Конспект урока "Киім стилі мен сән үлгісі" 5 класс
Қысқа мерзімді жоспар
САБАҚ:
Мектеп: М.Шаханов атындағы жалпы орта мектебі
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні: Мырзабекова Мадина
СЫНЫП: 5
Қатысқандар:
Қатыспағандар
Сабақтың тақырыбы: Киім стилі мен сән үлгісі
Осы сабақ
арқылы
жүзеге асатын
оқу
мақсаттары
Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау.
(Т/А4.)
Сабақ
мақсаттары:
Барлық оқушылар істей алады: Мәтінді тыңдап, тақырыпты
анықтайды
Оқушылардың көпшілігі істей алады: Тас және неолит кезеңінде
киген киімдер туралы айтады
Оқушылардың кейбірі істей алады: Көп мағыналы сөздер мен омоним
сөздерді ажыратады
Тілдік мақсат
Оқушылар орындай алады:
Мәтіндегі сұрақтарға жауап береді
Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Омоним, көп мағыналы
сөздер
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Киім,
құндылық, ұлттық киім
Талқылауға арналған сұрақтар: Адам өміріндегі киімнің маңызы
қандай?
Не себепті …. деп ойлайсыз? Қазақ салтында ер жігіт киімнің
жақсысын қай уақытта киген?
ишара: Сергіту сәті «Қонжық пен күшіктің биі»
Алдыңғы оқу:
Біз қалай сөйлейміз?
Жоспар
Жоспарланған
уақыт
Жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың басы
(10мин)
Психологиялық ахуалды реттеу
Оқушылар өз есімдерінің бас әріпінен келетін тілек
айтады.
Оқушыларды «Пазл» әдісі (киім суреттерінің
қиындысын құрастырады) арқылы топқа бөлу
Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен және критериімен
таныстыру
Үй тапсырмасын «Қар борау» әдісі арқылы сұрау
Ойтүрткі:
1. Адам қажеттіліктеріне нелер жатады?
2. Сен ұлттық киім үлгісін қалайсың ба, әлде
еуропалық киім үлгісіне қызығасың ба?
3. Сен киімді қалай таңдайсың? Бағасына қарап па
әлде сәнділігіне көңіл бөлесің бе?
Киім
кескіндеріні
ң суреті
Аудиотаспа
Оқулық
Ортасы (25
Мәтінді аудиотаспадан тыңдап, тақырыбы не жайында
Аудиотаспа
мин)
екенін аңғарыңдар.
Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беріңдер.
1. Киімнің адам өміріндегі маңызы қандай?
2. Қазақ салтында ер жігіт киімнің ең жақсысын қай
уақытта киген?
3. Бар киер киім деп қандай киімді айтады?
3-тапсырма. Сұрақтарға жұптасып жауап беріңдер.
Тілдік бағдар. Көп мағыналы сөздер мен омоним
сөздерді ажыратып жазыңдар.
Венн диаграммасы
Көп мағыналы сөз Омоним
4-тапсырма. Мәтінді оқып, мазмұны бойынша әр
дәуірдегі адамдардың киім киісіне назар аударыңдар.
Көп мағыналы және омоним сөздерді тауып, мағынасын
ажыратыңдар.
Сергіту сəті «Қонжық пен күшіктің биі»
5-тапсырма. Суреттерге қарап, адамзаттың тас
дәуірінде, неолит дәуірінде киген киімдеріне түсінік
беріңдер. Бүгінгі күнге дейін киім кию мәдениеті қалай
өзгерді?
Қалыптастырушы бағалау пішін бойынша жүріп жатыр.
Венн
диаграммасы
Бейнеролик
Оқулық 5-
сынып
«Атамұра»
2017 ж
Соңы (10 мин)
8-тапсырма. Мәтінге сүйеніп, ұзатылған қыздың ерте
кездегі киімі мен өзің білетін қазіргі кездегі киімін
салыстырып, қайсысы сендерге ұнайтынын «Дербес
пікір» жазу тәсілін қолданып, пікірлеріңді
жазыңдар (уақыт мөлшері: 7–8 минут).
1. Өзіндік пікір (идея) – бір сөйлем.
2. Дәлел – екі сөйлеммен келтіру керек.
3. Өз пікірін айғақтайтын мысал – екі сөйлем.
«Дербес
пікір» жазу
тәсілі.
4. Өз пікіріне қарсы пікір – бір сөйлем.
