План урока "Обробка бічної кишені з відрізним бочком - підзоромна передніх половинках чоловічих штанів" 9 класс
Професія: Кравець. Закрійник
Кваліфікація: кравець 4 розряд
Майстер виробничого навчання
Байбатирова Н. А.
План уроку
виробничого навчання
Тема програми №4: Виготовлення чоловічих штанів
Тема уроку №14: Обробка бічної кишені з відрізним бочком – підзоромна
передніх половинках чоловічих штанів
Мета уроку:
навчальна:формувати складні уміння та навички з обробки бічної кишені з
"відрізним бочком – підзором» на передніх половинках чоловічих брюк;
розвивальна: розвивати творче мислення і професійну самостійність учнів,
удосконалюючи навички з використання набутих знань та вмінь у практичній
роботі;
виховна: виховувати працелюбність, акуратність і самостійність у навчально-
трудовій діяльності, естетичний смак, творче мислення, культуру спілкування та
відповідальне ставлення до праці.
Тип уроку: урок формування складних умінь і навичок
Форми і методи організації навчальної діяльності: робота в мікрогрупах,
демонстрація трудових прийомів з поясненням, мультимедійна ілюстрація,
вправи, самостійна робота.
Дидактичне забезпечення: інструкційно-технологічна картка«Обробка бічної
кишені»;«Технологічні дефекти обробки бічної кишені»;картки-завдання 1-3,
мультимедійний супровід уроку, лист оцінювання.
Матеріально-технічне забезпечення: комплект інструментів для ручних робіт
(сантиметрова стрічка, наперсток, набір голок, шпильки, ножиці, нитки, крейда
подушечка для голок і шпильок, лінійки тощо); універсальні швейні машини
1022 мкл.; парові праски «Tefal» (2 шт.);комплект колодок та допоміжних
приладів для прасувальних робіт; ПК, мультимедійний проектор; набір
натуральних зразків, деталі крою кишені, манекен, штани чоловічі.
Міжпредметні зв’язки: матеріалознавство - тема програми: «Властивості і
склад тканин костюмного асортименту»; обладнання - теми програми:
«Технічна характеристика універсальної швейної машини 1022-М кл.»,
«Обладнання для волого-теплової обробки»; охорона праці – темауроку:
«Додержання правил безпеки при виконанні ручних, машинних таволого-
теплових робіт»;технологія обробки швейних виробів - тема програми:
«Технологія обробки бічної кишені».
Новітні педагогічні та виробничі технології: інформаційно-комунікаційні
технології - інтерактивна інструкційно-технологічна картка;технологічна
послідовність виконання бічної кишені
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина
1. Привітання.
2. Перевірка присутності учнів (рапорт чергового).
3. Перевірка готовності учнів до уроку.
ІІ. Вступний інструктаж.
1. Повідомлення теми, мети уроку, мотивація навчально – виробничої
діяльності.
Тема програми: Обробка чоловічих штанів
Тема уроку:Обробка бічної кишені з відрізним бочком – підзоромна
передніх половинках чоловічих брюк
2. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Майстер виробничого навчання.Брюки являють собою невід'ємна
частина гардеробу сучасного ділового чоловіка, вироблять чоловічі брюки
різних фасонів і стилів. Моделі орієнтовані на широкі верстви населення і
поєднують в собі якість, зручність, практичність і довговічність
В наших брюках відчують себе комфортно і бізнесмени, і робочі, і молодь,
і старші люди. Оскільки брюки носять щодня, вони повинні бути не просто
зручними і практичними - вони не повинні втрачати свій презентабельний
зовнішній вигляд протягом всього робочого дня. Серед класичних брюк
найбільш популярними є брюки з однією складаю та з бічною кишенею
відрізний бочок – підзор.
На цьому уроці ми навчимося обробляти бічні кишені з відрізним бочком –
підзором на передніх половинках чоловічих брюк з використанням
інноваційних методів обробки виробів, дотримуючись технічних умов при
виконання технологічних операцій. Прошу проявити увагу і докласти
максимум зусиль для освоєння нової теми.
(Мультимедійна ілюстрація моделей з різними видами кишень)
2. Актуалізація опорних знань, вмінь та навичок.
З метою актуалізації рівня знань, умінь і навичок учнів майстер
виробничого навчання організовує роботу учнів у мікрогрупах.
