Технологическая карта урока "Геометриялық фигуралар және олардың жіктелуі" 1 класс

Оқу ісінің меңгерушісі:________________
Пән: Математика
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 1
Мектеп: №148 МГ
Сынып:1 А
Күні:
Мұғалім: Жошыбаева
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы
Геометриялық фигуралар және олардың жіктелуі
Осы сабақта қол жеткізіле-
тін оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
1.3.1.3 Геометриялық фигуралардың (үшбұрыш, шаршы,
тіктөртбұрыш) қабырғаларын өлшеу және салыстыру
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар: Геометриялық фигуралардың(үшбұ-
рыш, шаршы, тіктөртбұрыш) қабырғаларын өлшеуді және
оларды салыстыруды үйренеді.
Көптеген оқушылар:Жазық фигуралар мен кеңістік фигу-
ралардың анықтамасымен танысады. Кеңістік фигуралардың
жақтарын анықтауды үйренеді.
Кейбір оқушылар:Геометриялық фигуралардың қабырға-
ларын өлшеп сыза алғандықтан,жазық және кеңістік фигу-
раларды модельдеу жұмысын жүргізе алады.
Бағалау критерийлері
Геометриялық фигуралардың қабырғаларын өлшейді. Гео-
метриялық фигуралардың қабырғаларының ұзындықтарын
салыстырады.Берілген өлшем бірліктері бойынша үшбұрыш,
шаршы, тіктөртбұрышты өлшеп сызады. Жазық фигуралар
мен кеңістік фигураларды ажыратады. Кеңістік фигуралар-
дың жақтарын табады.
Тілдік мақсаттар
Пәнге тән лексика мен терминология: Геометриялық фи-
гуралар:(шаршы, тіктөртбұрыш, үшбұрыш, дөңгелек, жақ,
мм, см, дм)
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
- Геометриялық фигуралардың қажеті бар ма?
- Ұзындықты қандай өлшем бірліктермен өлшейсіз?
- Қабырғалардың ұзындықтарын қалай салыстырасыз?
-Жазық фигураларды қалай анықтайсыз?
-Кеңістік фигуралардың жазық фигуралардан қандай
айырмашылығы бар?
Құндылықтарды дарыту
Ынтымақтастық, еңбек пен шығармашылық, ашықтық
құндылықтарын дарыту.
Пәнаралық байланыстар
Көркем еңбек
АКТ қолдану дағдылары
Видео ролик «Play.nis.edu.kz»; Флипчартта қаламмен геомет-
риялық фигураларды сызып, қабырғаларын сызғышпен
өлшеп көрсету, Smart тақтада орындалатын тапсырмалар
Бастапқы білім
Геометриялық фигуралардың атауларын біледі. Олардың
суреттерін сыза алады.
Сабақ барысы
Сабақтың жоспар-
ланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Берілген
уақыт
Сабақтың басы
7 минут
Қызығушылығын ояту
Балалар, назарларыңызды тақтаға аудар-
3 минут
саңыздар?
-Тақтадан не көріп тұрмыз?
-Геометриялық фигуралар
-Жақсы
-Сіздер осы фигурларды кезек-кезек рет-
ретімен атап шығасыздар.Атаған фигура-
ларыңызды ұмытпай есте сақтаңыздар.
Себебі, сол бойынша топтасамыз.
І топ – үшбұрыш
ІІ топ – шаршы
ІІІ топ – тіктөртбұрыш
ІV топ – дөңгелек
Төрт топқа топтасып отырады. Топ ере-
жесін еске түсіреді. Оқушылар сабақ
мақсатымен танысады.
-Балалар, біз бүгін үшбұрыш, шаршы,
тіктөртбұрыштың қабырғаларын өлшеп,
сызып үйренеміз. Және жазық фигуралар
мен кеңістік фигураларды бір-бірінен
ажыратып, жақ деген ұғыммен таныса-
мыз.
Ширату тапсырмасы елсенді оқу)
(ДЖ)«Диірмен» әдісі арқылы
Әр оқушының алдына тапсырма тараты-
лады. Тапсырмада геометриялық фигура-
ның бір бөлігі кем. Сіздер қоршаудың
ішінде тұрған фигуралардан жетпей тұр-
ған бөлікті табасыздар және оны бояй-
сыздар. Орындауға 3 минут уақыт беріле-
ді.
Шаршы
Үшбұрыш
Тіктөртбұрыш
Дескриптор:
Еш қате болмаса – шеңбер
үшбұрыш,
шаршы,
тіктөртбұрыш
дөңгелек
суреттері
топ атаулары
жазылған
куветкалар
Г.Ф.
