Конспект урока "A Magic Trip to London" 4 класс

Разработка урока английского языка для учащихся 4 класса по УМК
И.Н. Верещагиной, О.В.Афанасьевой “English IV”.
Автор разработки учитель английского языка высшей категории
Ефимова Тамара Ивановна
ГБОУ СОШ №548 г.Санкт-Петербург
Тема урока: A Magic Trip to London
Цель: Собрать фактический материал для написания личного письма о Лондоне.
Задачи: 1.Формирование навыков говорения
2. Формирование навыков чтения
3. Формирование навыков письма
4. Формирование навыков аудирования
5.Стимулирование интереса учащихся к изучению английского языка
6. Воспитание доброжелательного отношения друг к другу
Результат: Готовность учащихся написать личное письмо по плану
Технология: Технология развития информационно-интеллектуальной компетентности
(ТРИИК)
Обеспечение урока
1. Письмо от Элис
2. Письма от Элис – раздаточный материал
3. Мяч
4. Маркер, простой карандаш
5. Смайлики - Snileys (Три – восемь комплектов)
6. Раздаточный материал (транскрипция, задание на видео, синквейн, рефлексия,
дом.зад.)
7. Текст – разрезанный на 4 части «London Zoo» (работа в группах) – раздат. материал
8. Диск (This is London)
9. Флэшка – слайд – London Zoo - презентация
10. Карта Лондона (большая)
11. London Bridge is Falling Down Song на флэшке
12. (Обязательно наличие Reference Book )
Оформление доски:
1. Карта достопримечательностей Лондона
2. Картинки – виды Лондона
3. Синквейн (Структура для составления по теме London)
4. Овал для Кластера
Компьютер, Проектор, Диск, Флэшка, Часы, Мяч
(Делать краткие выводы после каждого этапа урока!)
Ход урока
A MAGIC TRIP TO LONDON
I. Организационный момент
Good morning, my dear students.
(You ‘ve got pictures of emotions, funny pictures with faces : a smiling face he is
feeling happy, he is feeling sad, he is feeling so-so, I mean he is neither happy, nor
sad.) How are you feeling, my dear children? Show your funny pictures with faces,
please!)
II. Самоопределение в деятельности
I’ve got a letter from Аlice. You know her very well. She is Alice from Wonderland.
Wonderlan
d
Great
Britain
10 March
Dear friends,
My name is Alice. I’m seven. I live in Great Britain. My hobby is travelling.
I travelled to Wonderland but I’ve never been to London. There are wonderful castles,
towers and palaces in the city. I think London is wonderful.
I want to do the shopping at big department stores and toy shops.
Are you going to travel to London? What places of interests can I visit in London? What do
you know about London Zoo?
Please write me soon.
Best wishes,
Alice
Who wrote this letter?
Has Alice ever been to London?
Alice asked questions. Read her questions. (В письме будем выделять вопросы) (Use a
marker).
Do you want to answer her questions? Do you want to write a letter to Alice? (Спросить
нескольких человек). (Show your funny pictures with faces , please!)
III. Постановка учебной задачи и выяснение темы урока
What things should we know to write a letter about London? письме будем выделять
вопросы)
Words Grammar
Why are the words Why is grammar important?
important?
Letter about
London
Questions
Colour
Кластер - Letter about London
London Zoo
The Places of interests Do you know much about London Zoo?
The map of London Why is the map of London important?
Do you want to have a magic trip to London? - Let’s have a magic trip to London!!!
The subject of our lesson A Magic Trip to London”(написать на доске)
IV. Учебно-познавательная деятельность (СТАВИМ ГАЛОЧКИ НА КЛАСТЕРЕ)
1. Grammar: Find in the letter Present Simple, Past Simple, Present perfect read the
sentences. (Summary: What English Tenses will you use in your letter to Alice?)
2. Words: We should know words to speak about London. Let’s play a word game with a
ball.
(Дети кидают мяч друг другу мяч и называют прилагательные, описывающие
Лондон) (Summary:Can you describe London?)
3. Places of Interests:
Transcription : Read the following transcriptions.
(дети по цепочке читают транскрипцию, один читает, затем все хором повторяют)
LET’S CHECK YOUR HOMEWORK! - Please solve riddles about places of interests?)
Riddles: (Дети загадывают загадки в парах тренируются, повторяют. (Show your funny
pictures with faces to each other, please!)
4. The Map of London?: Can you show the places of interests in London on the map?
(показывают достопримечательности на большой карте и находят картинку на
доске). Задание “Show The Tower of London on the Map!” дают сами учащиеся
ученику, который вышел к большой карте, затем учащийся показывает
соответствующую картинку.What monument can you see in the middle of Trafalgar
Square?)
5. Places of interests: VIDEO. Welcome to London tour! You will see a few places of
interests in the film. Your task is matching. You will see a few (Matching) СВЯЗАТЬ
С ВОПРОСАМИ ПИСЬМА
(What places of interests can Alice visit in London? Where can Alice go shopping?)
Welcome to London tour! You will see a new places of interests in the film.
6. ACTION SONG “London Bridge is falling down”.
7. LONDON ZOO. (Отмечаем 3-й вопрос в письме Alice)
Presentation: London Zoo!)
Reading. (Put the sentences in the right order.)
Вернуться к кластеру и второй .
III. Закрепление
Let’s make up CINQUANE about London. (Writing). (Do you like writing CINQUANEs?
Show me your funny pictures with faces)
V.Домашнее задание - Homework. (Повторение таблицы как писать письмо в
словаре– GIVING MARKS.
VI. Рефлексия - Reflection. Заполнить таблицу If you agree , tick the statements!
Контроль эмоций – дети показывают смайлики!
Do you like the lesson? Show you funny pictures with faces. Thank you for your excellent
work!