Технологическая карта урока "Компьютерде қандай маңызды құрылғылар бар?" 5 класс

Қысқа мерзімді жоспар
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып: 5
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
Сабақтыңтақырыбы
Компьютерде қандай маңызды құрылғылар бар?
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
Сабақтың мақсаты
Бағалау критерийі
Ойлау дағдыларының деңгейлері
Тілдік мақсаттар
Құндылықтарға баулу
Пәнаралық байланыс
Алдыңғы білім
Сабақ барысы
Сабақтыңжоспарланға
нкезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығутүрлері
Ресурстар
Сабақтың басы
5 мин
Ұйымдастыру кезеңі
Ынтымақтастық атмосфера қүру, «Жүректен жүрекке» әдісі бойынша
бір-біріне жылы лебіздер айту.
Жүрекеше
беру
арқылы
«Мозайка» әдісі арқылы топқа бөлу. Компьютер құрылғыларының
түрлері бойынша қиында картинкалар тарату. Суреттегі компьютердің
негізгі, қосымша және тасымалдаушы құрылғылар арқылы топқа
бөлінеді
қиында
картинкал
ар
«Мозайка
»
Алдыңғы сабақты қайталау:
«Ыстық орындық» әдісі арқылы сұрау.Қойылған.сұрақтарға жылдам
жауап береді. Сабақтың басынан соңына дейін өзін-өзі бағалау әдісі
бойынша тапсырманың орындалу деңгейіне қарай өзін-өзі бағалау
парақшасы арқылы бағалайды және мұғалім формативті баға береді
бағалау
парақшала
ры
Сабақтың ортасы
15 мин
Қызығушылығын ояту:
«3 таяқша әдісі» Оқушыларға процессор мен қатты дискінің суретін
көрсетіп, 1 сұрақ қоямын: суреттегі құрылғылардың атауын ата? 1
жауап, 1 идея әр топ өз ойларын айтады.
Жаңа тақырыбымыз қалай аталуы мүмкін? Топтасып тақырыпты ашады.
Оқулықпен топтық жұмыс:
«Айналмалы бекет» әдісі бойынша оқулықтағы §2 оқып, түсінгендеріңді
фличарт қағаздарға түсіріп топтасып, тақырыпты ActivStudio
бағдарламасы арқылы түсіндіреді.
Оқулық,
фличарт
қағаздар,
маркерлер
,
ActivStudi
o
бағдарлам
асы
Практикалық жұмыс
15 мин
1 жұптық жұмыс
1. Көрсетілген құрылғыларды қызметімен сәйкестендіріңіз
Құрылғының
атауы
Қызметі
Процессор
Ақпаратты еңгізу
Берілгендерді өңдеу
Қатты диск
Үлкен көлемді
ақпарттарды ұзақ
мерзімді сақтау
Ақпаратты шығару
Дескриптор
Білім алушы:
- құрылғылардың атауын жазады;
- процессордың және қатты дискінің қызметін көрсетеді.
№2 жеке жұмыс
Қатқыл дискінің схеммасын қарап шығарылған төртбұрыштарды
толтыру
Дескриптор
Білім алушы
Қатты дискінің құрлысы туралы жазады.
3 топтықжұмыс
Эйлер Венн диаграммада «Процессор мен қаттыдискінісалыстыру»
Дескриптор
Білім алушы
Процессор мен қатты дискінің ортақ қасиеттерін анықтап салыстырады
Сабақтың соңы
5 мин
Үйге тапсырма:
Компьютердің құрылғылары .12-13 беттер (оқуға)
16-бет «Өзіңді тексер» тест сұрақтарына жауап беру жазбаша
Кері байланыс
Оқушылар сабақта Білдім, Үйрендім, Үйренгім келеді кестесі бойынша
стикерлергежазады.
Стикерлер
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек
қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға
қарағанда қабілетті оқушыларға қандай
тапсырмалар бересіз?
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды
игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
Денсаулы
қ және
қауіпсізді
к
техникас
ын сақтау
«3 таяқша» әдісі – диолог және қолдау көрсету
тәсілі
«Айналмалы бекет» әдісі
Оқушыларды материалды игеру деңгейін анықтау
мақсатында тапсырма орындау барысында тиімді
кері байланыс беріп отырамын. Оқушылар өзін-
Оқушылар
ға
қауіпсіздік
«Ыстық орындық» әдісі
өзі әр тапсырма бойынша «Бас бармақ» әдісі
арқылы бағалайды.
Оқушыларды қалыптастырушы бағамен
«Бағдаршам» әдісімен бағалаймын.
ережесін
сақтауды
үнемі
айтып
отырамын.
Адам мен
компьюте
р
арасындағ
ы
арқашықт
ықты
сақтау
ережелері
н
түсіндірем
ін.
Көзге, қол
білезіктері
не
жаттығула
р
жасатамы
н.