Технологическая карта урока "Компьютерде модельді зерттеу және модель жасаудың негізгі кезеңдері" 8 класс

Күні:
Пәні
Информатика
Мұғалім аты-жөні
Омарова А.Н.
Семей қаласы
№22 мектеп
8 «в» - сыныптары
Бекітемін:
Оқу-ісінің меңгерушісі:
Сабақтың тақырыбы: Компьютерде модельді зерттеу және модель жасаудың негізгі кезеңдері.
Сілтеме, дерек
көздері:
8-сынып оқулығы, компьютер;
Сабақтың мақсаты: Компьютерде модельді зерттеу және модель жасаудың негізгі кезеңдерін оқып,
практикада қолдана біледі.
Білімділік мәні:
компьютерлік моделін құруға оқушылардың іс-әрекеттерін ұйымдастыру, әртүрлі өмірлік
жағдаяттарда практикалық тұрғыдан қолдануға үйрету, пәнаралық байланысты орнату.
Дамытушылық
мәні:
Практикалық дағдыларын дамыту, өз бетінше жұмыс жасауда білімдерін пайдалана білуге,
пәнге деген қызығушылығын қалыптастыру.
Тәрбиелік мәні:
Топпен бірлесіп жұмыс жасап, нәтижеге жете білуді, ұқыптылық, еңбекқорлық, жинақылық,
шапшаңдық қасиеттерін тәрбиелеу.
Нәтиже:
Моледьдеу түсінігі қалыптасады; модель түрлерін ажырата біледі; эксперементтік есептеулер
жүргізіп, модель құра алады;
Түйінді
идеялар:
Модель тек қана нысан емес ол құбыстың, үдерістің кейбір ерекшеліктерін сипаттайтын
көрсеткіш.
Сабақтың түрі:
Практикалық сабақ.
Әдіс-тәсілдері:
АКТ, диалогтық оқыту, СТО стратегиясы; топтық жұмыс, 7-модуль.
Пәнаралық
байланыс:
Геомертия. Математика. Физика.
Жоспар
Сабақ кезеңдері
Жоспарланған
уақыт
Ресурстар
Мұғалімнің әрекеті
Оқушылардың әрекеті
1-кезең: (15 мин)
Қызығушылықты
ояту:
- ұйымдастыру
- үй
тапсырмасын
тексеру;
қарастырылған
тақырып бойынша
бұрынғы білім еске
түсіріледі;
- белсенді әрекетке
жұмылдырылады;
- ойлау жұмысына
ынталандырылады
Сәлемдесу.
Жоқ оқушыларды түгендеу.
Тустер арқылы оқушыларды
топқа бөлу.
Топ ережесін еске түсірту;
Топ басшысын сайлату;
Бағалау парағымен
таныстыру;
Үй тапсырмасын тексеру:
1.Тест тапсырмасын
орындайды;
2.Презентация арқылы
сұрақтар қою.
Бағалану (дұрыс тапқан әр
сұраққа 1 ұпай)
- Сәлемдеседі, жұптасып бір-біріне
жақсы тілектер тілейді;
Біздің күлкіміз көңілді, (қолдарын
еріндерінің шетіне жақындатады)
Жеткізсін жылу мен
шаттықты. (қолдарын жүректерінің
тұсына қояды)
Бөліскен жақсы ғой өмірде, (қолдарын
алға созады,саусақтары күн сияқты)
Қуаныш, мейірім, бақытты. (қолдарын
екі жаққа созады).
- Үй тапсырмасын пысықтайды:
Жекелеме тест жұмысын орындайды;
бір-бірін тексереді. (әр бір дұрыс
жауапқа 1 ұпай);
- Жұмысты тақтадағы слайдпен өз-
өздерін тексереді; әр дұрыс табылған
сұраққа 1 ұпайдан қойылады.
Слайдтар,
интербелсенді
тақта;
Оқулық:
9-сынып
информатика.
Әдістемелік
нұсқаулық.
Постер,
суреттер, желім,
түрлі-түсті
бояулар,
стикерлер
2-кезең: (25 мин)
Мағынаны
ажырату:
- оқушылар өз
тәжірибелері
арқылы жаңа
білім туралы
өзіндік түсінік
пен пікір
қалыптастырады;
- жаңа білім
жайлы өзіндік
түсінік
қалыптастырады.
- Жаңа тақырыпты анықтау.
