай қанат қағамыз
Дүниені аралап
Оқып білім аламыз
Балалар бір-бірінің
қолдарынан ұстап іштей
тілек тілейді
Пайдалы қазбалардың түрлері Әр топтан бөліп сұрау
І-топ Жанатын пайдалы қазбалар туралы
ІІ-топ Кенді пайдалы қазбалар
ІІІ-топ Кенге жатпайтын пайдалы қазбалар
«Кубизм әдісі»
1.Пайдалы қазбалардың неше түрі бар? Үш түрі бар
Қатты,сұйық,газ тәрізді
2.Тас көмір –қандай пайдалы қазбаға жатады?
Жанатын пайдалы қазбаға
3.Күл қалмай жанып кететін отын түрі ? Мұнай
4.Мыс қай өңірде өндіріледі ? Жезқазған,Қоңырат
5.Әйнек неден жасалады? Таза құмнан
6.Отқа төзімді , бағалы ыдыс-аяқ , құмыралар жасауға
болатын тау жынысы? Саз
Жаңа сабақ:Балал р біздің бүгінгі мақсатымыз пайдалы
қазбалардың адам өміріндегі маңызы олардың адамға
тигізетін пайдасы мен зияны туралы білетін боламыз.
Оқулықпен жұмыс
Тізбектеп оқу
Сабақты түсіндіру
Ал балалар ас тұзын қайдан алады екен? Көлдерден
алады екен Аралда, Қызылордада өндіріледі.
Үй құрылысын салу үшін қандай пайдалы қазбалар
пайдаланылады екен?
Тамақ пісіру үшін,үй жылыту үшін,фабрика , зауыт әр
түрлі транспорт жұмыс істеуі үшін қандай отын
түрлері жұмсалады?
Үй жиһаздары,түрлі машиналар , ұшақ,кеме, темір жол
салу үшін қандай пайдалы қазба пайдаланылады?
Балалар ендеше адам пайдалы қазбаларсыз өмір сүруі
мүмкінбе?
Балалар өз ойларын айтады
Қазба байлықтарын кімдер зерттейді?
Қ.Сәтбаев туралы мәлімет
Қаныш Имантайұлы Сәтбаев(1899- 1964) -Павлодар
облысының Баянауыл ауданында 1899ж 12 сәуірде
дүниеге келген.. Қазақстан геологтары ғылыми
мектебінің негізін қалаушы,геология-минералогия
ғылымдарының докторы, профессор,КСРО және
Қазақстан ғылым академиясының академигі,қоғам
қайраткері.
Дәптермен жұмыс
Тұз.Тұзды күнделікті тамаққа пайдалануға болады.
Бетон, тас, құм құрылыс жұмыстарына қажет.
Тас, мұнай, газ, шымтезек,жанармай, тақтатас-үй
жылыту үшін қажет.
Металл- машина, ұшақ, кеме темір жол салу үшін
қажет.
Оқушылар сергіп алады
Тәжірибе жасау
Әр түрлі металлдарды балаларға көрсету
мыс,алюминий, темір, алтын , күміс металлдарын
магнитке жабыстырып қарайды әр топтан бір оқушы
шығып жасайды.Қай метеллға жабысады,қай металлға
жабыспайды неліктен? Өйткені металлдар екіге
бөлінеді қара металл және түсті металл түсті
металлдың құрамында темір жоқ сондықтан оған
магнит жабыспайды.Металлдар туралы қысқаша
мәлімет беру.
Шығармашылық тапсырма:
І-топ Ас тұзы өндірілетін көлдерді Қазақстанның
пайдалы қазбалары картасынан іздестіріп көр
ІІ-топ Мұнайдың пайдасы туралы эссе жазу
ІІІ-топ Мақалды жалғастыр
Көп сөз ------- Жылтырағанның
бәрі ----- емес
Аз сөз ---------
------------ ардақты
------------- салмақты
Еңбегі ештің күні кеш -------- сор
------ төкпе, ------сөкпе
Сабақты бекіту
Семантикалық карта
Атауы
Үй
құрылысы
Жанатын
отын
Түрлі
машиналар
Металл
+
Тас
+
Жанармай
+
Цемент
+
Мұнай
+
Мыс
+
Пайдалы қазбалар және
оның адам өміріндегі
маңызы оқу мазмұнын
айту.
Оқушылар белгілеп алады
Сабаққа жақсы қатысқан оқушыларды смайликпен
бағалау
.