Майстер об’єднує учнів у три мікрогрупи в залежності від етапу
обробки бічної кишені з відрізним бочком – підзором. У кожній мікрогрупі по
4 чоловіки.
Розрахуйтесь!
Пропоную наступний алгоритм нашої роботи
1. Представник кожної групи підходить до майстра виробничого навчання і
отримує номер завдання для своєї мікрогрупи методом жеребкування.
Відповідно до номеру завдання обирає коробку.
2. Розподіл між членами мікрогруп завдань. Кожен учень висвітлює одне із
питань. Час на підготовку – 3 хвилин.
3. Відповіді членів мікрогруп на запитання.
4. При відповіді кожної з мікрогруп решта учнів уважно слухає, доповнює
та за необхідності виправляє помилки.
( Мультимедійна ілюстрація алгоритму роботи учнів. Під час виконання
завдань майстер виробничого навчання контролює дії учнів)
Картка – завдання № 1
І етап «Розмітка кишені»
• Вказати напрямок повздовжньої нитки на підзорі.
• Поясніть призначення пружка в бічних кишенях.
• Настрочити підзор та обшивку на мішковину для подальшої обробки
бічної кишені.
• Назвати правила техніки безпеки при виконанні волого-теплових робіт.
Картка – завдання № 2
ІІ етап «З’єднання суцільновикроєної обшивки і
підзора з мішковиною»
• Технічні умови до прокладання оздоблювальної строчки по краю
кишені.
• Вказати технічні умови на приметування мішковини.
• Поставити закріпки на кишені.
• Назвати правила техніки безпеки при виконанні машинних робіт.
Картка – завдання № 3
ІІІ етап «Обробка мішковини»
• Назвати способи обробки зрізів мішковини які ви знаєте.
• Скласти технологічну послідовність обробки мішковини подвійним
швом.
• Обробити мішковину подвійним швом.
• Назвати правила техніки безпеки – при виконанні ручних робіт.
(Мультимедійна ілюстрація карток-завдань)
1. Демонстрація нових операцій і прийомів трудової діяльності
майстром виробничого навчання. Закріплення нових операцій і прийомів
трудової діяльності учнів.
(Мультимедійна ілюстрація алгоритму обробки кишень «лісточка» з
вшивними кінцями в стилі орігамі)
Особистий показ з поясненням майстра виробничого навчання
послідовності виконання кишені лісточка в стилі орігамі.
Ми з вами повторили всі етапи виконання бічної кишеніта переходимо до її
виконання. Для виконання завдання вам необхідні: набір інструментів для
ручних робіт, праска, швейна машина і деталі крою.
• Місця розташування входу в кишеню
Прокластипрокладочні строчку тимчасовогопризначення по
місцюрозташуваннякишені на переднійполовинці брюк і на бочку – підзору.
Закріплення учнями трудових
• Прокладання пружка
Прийоми прокладання пружка виконуємо на прасувальному столі,
поклавши передні половинки брюк виворотною стороною до гори і бічним
зрізом брюк до себе, відступивши на 1 мм від лінії входу в кишеню з боку
суцільновикроєної обшивки.
Закріплення учнями трудових
• Наметування передні половинки брюк на підкладкою.
Наметуємопередні половинки брюк на підкладкоювідступаючи 15 – 20 см
відлініїпідгину низу, наметуємопрямиминаметувальнимистібками 1,5 – 2 см
відзрізівзакладаючи складку по шаговому зрізуглибиноюв 1 см на відстані 3
см відзрізу банта. На ділянціколінапідкладкиповинна бути
вужчеосновноїдеталі на 0,5 – 1 см..
Закріплення учнями трудових.
• З’єднування верхньої деталі з мішковиною.
З’єднати верхню деталь з мішковиною, вирівнюючи зрізи мішковини і
бокової частини кишені, настрочити машинною строчкою паралельно лінії
входу в кишеню, на 2 мм з боку суцільновикроєної обшивки. Висікти
мішковину до строчки нашивання, залишаючи 1 см. Відігнути
суцільновикроєну обшивку у бік мішковини та закріпити машинною
строчкою по внутрішній частині обметування. Закріплення учнями трудових
• Прокладання оздоблювальної строч
Заметуємо по лінії входу в кишеню та прокладаємо оздоблювальну
строчку, в залежності від моделі.
Закріплення учнями трудових прийомів.
• З’єднування підзору з мішковиною.
Насторочити внутрішній край підзору на мішковину по внутрішній частині
обметування. Наметати основну деталь брюк на підзор.