5. Қарсы дәлелді жоққа шығаратын мысал – екі
сөйлемнен тұру керек.
6. Қорытынды – екі сөйлемнен тұрады.
Үйге тапсырма. 6-тапсырма.«Жеті кілт сөз»
əдісі.Берілген сөздерді пайдаланып, сөйлем құраңдар
Киім, қоршаған ортаның, әсерлерінен, киім тігуге, ағаш,
жасанды, өнім, материалдар, кең, бұйым, сәнді, сапарға
шыққанда, қымбат маталардан, қазақ салтында, күйеу
киімі, бойжеткен киімі, шапан, тымақ, жасалады
«Жеті кілт
сөз» əдісі
Саралау –
оқушыға
мейлінше
қолдау
көрсетуді
қалай
жоспарлайсыз?
Қабілетті
оқушыға
тапсырманы
қалай
түрлендіресіз?
Бағалау – оқушы білімін
тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
Пәнаралық
байланыс –
Денсаулық
және
қауіпсіздік,
АКТ-мен
байланыс.
Құндылықта
рмен
байланыс
(тәрбие
элементі).
Қалыңдық
көйлегінің
суретін
салдыру
1.Аудиотаспадан тыңдаған мәтіннің негізінде негізгі
ойды анықтайды
А) Мәтіннің негізгі идеясын түсінеді 1 балл
Ә) Мәтіндегі тірек сөздер арқылы өз ойын жинақтайды 2
балл
Б) Жетекші сұрақ арқылы мәтінді талдайды3 балл
2. Тілдік бағдарды түсінуі
А) Көп мағыналы сөздер мен омоним сөздерді ажырата
біледі3 балл
Ә) Жұптық жұмыста омоним және көп мағыналы
сөздерді қолданады 3 балл
Бағалау шәкілі
12-10 – «5»
9-7 – «4»
6-4 – «3»
3-0 – «2»
Аудиотаспа
Тарих
Сурет
Технология
Бар киер
киім
(Дәстүрге
байланысты)
Рефлексия
Сабақтың
мақсаты
мен оқу
міндеттері
орындалды
ма?
Бүгін
Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы оқушылар сабақтың
тақырыбын анықтады.
Көп мағыналы сөздер мен омоним сөздерді Венн диаграммасына сала
отырып талдап берді.
Өткен ғасырдағы адамдардың киім үлгілері туралы білді. «Дербес
оқушылар
не үйренді?
Сабақ қалай
өтті,
қандай
деңгейде
өтті?
Жоспарланған
саралау жақсы
іске асты ма?
(тапсырмалар
сәйкес болды
ма?)
Уақытты қалай
пайдаландым?
Жоспарыма
қандай өзгеріс
енгіздім және
неге?
пікір» әдісі арқылы қалыңдық көйлектері туралы өз ойларын айтты
Сабақ жоспарға сай, өз дәрежесінде өтті.
Суретші оқушылар түрлі қалыңдық көйлегінің суретін салған. Бұл
жерде суретке дарыны бар оқушылар тапсырманы іске асыра алды.
Бүгінгі тақырыпқа сай көйлектің суретін салу сәйкес болды.
Уақытты ұтымды қолдана білдім. Оқушылар тапсырманы топтаса,
жұптаса отырып жеңіл орындай білді
Дайын мақсатқа сай әдіс-тәсілдерді ұтымды қолдану үшін жоспардың
кей жеріне өзгерістер енгізілді
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)
1. Сұрақтар қойып тақырыпты анықтауы
2. «Қар борау» әдісі
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді
(оқыту мен оқуға қатысты)?
1. Әдіс-тәсілді ұтымды қолдана білу
2. Оқушылардың тыңдалым, айтылым дағдыларын дамыту
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде
келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?
1. Үлгерімі төмен және дарынды оқушыларға жеке тапсырмалар дайындау
2. Бағалаудың дескрипторын оқушы деңгейіне лайық етіп дайындау
Педагогика - еще материалы к урокам:
- Конспект урока "Әлеуметтік тұрмыстық қатынаста тілдесу" 10 класс
- Внеклассное мероприятие "Чтобы помнили"
- Творческие проекты как средство формирования универсальных учебных действий
- План на неделю "Одежда. Обувь. Головные уборы"
- Анализ урока на соответствие ФГОС
- Просветительская программа "Край, в котором мы живём"