Конспект урока "How to be healthy" 6 класс

Учитель: Подорова Мария Александровна
Класс: 6
Учебник: Деревянко, Н.Н. и др. Английский язык: Английский язык
нового тысячелетия / New Millennium English [Текст]: учебник/ Н.Н.
Деревянко. – Обнинск: Титул, 2010. – 160 с.
Тема урока: How to be healthy (раздел 8, урок 5)
Цель урока: дальнейшее совершенствование лексических и
грамматических навыков (употребление модального глагола should);
сопутствующая задача: обучение аудированию, составлению небольших
письменных высказывний.
Языковой материал:
а) учебные микротексты,
б) материал для повторения: лексика по теме «Еда» (oranges, eggs,
crisps, apples, tomatoes, chicken, fish, pears, honey, popcorn, cola, cheese, yogurt,
hamburgers, nuts, sweets, salad, cabbage, carrots, hot dog, cakes, chocolate, bread,
meat, fruit, vegetables). Общий вопрос с вспомогательным глаголом Do/ Did;
повелительное наклонение глагола для выражения приказания или
отрицательной просьбы.
Оснащение урока: компьютер, проектор, аудиозапись.
Ход урока:
1. Организация класса и проверка домашнего задания (7 мин.).
2. Экспозиция (2 мин.)
3.Активизация употребления языкового материала предыдущих уроков
(6 мин.)
4. Работа с микротекстом (10 мин.)
а) заполнение таблицы,
б) аудирование микротекста,
5.Совершенствование грамматических структур на основе микротекста
(12 мин.)
а) упражнение в построении вопросов (парная работа),
б) составление плаката «Как быть здоровым» (групповая работа)
6. Подведение итогов (2 мин.).
7. Домашнее задание (1 мин.).
Этап
урока
Деятельность
учителя
Деятельность учащихся
Примеча
ния
1.
Оргмомен
т и
проверка
домашне-
го задания
Hello, my dear
friends. How are you
getting on?
First of all let`s check
your homework.
Hello, dear teacher.
Fine, thank you.
2.
Экспозици
я
Everyone knows that health
is the most important
treasure (сокровище) in our
life. And what should we do
to be healthy?
Give some suggestions,
please.
Well done. Today we`ll
check your suggestions.
I see one of your points is
about our food. Once
somebody says a proverb:
“We are what we eat”.
What should we do to be
healthy?
We should…
- do morning exercises,
- go to do sport,
- eat good fresh foods,
- go for a walk,
- go to bed in time,
- clean our teeth twice a
day.
Заполне-
ние
ассоциог
раммы
3.Активиз
ация
языкового
материала
предыдущ
их уроков
What do we eat every day?
Which is your favourite
food? Make a list of six
things.
You know that food may be
healthy and unhealthy.
Write the words on your list
in two columns.
Now compare your answers
with your partner using the
structures:
(называют продукты)
oranges, eggs, crisps,
apples, tomatoes, chicken,
fish, pears, honey,
popcorn, cola, cheese,
yogurt, hamburgers, nuts,
sweets, salad, cabbage,
carrots, hot dog, cakes,
chocolate, bread, meat.
My favourite foods are…
(ответы отдельных
учащихся)
I think that … is healthy
but my friend thinks that
it`s unhealthy.
We both think that … is
healthy.
на экране
предлага
ются
картинки
продук-
тов,
после их
называ-
ния под
картинка
ми
появляют
ся
подписи
На
экране
таблица
для
заполнен
ия
Дается
логико-
синтакси
ческая
схема.
4. Работа с
микротекс
том
а)
заполне-
ние
таблицы,
б)
Проверка
аудирова-
нием
микротекс
та
What food keeps us
healthy? What does it do for
our health?
You see a table with 4
columns:
1) Keep you healthy,
2) Give you energy,
3) Help you to grow and
make you strong,
4) Empty foods.
Under the table there are
some foods (bread, eggs,
meat, nuts, sweets, fruit,
crisps, vegetables). The
table is filled partially
(частично). Your task is to
complete the table with
these words.
Now listen and check your
answers.
Open your text-book at p.
93 ex.2d. Read 5 statements
and tick true ones (), false
ones (x).
Now look at the list of your
favourite foods again and
say.
1) Is your favourite food
healthy? Why?
2) Were you right?
3) Was your friend right?
It gives us vitamins,
energy, help children to
grow, be strong.
Заполняют таблицу.
Keep you healthy:
1) vegetables, 2) fruit.
Give you energy: 3) nuts,
4) bread,
Help you to grow: 5) eggs,
6) meat,
Empty food: 7) crisps,
8) sweets.
1) All foods are good for
you.
2)Vitamins and minerals
help you to keep healthy.
3) Fruit and vegetable are
full of sugar and fat.
4) Sweets, crisps and cola
keep you healthy.
5) You should eat a variety
of foods to stay healthy
and grow big and strong.
- My favourite food is
(un) healthy because…
- I was right that
- My friend was right
that…
Таблица
для
заполне-
ния на
экране
5.Соверше
нствова-
ние
грамматич
еских
At the beginning of the
lesson you said some facts
that help us to be healthy.
Do you always or from time
to time follow them?
(задают общие вопросы,
подставляя do/does)
Do/ did you…?
1)…have breakfast
yesterday?
структур
а)
упражне-
ние в
построе-
нии
вопросов
(парная
работа)
б)
составле-
ние
плаката
«Как быть
здоровым
»
And your friend? Check
how healthy he/she is.
Ask and write the answers.
В вопросы следует
подставить
вспомогательный глагол:
- для настоящего простого
времени….? (do)
- для прошедшего
простого времени…? (did)
Score your answers on
p.139.
Divided into three groups.
Imagine that you are
doctors. Write the list of
advice to your patients. The
first group uses the verb
“should”.
The second one - the verb
“should not”.
The group number three
uses “don`t + verb”.
You have 4 minutes and
then one person of every
group represents your
advice.
2)… have breakfast every
day?
3)… eat fresh fruit and
vegetables once a day?
4)… eat cakes and sweets
three times a day?
5) drink cola many
times a week?
6) eat late yesterday
evening?
7) …clean your teeth
twice a day?
8) …do exercises
yesterday?
9) …do some sport every
week?
10) …play computer
games for more than one
hour a day?
11) …watch TV late at
night?
12) …go to bed late?
(подсчитывают
результаты теста).
Group 1: You should
walk every morning. …
Group 2: You shouldn`t
eat cakes three times a
day.
Group 3: Don`t watch
TV late at night.
6.
Подведе-
ние
итогов.
Did you know anything
new at our lesson?
Did you change your
attitude about your food?
How?
7.Задание
на дом
Paint a poster for yourself
“How to be Healthy”