Методическая разработка урока "Are you happy with your friends?" 7 класс

МКУ «Управление образования администрации Борисовского района»
МБОУ «Борисовская средняя общеобразовательная школа №1
имени Героя Советского Союза А.М. Рудого»
Подготовила:
Целих Ирина Николаевна,
учитель английского языка
второй квалификационной
категории
БОРИСОВКА, 2013
открытый урок на заседании РМО
учителей английского языка
МЕТОДИЧЕСКАЯ РАЗРАБОТКА
УРОКА АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА
в 7 КЛАССЕ
Are you happy with
your friends?
Цели урока:
социокультурный аспект: знакомство с различными взглядами на
проблемы дружбы сверстников, знакомство с пословицами о дружбе;
развивающий аспект: развитие способностей к логическому изложению
содержания, оценка чужого мнения, выражение собственного мнения,
осуществление продуктивных речевых действий, развитие лексической
догадки;
воспитательный аспект: формирование способности к
критическому мышлению, понимание чужой точки зрения на проблемы,
воспитание толерантности к точке мнения друзей;
учебный аспект: продуктивное речевое общение с использованием
лексических и грамматических средств по теме
Задача урока: развитие речевых умений учащихся в разных видах речевой
деятельности по теме «Friends and friendship»
Ход урока
I. Teacher: Today we are going to discuss some interesting information about
your friends. I hope you are happy with your friends, aren’t you? If it is so, you
should introduce us your best friends in the stories.
What kind of people are your friends?
Do you prefer to have one trusty friend or many good friends?
Can you always rely on your friends?
Do you often fall out with your friends?
Дети задают вопросы о своих друзьях и отвечают информацией из
презентаций и диалогов.
II. Teacher: Imagine situations, which help you to solve problems of your friends:
these things will help you create some situations.
III. Teacher: And now I’d like you to share your opinions about spending free
time with some of your friends. But, first of all, you should react on my ideas of
spending weekends in the following way:
1. We are going to visit our grandparents on this weekend. And what about
you?
- As for me, I like your idea and I want to join you.
- Sorry, but I can’t go with you this weekend.
2. We are going to play sport games. And what about you?
- With pleasure. I’m fond of playing football with my friends.
- There’s nothing better like going in for sport with my friends.
- What can you tell us about your plans on summer rest with your friends?
Teacher P
1
, P
2
, P
3
. We often make our plans in advance. We are fond of
travelling about Crimea and we are going to get there this summer.
IV. Teacher: If you don’t mind, I offer you to compare some sentences about
friends:
1. Hope, you, I, friends, can’t, without, do, your.
2. Can, always, I, friends, rely, on, my.
3. Prefer, many, I, have, to, friends, trusty.
4. Am, happy, friends, I, my, with.
V. Teacher: Can you agree with these proverbs?
- A friend in need is a friend indeed.
- It’s better to have many friends instead of money.
- There’s no friend like an old friend.
VI. Homework: to compare the dialogues about your best friends.
Teacher: I wish you to have many trusty friends and be happy with them.