Технологическая карта урока "Орта ғасырлардағы қазақ жерінен шыққан даналардың еңбектері және еңбектерінің маңызын түсінеді" 10 класс

Сабақ: Қазақстан тарихы
Мектеп: Амангелді атындағы орта мектебі
Күні: 15.02.2017 ж
Мұғалімнің аты-жөні:
Азимкулова Жансара Мукановна
Сынып:10 (ЖМБ)
Қатысқандар саны: 16
Қатыспағандар саны:0
Тақырыбы: «орта ғасырлардағы қазақ жерінен шыққан
даналар»
Сабақ негізделген оқу
мақсаты
Орта ғасырлардағы қазақ жерінен шыққан даналардың еңбектері және
еңбектерінің маңызын түсінеді.
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар:
Орта ғасырлардағы қазақ жерінен шыққан даналардың еңбектері және
еңбектерінің маңызын түсінеді.
Оқушылардың басым бөлігі:
Даналардың еңбектерін салыстырады.
Кейбір оқушылар:
Ғалымдардың әлемдік және Қазақстан тарихына қосқан үлесіне бағалайды.
Тілдік мақсат
Оқушылар: орта ғасырлардағы қазақ жерінен шыққан даналар туралы түсінік біледі
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Ғалымдардың еңбектерінің мазмұны арқылы түсінеді.
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Талдауға арналған тармақтар:
Постер құрастыру, ой қозғау
Жазылым бойынша ұсыныстар:
Салыстыру кестесі, көршінің сұрағына жауап
Алдыңғы оқу
Ой қозғау. Сұрақ-жауап
Жоспар
Жоспарланған уақыт
Жоспарланған жаттығулар
(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді
жазыңыз)
Ресурстар
Басталуы (7 минут)
1 минут
Ұйымдастыру кезеңі:
- Сәлемдесу;
- Түгендеу;
-оқушылардың құрал-жабдықтарын түгендеу
Топқа бөлу.
(1 минут)
Жырлардың аты жазылған қағазды таңдап алып, сол жырдың
қай жырға жататынын анықтап топқа бөлінеді. Топтардың аты
батырлар, тарихи және әлеуметтік жырлар болып аталады.
Жырдың аты жазылған
қағаз қиындылары,
топтың аты
2 минут
Сабақ критерийлері:
- Орта ғасырлардағы қазақ жерінен шыққан даналардың
еңбектері және еңбектерінің маңызын түсінемін.
- Даналардың еңбектерін салыстырамын.
- Ғалымдардың әлемдік және Қазақстан тарихына қосқан
үлесіне бағалаймын.
Плакат, маркер
Білу кезеңі. Көршінің
сұрағына жауап
(3 минут)
Оқушылар параққа эпостық жырлар туралы сұрақтар жазып,
көрші топқа береді. Көрші топ сұраққа жауап береді.
Парақ
1 минут
Топтар бір-бірін екі жұлдыз, бір тілек арқылы бағалайды.
2 жұлдыз, 1 тілек
Ортасы (22 минут)
Алдыңғы оқу
4 минут
Ой қозғау. Топтастыру. Әр топқа ғалымдардың есімі
беріліп топтастырады.
Сызба
Түсіну
6 минут
Жоспары:
Әл-Фараби. Жүсіп Баласағұн. М.Қашғари. Қожа Ахмет
Иасауи. М.Х.Дулати. Қадырғали Жалаири
портреттер
Қолдану
«Постер құрастыру»
Дайындық (4 минут)
Қорғау (6 минут)
І. Оқулықпен жұмыс. Мәтінді оқу.
1-топ Ж.Баласағұн. 2-топ М.Қашғари 3-топ
М.Х.Дулати
Маркер, постер
1 Минут
Топтар бір-бірін екі жұлдыз, бір тілек арқылы бағалайды.
2 жұлдыз, 1 тілек
Аяқталуы (16минут)
Талдау
«Салыстыру кестесі»
10 минут
Ж.Баласағұн мен М.Қашғаридің еңбектерін салыстыру.
М.Х.Дулати мен Қ.Жалаиридің еңбектерін салыстыру.
Кесте
ӨБ 1 минут
Топтар бір-бірін екі жұлдыз, бір тілек арқылы бағалайды.
2 жұлдыз, 1 тілек
Жинақтау (синтез)
1 минут
Сабаққа қойылған табыс критерийін талдау
1 минут
Жалпы сабақ барысын бағалау: жеке,топтық
1 минут
Үйге тапсырма беру §40
Рефлексия
2 минут
Бір ауыз сөз.
Оқушылар стикерге сабақ туралы бір ғана сөз жазып, оны
тақтаға жапсырады.
Стикер
Қосымша ақпарат
Саралау – сіз
қосымша көмек
көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз
қабілеті жоғары
оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті
қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
Орта ғасырлардағы
қазақ жерінен
шыққан даналардың
еңбектері және
еңбектерінің
маңызын түсіне
білуіне көмектесемін.
Ғалымдардың
әлемдік және
Қазақстан тарихына
қосқан үлесіне
бағалай білуіне
Сабақ критерийлеріне сәйкес оқушылар өздерін
бағалайды, сабақ барысындағы жұмысы бойынша
сыныппен кеңесе отырып бағалаймын, бағаға түсініктеме
беріп, жетілу жолдарын айтамын.
Сол арқылы жекелеген оқушыларға көмек беруді
жоспарлаймын.
Қаз тарихы 7 сынып. (тақ.
Орта ғас ғалымдар)
1.Қарындашты, қаламды
ауызға салмау, көзге жақын
ұстамау.
Электр тогының
қаіупсіздігін сақтау.
2.Қарындашты, қаламды
достарына ұсынғанда, доғал
жағымен беру.
Оқушылардың топтық,
жұптық, жеке жұмыстары
арқылы өзара әлеуметтік
ықпал етемін.
әрекеттестік орнайды
Рефлексия
Сабақ/ оқу мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар не
білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен жоспарланған
саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт
ішінде үлгерді ме?
Мен өз жоспарыма
қандай түзетулер
енгіздім және
неліктен?
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің
сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында мен, сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетін не білдім?