Технологическая карта урока "Ауыр атлеттер - ел мақтанышы" 9 класс

Сыныбы
9 «А» Мұғалім: Бекмамбетова Надежда Еламановна
Сабақтың
тақырыбы
Ауыр атлеттер – ел мақтанышы.
Мақсаты
Оқушыларға Қазақстандық ауыр атлеттері туралы мәлімет беріп, Қазақстан спорты
бойынша білімдерін кеңейту.
Күтілетін
нәтижелер
А
Ауыр атлетиканы, әйгілі спортшыларды біледі.
В
Тақырып бойынша тапсырмалар орындап, білімін толықтырып, шылау түрлерін
ажыратады.
С
Жаңа сөздерді қолданып, ауыр атлет туралы сауатты әңгімелейді.
Түйінді идеялар
Спорт- денсаулық кепілі.
Оқушылардың Қазақстандағы спорттың дамуы туралы ой-пікірлері.
Оқыту әдісі
Әңгімелеу, сұрақ-жауап, баяндау, «Бинго», «Қара, жап, айт, жаз, тексер», .«Пицца»,
«Үш, үш, бір» әдістері.
Керекті
жабдықтар
Флипчарт, маркерлер, бейнетаспа.
Тапсырмалар:
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, оқушыларға сұрақ қою және олардың
жауаптарына қарай әрекет ету, түсіну дәрежесін бағалау, сын тұрғысынан ойлауды
дамыту, өзін-өзін реттеу, бірлескен оқу;
Сабақ барысы:
Сабақ
кезеңдері
Уа
қы
ты
Мұғалім іс-әрекеті
Оқушы әрекеті
Кіріспе
10
Оқушыларды сабаққа дайындау.
Психологиялық жағдай туғызу (оқушылар шеңберге
тұрып, денсаулық тақырыбына мақал-мәтелдер
айтады,сабақтың түйінді идеясын бірге айтып, сабаққа
көшеді.)
«Бокс, футбол, ауыр атлеттер» есімдері бойынша топқа
бөлу.
Г. Головкин
Е. Ибрагимов
С. Сапиев
В. Жиров
Б. Саттарханов
«Қайрат»
«Тобыл»
«Ақжайық»
«Ақтөбе»
«Астана»
«Бинго» әдісі арқылы өткенге шолу жасау, үй
тапсырмасын тексеру.
Әр оқушыға өткен тақырып бойынша сұрақ қою.
Спорт түрлері бойынша
топқа бөлінеді.
Бинго ұтқан оқушы
мұғалім сұрағына жауап
береді. (бірінші болып
жауап берген 3 оқушы
бинго алады,
Шылау дегеніміз
не?
Шылаудың
түрлері қандай?
Кейін қай септік
шылауы?
БҚО футбол
құрама
командасы
қалай аталады?
ҚАЙРАТ қай
облыстың
футбол құрама
командасы?
2000 жылы Сиднейде
өткен Олимпиадада
екі бірдей боксшымыз
алтын медальді иеленді,
олар кімдер?
Күні кеше
өткен бокс
ойындарының
чемпионы кім?
Серік Сәпиев
неше
дүркін
чемпион?
Қазақстан спортшылары
үшін жаным күйеді.
Шылауды тап,
қай түрі екенін ажырат.
Бағалау: «Бағдаршам»
жауаптарын оқиды)
Оқушылар бір-бірін
бағдаршамның үш түсі
арқылы бағалайды.
Тұсаукес
ер
5
«Бейнеролик» жаңа тақырыпқа көшу, оқушы ойын сұрау.
y3a46j xb9brh.mp4
Оқушылар
бейнежазбаны көреді, өз
ойын айтады, жаңа
тақырыпты айтады,
таныс емес сөздерді
айтады, бірігіп аударады.
Негізгі
бөлім
15
Жаңа сөздерді есте сақтау мақсатынды «Қара, жап, айт,
жаз, тексер» әдісі бойынша оқушыларды дәптермен
жұмыстандыру.