бейнеленген
тапсырмалар
Интербелсен.
тақта (дұрыс
4 минут
Сабақтың ортасы
29 минут
Бір қате болса – төртбұрыш
Екі қате болса – үшбұрыш
Уақыт аяқталғандажұмысты тоқтатып,
назарларын интербелсенді тақтаға ауда-
рады. Тақтадан дұрыс жауап шығады,
оқушылар соған қарай отырып өз-өздерін
геометриялықфигуралар арқылы баға-
лайды.
(ҰЖ)
Тыңдалым дағдысын қалыптастыру
Электронды оқулықтан геометриялық
фигуралар жайлы шағын ролик көрсеті-
леді. Мақсаты: Өткен білімді қорытынды-
лап өтеді.
(ҰЖ)
Жазылым дағдысын қалыптастыру
-Балалар, осы геометриялық фигуралар-
дың қабырғаларын өлшеудің қандай
қажеті бар? Олай болса, үшбұрыштың
қабырғасының ұзындығын өлшеп көрелік
-Өлшеу үшін қандай құрал қолданамын?
(Сызғышпен қалай өлшеу керектігі іс
жүзінде орындатылып, түсіндіріледі.)
Әр фигураның өлшем бірлігін фигураның
қабырғасына жазып үйренеді.
Дескриптор:
1.Шаршының бір қабырғасы өлшенді
2.Үшбұрыштың екі қабырғасы өлшенді
3.Тіктөртбұрыштың екі қабырғасы
өлшенді.
Бағалау
Жұпта бір-біріңіздің дәптерлеріңізді
Бағдаршам көздері арқылы тексеріңіздер.
(ҰЖ)
Айтылым дағдысын қалыптастыру
-Балалар, тіктөртбұрыш пен шаршыда
айырмашылық бар ма? (жабық сұрақ)
-Қандай? (Ашық сұрақ)
-Дұрыс!
Шаршының барлық қабырғалары тең
болады. Тіктөртбұрыштың қарама-қарсы
қабырғалары өзара тең болады деген
анықтамаларды өздері айтып көреді.
Негізгі мақсат өткен сабақты пысықтай
отырып, жаңа сабаққа көпір орнату.
(фигураны толықтырта отырып, анықта-
масын айтқызу. Бұл фигуралар белгілі бір
жазықтықта жатқандықтан оларды
біз жазық фигуралар деп атаймыз.)
жауап)
-өте жақ.
-жақсы
-нашар
Электронды
оқулық
Флипчартта
сызылған
фигура,
сызғыш
«5 ұпай»
«4,3 ұпай»
«2,1 ұпай»
Жазық
фигуралар
2 минут
3 минут
3 минут
(ТЖ) (Бірлескен оқу); (Саралау)
«Ой шақыру» әдісі, Венн диаграммасы
1.Балалар, алдыларыңыздағы ақ қағазға
(конус, пирамида, параллепипед,
текше)мына фигуралардыңтабанын
сызып шы-ғыңыздар.
Берілген уақытта төрт фигураның да
табанын сызып үлгеріңіздер.
2. Шыққан фигураны қиып алыңыздар.
3. Мен берген фигурамен салыстыры-
ңыздар.
-Балалар, не байқадыңыздар? Әр
топкөргендері бойынша қорытынды
жасай-ды. Конустың үстел үстінен
жоғары тұр-ғанын, оның тек табаны ғана
үстелде жатқанын, ал дөңгелек
түгелімен үстел бетінде орналасқанын
бақылау арқылы қорытынды жасайды.
Сондықтан конус пен дөңгелектің екі
түрлі фигуралар болатынын айтады.
-Қай фигураны қолмен ұстауға болады?
(Ойларын айтады)
Олардың негізгі айырмашылығы:
дөңгелек — жазық, ал конус — кеңістік
геометриялық фигура екендігін айтып,
қорытынды жасайды.
-Балалар, тағы да қандай фигура арқылы
дөңгелекті салуға болады?
Жауаптарын айтқызып, олардың дұрыс-
тығын тексеру ұсынылады. Оқушылар
шар мен цилиндрді айтуы мүмкін.
Цилиндрді қолданып, тәжірибені қайта-
лап көруге мүмкіндік беріледі және сыз-
ғаннан пайда болған дөңгелекті көрсете-
ді. Ал шарды бастырып сызудың мүмкін
емес екенін, бірақ ол да кеңістік фигура-
сына жататынын айтып қорытындылай-
ды. Кеңістік фигураның жақтарын
анықтайды. Сонымен шар мен цилиндр
кеңістік фигуралары, ал дөңгелек —
жазық фигура екеніне тәжірибе арқылы
көз жеткізеді.
