Разработка урока "Моё отношение к английскому языку" 7 класс

Разработка урока по английскому языку для 7 класса по УМК Биболетовой
Тема: Моё отношение к английскому языку
Учитель: Соколова Людмила Анатольевна
Цель: Актуализировать знания по теме «Англоязычные страны и роль английского языка в современном
мире», учить активному использованию лексики по теме «Изучение английского языка», образуя свои
высказывания
Задачи:
1. Образовательные:
отрабатывать фонетические навыки;
формировать логические умения;
развивать умение связно выражать собственные мысли на английском языке;
развивать навыки аудирования;
формировать умение задавать вопросы и отвечать на вопросы собеседника;
развивать навыки беглого чтения и перевода.
2. Воспитательные:
воспитывать положительное отношение к изучению иностранного языка;
воспитывать культуру общения;
формировать интерес к обучению;
формировать потребность в практическом применении языка.
3. Развивающие:
развивать внимание, память, восприятие, воображение, мышление и речь обучающихся.
Тип урока: комбинированный
Формы учебной деятельности, используемые на уроке: фронтальная, индивидуальная.
Оборудование: презентация, листочки с текстами для чтения, тетради рабочие, тетради рабочие
Enjoy English 7”, учебник, листочки для выполнения задания, папка с физкультминутками, флаги
англоязычных стран (на стене кабинета)
Ход урока:
1. Организационный момент, приветствие.
Good morning, children! I am glad to see you! Sit down, please! Who is on duty today? Whats your name? How old
are you? Where do you live? What is the date today? What is the day of week today? What is the weather like today?
What language do you speak? What language do you study? Do you like to study English? Who is absent? Thank
you. Sit down, please!
2.Объявление темы урока, целей и содержания урока
So, we continue to talk about English, ask and answer the questions each other about English, build the sentences
about English and express our opinions about it.
Open your copy-books, write down the date, and our topic: My relation to English language.
What is the aim of our lesson? That’s right; we will study to express our opinion about English.
Tell me, please, what will we talk about on our lesson about? We will talk about English, about English-speaking
countries, about role of this language in the world.
So, let’s start our lesson!
3. Разминка
At first, we will begin with reading: slide N 1. Read the names of countries (…)
What countries are they? (They are the English-speaking countries)
Then I will show you their flags and you name the countries and their capitals (…) Thank you.
4. Самостоятельная работа со взаимопроверкой. (слайд 2)
Now look at the screen. You can see the table. You should make up the word combinations. You have 5 minutes.
Work! (…) Then exchange your papers, check your classmates!(…) Put your papers on the border of your desk.
5. Проверка домашнего задания.
Now it’s time to check your home-work, open your books on page N 44, exercise N 42. I will read the translations of
these expressions and you will read the English equivalents and N of picture. Don’t forget to raise your hands.
1. Английский называют языком неба и моря. Каждый пилот и капитан должен говорить на
английском.
2. Доктора и учёные всего мира для обмена мнениями используют английский язык.
3. 75 процентов международных деловых писем пишутся на английском, около 50 процентов
компаний общаются также на нём.
4. Около 20 процентов населения мира говорит на английском.
5. Большинство информации в современных компьютерах на английском.
6. Английский – язык политиков, на мировых саммитах наравне с французским и немецким
используют английский язык.
7. В странах с различными диалектами английский язык является решением проблемы связи
между этническими группами.
Raise the hand who has difficulties with this exercise (..)What difficulties did you have? (…)
6. Физкультминутка.
Lets have a rest! Please, Victory! (…)
Дежурный проводит физкультминутку, которую читает из папки физкультминуток.
Listen to me and do what I ask you.
Hands on the head,
Hands on the hips,
Hands on the table,
Hands like this
Hands on the shoulders,
Hands up and down,
Hands behind the head
And sit down!
7. Работа с текстом, чтение, перевод.
You can see the papers on your desks. There are the texts. Danya, read the task. You will read 1 sentence by turns
and translate it. Let’s begin. (читают по предложению, переводят его).
Read the text and tell why does Lena study English?
Why do I study English?
My name is Lena. I study English because I want to go to the UK and visit museum of Sherlock
Holmes and Madame Tussaud’s museum. It is my dream. English language is very interesting but it isn’t
difficult. It is the most useful language because it is used in many countries. I study English at school and at
home. Every day I study many new interesting things about this language, Great Britain and people who live
in this country.
This language helps us to communicate with foreigners. I went to Sweden and I spoke English there.
I study English because many famous people are from England. I want to know more information
about them.
I am going to travel around the world, that why I study English.
Well.
So, why does Lena study English? (She studies English because she..)
8. Работа над устной речью, построение ответов на вопросы.
Open your work-books on page N 29, find your home exercise. Answer the questions on the slide N 3. You can use
your answers. My question N 1. Answer on it. (Задаю каждому ученику) So, your turn. Ilya, begin (дети
остальные вопросы задают друг другу) Thank you, very well! Our time elapsed.
9. Запись домашнего задания.
Open your dairies, write down the home-work. Exercise N 2 on page N 31 in your Work-books.
10. Подведение итогов.
Let’s sum up the results of our lesson with slide N 4. Please, on duty… What marks did you put yourselves today?
Thank you for your work! You are the best students! The lesson is over.Bye!
Используемые источники: 1.http://helenglish.ru Физкультминутки на уроке английского языка.
2. http://www.liveinternet.ru 80 фактов о Лондоне и Великобритании
3. https://yandex.ru картинки «Англоговорящие страны»
4. http://nsportal.ru/ap/library/literaturnoe-tvorchestvo/2013/12/27/sochinenie-why-do-i-learn-english -сочинение
“Why do I study English?”