• Прокладання машинні закріпки
Від верхнього зрізу 2 – 2,5 см. Від нижнього бічного зрізу 3,5 – 4 см..
• Зшити частини мішковини.
Зрівняти дві частини мішковини по зрізах. З’єднати мішковину машинною
строчкою на відстані 0,7 – 1 см. від зрізу та обробити зрізи мішковини
обкантувальною тасьмою: строчка проходить на відстані 0,1 см від краю
тасьми.
Закріплення учнями трудових прийомів.
• ВТО готової кишені..
Виконати волого – теплову обробку готової кишені у два прийоми на
спеціальній подушці, додержуючись t0 нагріву праски, відносно структури
тканини.
Закріплення учнями трудових прийомів.
2. Розгляд типових помилок та способів їх запобігання:
• Вхід в кишеню розтягнутий - під час прокладання кромки можна
розтягнути вхід в кишеню.
• Крива оздоблювальна строчка по входу в кишеню – неуважність при
виконанні операції.
• Не семеричні закріпки – не дотримання ТУ при виконанні операції.
• Різний вхід в кишеню – відсутність самоконтролю
.Майстер виробничого навчання.Щоб уникнути дефектів при обробці
бічної кишені з відрізним бочком – підзором виконуйте роботи згідно
технічних умов з дотриманням прийомів самоконтролю.
3. Робота з технічною документацією.
(Мультимедійна ілюстрація інструкційно-технологічних карток)
Майстер виробничого навчання звертає увагу учнів на інструкційно-
технологічні картки , які знаходяться на кожному робочому місці і пояснює,
що в ході самостійних роботі вони можуть, за потреби, знайти в них
інформацію про інструменти, пристосування та технологічну послідовність
виконання операцій, а також вони можуть звернутися до інтерактивної
інструкційно-технологічної картки і переглянути необхідний фрагмент
виконання операцій.
6. Відповіді на запитання учнів.
7. Завдання для самостійного виконання учнями та норми часу на
виконання.
На уроці кожен учень повинен обробити бічну кишенюв чоловічихйц»32
2ЛО, нормою виконання обробки кишені - 4.5 годин.
8. Повідомлення про критерії оцінювання виконаних робіт.
Під час виконання завдання ваша робота буде оцінюватися за критеріями:
зовнішній вигляд; організація робочого місця; дотримання правил охорони
праці; вміння володіти інструментом; дотримання технологічної
послідовності та норм часу; якість виконаної роботи.
Загальна оцінка виставляється за підсумками всього уроку виробничого
навчання.
ІІІ. Поточний інструктаж.
Розподіл учнів по робочим місцям.
Самостійне виконання учнями завдань.
Цільові обходи майстра виробничого навчання з метою перевірки:
- правильності організації робочих місцьідотримання учнями правил
охоронипраці;
- правильності виконання учнями нових прийомів та дотримання
технологічного процесу виконання робіт;
- умінь користування схемами та інструкційно - технологічними картами;
- здійснення учнями самоконтролю та взаємоконтролю учнями;
- надання індивідуальної допомоги;
- контролю якості виконання робіт (між операційний контроль);
- допомога учням у виявленні своїх помилок та шляхи їх виправлення;
- перевірки якості роботи учнів та дотримання ними норм часу;
- прибирання учнями робочих місць;
- прийом та оцінювання робіт учнів.
ІV. Заключний інструктаж
1. Аналіз діяльності учнів за урок.
Майстер виробничого навчання аналізує роботу учнів на уроці, звертає
увагу наскільки вони були активні, визначає позитивні сторони, звертає увагу
на типові помилки в роботі, демонструє кращі роботи учнів, аргументує
виставлення оцінок.
Учні повідомляють про свої враження від уроку виробничого навчання.
2.Повідомлення теми наступного уроку: «Обробка бічних швів»
3.Домашнє завдання: повторення технології обробки бічних швів
Технология - еще материалы к урокам:
- Презентация "Устройство и содержание газонов"
- Презентация "Тепловозы. Устройство тепловоза"
- Презентация "Использование нетрадиционных материалов на уроках трудового обучения и технологии" 6 класс
- Презентация "Мужчины в искусстве фриволите" 6 класс
- Презентация "Средства транспортирования документов"
- Презентация "Фоамиран - уникальная находка для декоративно - прикладного творчества" 6 класс