Презентация "Художні напрями і стилі. Реалізм та імпресіонізм"
Подписи к слайдам:
РЕАЛІЗМ ТА ІМПРЕСІОНІЗМ
- ХУДОЖНІ НАПРЯМИ І СТИЛІ
- ХУДОЖНІ НАПРЯМИ І СТИЛІ
- ХУДОЖНІ НАПРЯМИ І СТИЛІ
- РЕАЛІ́ЗМ (ВІД ЛАТ. REALIS — «СУТТЄВИЙ», «ДІЙСНИЙ») — СТИЛЬ І НАПРЯМ У ЛІТЕРАТУРІ ТА МИСТЕЦТВІ, ЯКІ СТАВИЛИ МЕТОЮ ПРАВДИВЕ ВІДТВОРЕННЯ ДІЙСНОСТІ В ЇЇ ТИПОВИХ РИСАХ. Панування реалізму слідувало за добою романтизму і передувало символізму. Термін «реалізм» вперше вжив французький літературний критик ЖЮЛЬ ШАНФЛЬОРІ в 50-х роках XIX століття для позначення мистецтва, що протистоїть романтизму і академізму.
- На відміну від романтизму, який зосереджував увагу на внутрішньому світі людини, ОСНОВНОЮ ДЛЯ РЕАЛІЗМУ СТАЄ ПРОБЛЕМА ВЗАЄМИН ЛЮДИНИ І СЕРЕДОВИЩА, ВПЛИВУ СОЦІАЛЬНО-ІСТОРИЧНИХ ОБСТАВИН НА ФОРМУВАННЯ ДУХОВНОГО СВІТУ (ХАРАКТЕРУ) ОСОБИСТОСТІ. Замість інтуїтивно-почуттєвого світосприйняття на перше місце в літературі висувається пізнавально-аналітичне начало, а типізація дійсності утверджується як універсальний спосіб художнього узагальнення.
- ВИЗНАЧАЛЬНІ РИСИ РЕАЛІЗМУ
- раціоналізм, раціоцентричний психологізм (ототожнення психіки і свідомості, недооцінка позасвідомих процесів);
- правдиве, конкретно-історичне, всебічне зображення типових подій і характерів у типових обставинах при правдивості деталей;
- принцип точної відповідності реальній дійсності усвідомлюється як критерій художності, як сама художність;
- характер і вчинки героя пояснюються його соціальним походженням та становищем, умовами повсякденного життя;
- конфліктність (драматизація) як сюжетно-композиційний спосіб формування художньої правди;
- вільна побудова творів;
- превалювання (перевага) епічних, прозових жанрів у літературі, послаблення ліричного струменя мистецтва;
- розв'язання проблем на основі загальнолюдських цінностей.
- ОСНОВНІ ЖАНРИ РЕАЛІСТИЧНОГО ЖИВОПИСУ:
- пейзаж
- Натюрморт
- портрет
- ХУДОЖНІ НАПРЯМИ І СТИЛІ
- НАРОДЖЕННЯ РЕАЛІЗМУ В ОБРАЗОТВОРЧОМУ МИСТЕЦТВІ НАЙЧАСТІШЕ ПОВ'ЯЗУЮТЬ З ТВОРЧІСТЮ ФРАНЦУЗЬКОГО ХУДОЖНИКА ГЮСТАВА КУРБЕ (1819–1877), ЯКИЙ ВІДКРИВ В 1855 РОЦІ В ПАРИЖІ СВОЮ ПЕРСОНАЛЬНУ ВИСТАВКУ «ПАВІЛЬЙОН РЕАЛІЗМУ», хоча ще до нього в реалістичній манері працювали художники барбізонської школи (Теодор Руссо, Жан-Франсуа Мілле, Жюль Бретон). Курбе вважають і першим теоретиком реалізму, адже він у передмові до каталогу виставки обґрунтував програмові засади напряму. Розробку теоретичної бази продовжив Жюль Шанфльорі на сторінках журналу з промовистою назвою «Реалізм» (1856–1857).
- В Італії реалістичний живопис був відомий під назвою веризму, в Росії — під іменем передвижництва.