Қазақстандағы ауыр атлетика
Қазақстанда ауыр атлетика 30-жылдардың алғашқы
жартысынан бастап дамып келеді. Алғашқы кездері оның
даму барысы баяу болса, арада ширек ғасыр өткенде бұл
өнер кең қарқын ала бастады. Сол тұста Степан Ульянов,
Владимир Дрекслер, Петр Ким, Александр Колодков,
Анатолий Лю-Шин, Бақытбек Мананбаев сынды аға буын
өкілдерінің есімдері бүкіл Одаққа кеңінен танымал
болды. Тіптен солардың арасынан әлемдік рекордты
жаңартуға жараған азаматтар шықты. Бірте-бірте
нәтижеміз еселеніп, жерлестеріміз дүниежүзілік
деңгейдегі жарыстарда жасындай жарқылдай бастады.
1976 жылы Қазақстанның ауыр атлеттері Олимпиада
медалінің сыңғырын естіді. Содан кейінгі жылдары да
ғаламдық ойындарда орасан зор табыстарға қол жеткіздік.
Мұғалім оқушыларға флипчарттар үлестіреді, жұмыс
барысын түсіндіреді
Оқушылар жаңа сөздерді
бірнеше рет қайталап
оқиды, аударады,
талдайды, оқулықты
жауып, ауызша айтады,
жатқа жазады, кейін өзі-
өзі тексереді.
Оқушылар өз бөлімдерін
жеке оқып, түсінеді, топ
болып тақырыпшалар
бойынша постер жасап,
түсіндіруге
дайындалады.
Бағалау: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»
Әр топ бір-бірінің
жұмыстарынның екі
ұтымды жуаптарын және
бір кемшілігін немесе
ұсыныын айтады.
Қорытын
ды
15
Жатығулар орындау
Бағалау: «Сыйлық»
«Пицца» әдісі арқылы оқушының жаңа тақырып бойынша
білімін байқау.
Қазақстандық
ауыр
атлеттерді
атаңыз.
Шылау
деген не?
И. Ильин қай
жылы әлем
чемпионы болды?
С.Қонақбаев
кім?
Қазақстанда ауыр
атлет қай жылдан
бастап дамыды?
Қазақстан
спортшыларыауыр
атлеттен алғашқы
медальді қай жылы
алды
Бағалау: «Бағдаршам»
«Үш, үш, бір» әдісі арқылы кері байланыс парақтары
үлестіріледі.
Үйге тапсырма: жұппен қосымша мәліметтермен
презентация дайындау.
3 топта тақырыппен
байланыстырып,
шылауларды қолдана
отырып, 3 сөйлем
құрайды.
Оқушылар бір ұтымды
жағын айтады.
Оқушылар пицца
бөліктеріне сұрақтар
жазып, басқа топтарға
жолдайды, егер сұраққа
жауап дұрыс болса, сол
топ пицца бөлігін алады.
Оқушылар бір-бірін
бағдаршамның үш түсі
арқылы бағалайды.
«Үш, үш, бір» (кері
байланыс парағын)
толтырады.
Оқушылар үй
тапсырмасын
күнделіктеріне жазады.
Сабақтың өзіндік
талдауы:
оқушыларды топқа бөлуде оқушылардың қазақ спортшылар мен құрама
командаларын қаншалықты білетінін байқалды. Бинго әдісі арқылы оқушылар
сұрақтарға сауатты жауап бере алды, бейнероликті көру арқылы оқушылардың ауыр
атлетика бойынша көп мәлімет білетіндіктері байқалды, ойларын толық жеткізе
алды. Жаңа тақырыпты ашуда оқушыларға ұсынылған қосымша әдебиеттерден
тақырыпқа сай нақты ақпарат алып, ұтымды қолдана білді.
Сабақ бойынша
өзгертулер
Дарынды балаларға кеңейтілген тапсырмалар түрлерін дайындау.