Виховна година "Ми - громадяни України"

Підготував: класний керівник 6-С класу
КЗО СЗШ № 101 м. Дніпропетровська
Бондарчук Андрій Миколайович
м. Дніпропетровськ - 2015
Тема: Ми - громадяни України.
Любіть Україну, як сонце, любіть
Як вітер і трави і води…
В годину щасливу і в радості мить ,
Любіть у годину негоди
В. Сосюра
Мета: продовжувати формувати поняття - «патріотизм», оцінювати
відповідальність та байдужість за долю Вітчизни; розвивати активну
громадянську позицію; виховувати громадянську самосвідомість;
Тип уроку: підсумково – узагальнюючий урок
Методи: словесні (розповідь, бесіда з елементами розповіді, інтерактивні
методики).
Хід заходу
I. Організаційний момент
II. Мотивація навчальної діяльності
III. Повідомлення теми і мети
Вчитель: Сьогодні на нашому останньому уроці ми спробуємо узагальнити
вивчений матеріал, обговорити питання громадянської активності
IV. Узагальнення і систематизація знань
1. Повідомлення вчителя:
У сонячних Карпатах на вершині Говерли гордо піднісся монумент на честь
нової Конституції України, прийнятої 28 червня 1998 року, Основного Закону
незалежної держави. Глибоко символічно, що у найвищій географічній точці
« Будь громадянином , бо Батьківщина
потрібна для твоєї безпеки, для твоїх
задоволень, для твого благополуччя».
К.Гельвецій
країни споруджено пам’ятний знак про величне досягнення її народу, нагадування
нащадкам про довгий і тернистий шлях української нації до створення власної
незалежної демократичної держави.
Пригадаймо: перспектива Брестської унії 1596 року, блискучі Богданові
перегони 1648 року, коли воля здобувалась вістрям шаблі, Мазепинська висока
надія злету до волі і катастрофа 1709 року, яка ,здавалось, навічно увінчала
Полтаву золотим російським імператорським орлом , і нарешті падіння
російського самодержавства 1917 року, універсали Центральної Ради, Але уряд
Української Народної Республіки, природно, не змогли захистити кілька сотень
київських патріотів-студентів від багатотисячної армії матросів під Крутами.
Невимовним почуттям наповнюють серце слова цієї пісні на слова
С.Галябарди:
Я любив вас усіх
Та найбільше любив Україну.
В цьому , певно, і є
Та найтяжче провина моя.
Найтяжча провина у любові до Вітчизни.
- Хіба це не трагічно?
Ці слова могли б сказати про себе князі київські Святослав, Володимир
Великий і Ярослав Мудрий, гетьмани Іван Мазепа і Пилип Орлик, Павло
Полуботок і Петро Калнишевський, герої народних повстань Косинського,
Наливайка, Гонти і Залізняка, народні месники Довбуш і Кармалюк, Прометей,
Тарас Шевченко, велетні українського духу - Іван Франко, Михайло
Грушевський, студенти кияни з під Крут, герої Великої Вітчизняної війни;
ліквідатори-чорнобильці; В’ячеслав Чорновіл, Слава Стецько і тисячі відомих і
невідомих мужів, юнаків і юнок, які кинули своє життя на вівтар Вітчизни.
Власне їх самопожертва на різних етапах трагічної історії України дарувала
нам 24 серпня 19991 року - День незалежності, коли кожен із нас міг словами
українського поета-подолянина Івана Іова присягнути:
Україно!
Не підставлю тебе під камінні хрести
Не роздам чужині , жебракам і могилам.
У колисках майбутньому буйно рости.
На все небо у лебедів сонячні крила
2. Бесіда з елементами розповіді
Що таке патріотизм?
Що означає служіння Батьківщині?
Що означає слово «подвижництво»?
3. Розв’язування проблемних ситуацій
Як ти ставишся до таких фактів?
П’ятнадцятирічний
мешканець України не бачить
нічого страшного в тому , що
він й досі не знає та й, взагалі,
не хоче знати українську мову.