- У 1870-і роки розвиток реалізму призвів до появи натуралізму та певною мірою втратив свої позиції з появою імпресіонізму, неоромантизму та символізму.
- ХУДОЖНІ НАПРЯМИ І СТИЛІ
- ІМПРЕСІОНІ́ЗМ (ВІД ФР. IMPRESSION — ВРАЖЕННЯ) — МИСТЕЦЬКА ТЕЧІЯ У ЖИВОПИСІ, А ТАКОЖ В ЛІТЕРАТУРІ ТА МУЗИЦІ, КОТРА ВИНИКЛА В 1860-Х РОКАХ ТА ОСТАТОЧНО СФОРМУВАЛАСЯ НА ПОЧАТКУ 20 СТОЛІТТЯ У ФРАНЦІЇ.
- Засновники імпресіонізму — як і символізму та експресіонізму — діяли на противагу реалізму (особливо неокласицизму, а також і натуралізму). ІМПРЕСІОНІСТИ НАМАГАЮТЬСЯ У СВОЇХ ТВОРАХ ВІДТВОРИТИ ШЛЯХЕТНІ, ВИТОНЧЕНІ ОСОБИСТІ ВРАЖЕННЯ ТА СПОСТЕРЕЖЕННЯ МІНЛИВИХ МИТТЄВИХ ВІДЧУТТІВ ТА ПЕРЕЖИВАНЬ, ПРИРОДУ, СХОПИТИ МІНЛИВІ ЕФЕКТИ СВІТЛА — проте на відміну від неокласицизму не зобов'язувалися об'єктивно відображати реальність, а натомість поділитися власними почуттями зі спостерігачем твору, вплинути на нього. Термін уперше використовувався в негативному значенні критиком Луі Леруа при критичній оцінці твору Клода Моне «Враження, схід сонця» та інших художників, що організували виставку свої робіт в 1874 році в ател,є фотографа Надара
- ХУДОЖНІ НАПРЯМИ І СТИЛІ
- ОСНОВНІ ЖАНРИ ЖИВОПИСУ:
- Пейзаж
- Побутові сцени з міського життя
- ФРАНЦУЗЬКИЙ ІМПРЕСІОНІЗМ НЕ ПІДІЙМАВ ФІЛОСОФСЬКИХ ПРОБЛЕМ І НАВІТЬ НЕ НАМАГАВСЯ ПРОНИКАТИ ПІД КОЛЬОРОВУ ПОВЕРХНЮ БУДЕННОСТІ. НАТОМІСТЬ ІМПРЕСІОНІЗМ ЗОСЕРЕДЖУЄТЬСЯ НА ПОВЕРХНЕВОСТІ, ПЛИННОСТІ МИТІ, НАСТРОЮ, ОСВІТЛЕННІ ЧИ КУТУ ЗОРУ.
- ВИЗНАЧНІ ХУДОЖНИКІ – ІМПРЕСІОНІСТИ:
- Едуар Мане,Каміль Піссарро, Клод Моне, П'єр-Оґюст Ренуар, Альфред Сіслей, Дега Едгар, Поль Сезанн, Берта Морізо, Марі Бракмон, Арман Гійомен
- ВИЗНАЧНІ МУЗИКАНТИ – ІМПРЕСІОНІСТИ:
- Одним із натхненників музичного імпресіонізму вважається французький композитор Ерік Саті,
- а також Клод Дебюссі та Моріс Равель.
- ХУДОЖНІ НАПРЯМИ І СТИЛІ
- МУЗЕЙ Д,ОРСЕ
- (МУЗЕЙ ІСМПРЕСІОНІЗМУ)
- Домашнє завдання:
- Конспект
- Підручник - # 24
МХК - еще материалы к урокам:
- Презентация "Фрактальная графика"
- Презентация "Реализм в живописи"
- Презентация "Дизайн - средство создания пространственно-вещной среды интерьера"
- Презентация "Современные архитектурные конструкции. Архитектурное конструирование"
- Презентация "Известнейшие театры мира"
- Презентация "Изобразительная природа кино"