-Практикалық жұмыс
тәртібімен таныстыру;
- Практикалық тапсырма
орындату: Топпен әр түрлі
модельдеуге байланысты
тапсырмалар орындату;
- Тапсырмалар орындалып
болғаннан кейін ұпай
сандарын беру;
-Оқушылар фото суретке қарап өз
ойларын айтады, ойларын қорытады,
тақырыпты табады, мақсатты
белгілейді;
- Жаңа тақырыпты меңгереді;
- Практикалық жұмыс жасайды:
- әр топқа 4-5 әр түрлі модельдеудің
түрлерін құрастыруға тапсырмалар
беріледі.
- Орындалған тапсырмаларын
мұғалімге бағалауға жинап береді;
- Топ басшысы «бағалау кестесіне»
ұпайларын жазады.
3-кезең: (5 мин)
Ой-толғаныс:
- анализ, өз
ойлары мен
түсініктерін
өздері игерген
мәліметтері
арқылы жеткізеді;
- синтез, бір-
бірімен ой
бөліседі
- сабақ
қорытындысы
- Оқушылардың топтық,
критерийге сай бағалауларын
қадағалау, тақтаға жазып
отыру, түсініктеме беріп
отыру;
- Оқушыларды бағалау.
- Сабақты бекітуге арналған
сұрақтар қою.
- Оқушыларға рефлексия
жасату: «Бүгінгі сабақта көңіл
күйім қандай болды? Неге?»
Оқушылар сабақты бекітуге арналған
сұрақтарға жауап береді;
- Оқушылар сұрақтарға жауап береді,
ой-пікірлерін айтады;
- Ойларын өздері қорытындылайды.
Рефлексия жасайды (сыни ойлайды):
1. Топпен «БББ» кестесін толтырады;
2.Әр оқушы сабақтағы өз көңіл күйін
стикерлерге жазып, тақтаға
жабыстырады.
Келесі оқуға арналған
тапсырмалар (үй
тапсырмасы)
§Тақырыпты оқып келеу. Модельдеу кезеңдері бойынша қосымша мәлімет қарап, мысал
келтіру.
Қосымша
ақпарат
Интернет желісінен ақпараттық модельдеуге қосым мәлімет қарастырып келу, мысал келтіру.
Саралау - Сіз қосымша көмек
көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Сіз қабілеті жоғары оқушыларға
тапсырманы күрделіндіруді
қалай жоспарлайсыз?
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін
тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс: Математика,
геометрия
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау
ережелерін орындау. АКТ
құзыреттілік. Құндылықтармен
байланыс.
Әр-түрлі денелерден күрделі
композиция құрастырып,
мағынасын аштыру.
- топтық тапсырмаларды орындау
арқылы;
- тақырыпты бекіту сұрақтарын қою
арқылы;
- суретшілердің суреттерін
ажыратып, тани білу арқылы;
- сурет салу арқылы.
Интербелсенді тақта; слайды;
Оқушы оқу мақсатына жетті, себебі:
Оқушы оқу мақсатына талпынды, себебі:
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді? Оқу неге
бағытталған болды? Жоспарлаған
саралау шаралары тиімді болды ма?
Берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер
енгіздім және неліктен?
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымда жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
Рефлексия.
1.Топпен ақылдасып толтыру;
Білем
Білдім
Білгім келеді
2. «Менің сабақтан кейінгі көңіл күйім».
Бағалау кестесі:
Сынып________________ 1-топ
Р/с
Оқушының аты-жөні
Тест
жұмысынан
алған ұпай
саны
Сұрақ-
жауап
1-
тапсырма
2-
тапсырма
3-
тапсырма
4-
тапсырма
5-
тапсырма
Барлығы
Топтың тәртібіне
қосымша бонус
ұпай саны
(-/+2 ұпай)
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Ескерту: Ең көп ұпай санын жинаған топқа «5» деген баға, екіншіге «4» деген баға. Егер ұпай саны аз топтың алшақтығы біріншіге қарағанда көп болса
онда сол топ оқушылары «3» деген баға алады.
Бағалау кестесі:
Сынып________________ 2-топ
Р/с
Оқушының аты-жөні
Тест
жұмысынан
алған ұпай
саны
Сұрақ-
жауап
1-
тапсырма
2-
тапсырма
3-
тапсырма
4-
тапсырма
5-
тапсырма
Барлығы
Топтың тәртібіне
қосымша бонус
ұпай саны
(-/+2 ұпай)
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Ескерту: Ең көп ұпай санын жинаған топқа «5» деген баға, екіншіге «4» деген баға. Егер ұпай саны аз топтың алшақтығы біріншіге қарағанда көп болса
онда сол топ оқушылары «3» дегенбаға алады.