Учні 7 класу не змогли
назвати п’ять імен видатних
історичних діячів України,
три великі річки, найвищу
точку країни, нічого не знали
про чисельність населення
Клас вирішив «відсвяткувати»
закінчення навчального року
походом у ліс. Ввечері
галявина, на якій зупинились
діти, являла собою сумну
картину: банки, обгортки,
недоїдки, недопалки…
В слідчих ізоляторах України
на теперішній час перебуває
понад 2 тис. осіб, з них 24%
віком від 14 до 16 років.
Більшість - за розбійні
напади й пограбування,
кожний десятий за
нанесення тілесних
ушкоджень та вбивство.
Учні однієї з сільських шкіл
врятували джерельце - хтось з
місцевих мешканців спробував
викинути будівельне сміття
неподалік. Школярі розчистили
джерело, зробили лавочку,
прибрали сміття.
4. Рефлексія. Вправа «Мікрофон».
Висловіть свою думку щодо того, як можна в наш час бути корисним
суспільству. ( Заслуховуються думки учнів).
V. Підсумування та узагальнення інформації.
Ток шоу « 20 видатних постатей України»
Ліна Костенко ,поетеса
Віталій Кличко , спортсмен
Микола Амосов, учений, лікар…..
VI. Підсумок уроку
1. Підбиваючи підсумки сьогоднішньої розмови, напишіть міні – твір:
«Любити Україну – означає…»
(Слова і фрази для довідок: «неголосна любов», захищати, оберігати, розвивати,
сприяти прогресу, любити свій дім, своє село, бути освіченою і вихованою
людиною, приносити користь людям, доля моєї Батьківщини – моя доля .)
Дидактичні матеріали з етики 6 клас до уроку №25
2. Гра «Так або Ні»
Кожна людина має право на життя? (Так)
Будь - яка людина, не має права брати участь в розв’язані суспільних
проблем в державі. (Ні)
Людина, яка служить Батьківщині – це громадянин? (Так)
Демократія з грецької означає не що інше, як «народовладдя»? (Так)
Право голосу має тільки людина, яка багато вчиться? (Ні)
Чи може один громадянин сказати: «Без мене народ неповний»? (Так)
Чи існує в нашій державі такі моральні правила, як захист гідності і честі на
дуелі? (Ні)
Чи розвивають в Україні громадянське суспільство: ухвалюють закони, які
охороняють права і свободу кожної людини? (Так)
Громадяни під сильним натиском з боку держави вступають до
громадянських об’єднань або товариств. (Ні)
Гуманістична мораль - це моральні норми, які наповнені турботою про
благо людини, повагою до її гідності. (Так)
3. Поєднай потрібні частини у речення:
Який народ …
Дерево міцне корінням…
У товаристві лад -
Учися в народу
Добре там живеться …
де гуртом сміється й
жнеться.
бо не перейдеш й броду.
усяк тому рад.
а людина розумом.
такі й порядки.
4. Складіть правильно пелюстки – і вас вийде два поняття:
(Громадянство. Гуманістична мораль)
5. Виберіть з перерахованого, що потрібно проявляти у цивілізованому
суспільстві
?
МО
РАЛЬ
МА
ДЯН
МА
ГУЧНА
СТИЧ
ГРО
НІ
СТВО
Проявляти гідність за
державу
Проявляти патріотизм
Нехтувати законами і
правилами
Проявляти свою
невихованість
6. З’єднай правильно назви держав з народом, який у ній мешкає і прочитай
вислів філософа Протагора.
1. Україна Казах н
2. США Українець л
3. Франція Іспанець р
4. Китай Француз д
5. Казахстан Мексиканець м
6. Росія Швед х
7. Чилі Болгарин й
8. Мексика Росіянин а
9. Німеччина Італієць е
10. Іспанія Китаєць и
11. Монголія Чех с
12. Угорщина Американець ю
13. Швеція Чілієць є
14. Італія Німець і
15. Болгарія Угорець в
16. Чехія Монгол о
17. Японія Японець ч
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
2
12
16
9
13
10
14
17
14
15
Відповідь: Людина є мірою всіх речей
VI. Узагальнення інформації
VII. Підбиття підсумків
Проявляти бажання
зробити державу
могутнішою