Методическая разработка урока английского языка "Protect the environment: the role of the ecological organizations"

Методическая разработка урока английского языка
Класс: 7
Тема: Protect the environment: the role of the ecological organizations”.
Цель урока: формирование коммуникативной компетенции учащихся по
теме урока с помощью приёмов критического мышления и интерактивных
упражнений.
Задачи:
- образовательные:
Активизировать и систематизировать лексический материал по теме
Ecological problems”, “Protection of the environment”.
Формировать коммуникативные навыки по теме урока.
-развивающие:
Развитие навыков устной монологической (подготовленной и не
подготовленной) и диалогической речи.
Развивать понимание иноязычной речи на слух.
Развивать память, внимание, критическое мышление.
Развитие умений сравнивать, обобщать.
Развитие умения использовать современные технические средства обучения
для получения учебной информации, для проверки понимания и усвоения
материала (тестовые задания).
Расширять общий и лингвистический кругозор учащихся.
Развивать навыки поискового и изучающего чтения.
Развивать языковую догадку.
- воспитательные
Воспитывать бережное и уважительное отношение к природе, к родному
городу.
Воспитывать интерес к предмету.
Формировать умение работать в группах, в парах.
Воспитывать культуру общения и сотрудничества через работу в группах,
парах
Оборудование: у ученика учебник, тетрадь, таблицы, компьютер, маркеры,
футболка;
у учителя компьютер, презентация, раздаточный
материал, интерактивная доска.
Ход урока.
I. Организационное начало урока. 1 мин
Good afternoon, pupils! I see that you are ready for the lesson, so you may sit
down.
II. Сообщение темы, цели урока. 1 мин
Today we are going to talk about ecological organizations that do everything
possible to protect the environment.
III. Речевая разминка. 5 мин
But at the very beginning of our lesson I’d like you to read this quote and give your
opinion.
“THE GREATEST THREAT TO OUR PLANET IS THE BELIEF THAT SOMEONE
ELSE WILL SAVE IT(ROBERT SWAN)
Let’s remember some of the main ecological problems all over the world (слайды
с фото).
Remember, please, the name of the organization that helps wild animals (WWF).
What is its symbol? (panda) Do you know its mission? (читаем текст).
What can we do to protect the animals? (plant trees, build nesting boxes, clean
ponds and rivers, protect habitats, create nature reserves, make a donation).
IV. Проверка домашнего задания. 5 мин
One of the activities that can help animals and you have mentioned is making a
donation. Your home task was to learn the dialogue “Donating money to WWF”.
For some pairs there will be some changes in what they have learnt. The new
information that you should use in your dialogues is written on these cards. I give
you one min to remember the dialogue.
Первая пара отвечает диалог без изменений, остальные используя
информацию на карточках.
V. Работа по теме урока.
1.What other organizations that help nature do you know? 5 мин
We will read the short texts about some of them and your task will be to make
notes in the tables (таблица на слайде) and then use them to write a test and check
how well you understand and remember the information.
Учащиеся читают тексты, делают записи.
2.Выполнение тестового задания на компьютере с целью проверки
восприятия услышанного. 5 мин
Now take your places in front of the computers and do the test. Your notes may
help you. You have only 5 min and don’t forget to write down you result.
3. Lets check your answers all together (учитель задаёт вопросы теста, дети
устно отвечают). 2 мин
4. What do you think: are there any ecological problems in our city? What are
they?
a)Arina and Kirill took some photos and will tell you about the ecological
situation in our neighbourhood. 1 мин
5. Do you think that you do enough to make the place where you live better?
Maybe we should have our own school eco club? 7 мин
You will work in groups. Your task is to think of the name of your club, emblem,
motto, and what you will do to make the ecological situation in our city better.
На доске слайд - план ответа.
The emblem and the motto, please, draw and write on this T-shirt (an example of
the clothes that the members of your club will wear). You have 5 min.
Учащиеся представляют свои работы. 2 мин
You have worked with the texts about some ecological organizations around the
world, we have some great ideas for our school eco-club.
Let’s make a conclusion: what is the role of the ecological organizations?
(Protects the environment, organize clean-up and recycling days, plant trees and
flowers, protect the habitats, control toxic emission, make factories use new
technologies to make smoke less harmful, teach new generations to care about our
planet). 1 мин
VII. Домашнее задание. 1 мин
Написать статью о своей экологической организации по плану.
VI. Итог урока. 5 мин
In the end of the lesson I’d like you to watch a short video.
What does this video show and teach you?
Is the topic of the lesson interesting and useful to you? Why?
Выставление оценок за урок.
The lesson is over but I want you to remember that people and nature are
connected!
VIII. Организационный конец урока. 1 мин
Thank you for you work. The lesson is over. Goodbye.