Венн диаграммасы арқылы жазық,
кеңістік фигураларды салыстырады. (Әр
топтан бір-бір оқушы шығады. І топ-
жазық, ІІ топ-кеңістік, ІІІ топ-ұқсастығын
ІV топ-тексеруші)
Конус,
пирамида,
параллепипед
текше,
қайшы, қағаз
дөңгелек
Шар,
цилиндр
?
10 минут
5 минут
Сабақтың соңы
9 минут
Модельдеу
Бағалау:
Топтар бір-бірін отшашу арқылы баға-
лайды. (Әр топ)
Оқулықпен жұмыс
(ЖЖ)Оқу әңгімелері
-Балалар, қандай тапсырма берілген деп
ойлайсыздар?
Иә, жасырын тұрған фигураларды өз
мекеніне орналастырыңыздар. нықта-
масын айтып, анықтауымыз керек.)
Бұрын болған балаға осы фигуралардың
жақтарын анықтау тапсырылады.
Дескриптор:
*Үшбұрыштың анықтамасын айтты
*Тіктөртбұрыштың анықтамасын айтты
*Шаршының анықтамасын айтты
*Дөңгелектің анықтамасын айтты
Бағалау:
Топтар бір-біріне Басбармақ арқылы
баға береді.
Дәптермен жұмыс(ДЖ) (Саралау)
Болған оқушыға:-Ұзындығын өлшей
алатын фигуралар бар ма? Анықтаңыз.
Бағалау
Мұғалім дұрыс жауапты интербелсенді
тақтада шығарады. Сол бойынша тексе-
ріп дәптеріне геометриялық фигура
белгісін қояды.
(ТЖ) СТО (Оқушының танымдық
қажеттіліктерін қанағаттандыру)
(Бірлескен оқу және Белсенді оқу)
Әр топқа жеке-жеке тапсырма беремін.
оқулық
Интербелс.
тақта г.ф.
-өте жақ.
-жақсы
-нашар
Сіріңке,
3 минут
3 минут
6 минут
Рефлексия
3 минут
І топ: Сіріңке таяқшалары мен ермексаз-
ды пайдаланып, жазық фигураларын
жасайсыздар. (Тапсырманы орындау ба-
рысында оқушылар жазық фигуралар
туралы алған білімдерін қолдана біледі.)
ІІ топ: Айналасын зерттей отырып, пі-
шіні жазық фигуралар болатын немесе
ізі жазық фигураның пішінін елестететін
заттарды тауып, сызасыздар. (Тапсырма-
ны орындау барысында оқушылар жа-
зық фигуралар туралы алған білімдерін
елестете алады.)
ІІІ топ:Суреттегі заттарға мұқият қарап,
олардың жақтарының қандай пішін құ-
райтынын анықтайды.
(Тапсырманы орындау барысында оқу-
шылар кеңістік және жазық фигуралар
туралы алған білімдерін талдай біледі.)
ІV топ:
Берілген фигураларды топтарға бөліп,
(жазық және кеңістік) әр топты өзіне
тән тұйық сызықпен айналдырып сыза-
сыздар. (Жазық-жасылмен, кеңістік-
көк
пен). (Тапсырманы орындау
барысындаоқушылар фигуралардың
типтерін ажырату дағдысын
дамытады.)
Нәтижесінде көрме ұйымдастырылады.
Бағалау:
Топтар бір-бірлерін смайликтер арқылы
бағалайды.
ермексаз,
таяқшалар
Жазық фигура
Кеңістік
фигуралар
бейнеленген
суреттер
фигуралар
-өте ж.
- жақсы
- нашар
Стикер
3 минут
Саралау - оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді
жоспарлаймын. Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай міндет
қоюды жоспарлап отырмын.
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін
қалай тексеруді жоспарлаймын
Денсаулық және
қауіпсіздік
техникасының
сақталуы
Қабілеті жоғары оқушыларға қор-
шаған ортадан жазық фигураларға
ұқсайтын кеңістік фигураларын
тапқызамын. Үлгермей отырған
оқушыларға жекелей барып көмек
көрсетемін.
Оқушылардың тапсырманы дұрыс
орындағанын бір-бірін топта
«Бағдаршам», «Басбармақ» және
«Отшашу» арқылы бағалауынан,
өзін-өзі(геометриялық фигуралар)
арқылы бағалауынан және кері
байланыста«Вагондар» арқылы
қадағалап отырамын.
Сергіту сәті
(сымбаттылыққа
байланысты және
көз, қол жаттығуы)