Конспект урока "ХҮІІ-ХҮІІІ ғасырлардағы Жоңғар шапқыншылығына қарсы азаттық күресі"
Сабақтың тақырыбы: §1. ХҮІІ-ХҮІІІ ғасырлардағы Жоңғар
шапқыншылығына қарсы азаттық күресі
Сабақтың мақсаты:
• Жоңғар мемлекетінің құрылуынан бастап олардың жүргізген
басқыншылық саясаты, қазақ жеріне басып кірудегі мақсаты,
«Ақтабан шұбырынды, алқакөл сұлама», «Ақырақай шайқасының»
тарихын толығымен баяндау.
• Алған білімдерін тереңдетіп, белсенділігін арттыру.
• Отансүйгіш, елін, жерін сүйетін білімді азамат тәрбиелеу.»
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
• Оқу құралын тексеріп түгелдеу
• Әнұран орындау, «Хабар»
• Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
• «Жоңғар», «Қалмақ» сөздері айтылғанда ойымызға не оралады?
• Олар туралы не білеміз?
• «Елім-ай» әнінің тарихын білеміз бе?
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Жоңғарлардың шапқыншылыққа дайындығы
2. Жоңғар хандығының құрылуы және оның басқыншылық саясаты
3. Жоңғарлардың қазақ жеріне басып кіруі. Орбұлақ шайқасы.
4. Қарақұмдағы құрылтай
5. «Ақтабан шұбырынды, Алқакөл сұлама».
6. Жоңғар шапқыншылығына қарсы Отан соғысы, оған бүкіл халықтың
бірігуі
7. 1727 жылғы Бұланты бойындағы шайқас
8. Аңырақай шайқасы
Сабақты бекіту:
1. 7-8 және 10 сыныптарда жоңғар шапқыншылығы туралы
оқығандарыңды естеріңе түсіріңдер.
2. Қазақ және Жоңғар хандықтары қарым-қатынасының шиеленісуіне не
себеп болды?
3. Орбұлақ шайқасындағы қазақтар жеңісінің маңызы туралы әңгімеле
4. Қарақұмда өткен құрылтайда қандай мәселе шешілді?
5. Ордабасындағы жиынның тарихи маңызы неде?
6. Жоңғар шапқыншылығын жеңіспен аяқтаудағы Абылайдың рөлі
қандай?
Бағалау: Өзін-өзі
Үйге тапсырма: §1
Педагогика - еще материалы к урокам:
- Конспект урока "Балаларды ойын арқылы адамгершілікке тәрбиелеу" 10 класс
- Внеклассное мероприятие "Біз білімді балалар"
- НОД по экологии в средней группе "Природа наш друг"
- Технологическая карта как форма написания НОД
- Тестовая методика диагностики устной речи младших школьников
- Формирование навыков словоизменения имён существительных у дошкольников с общим недоразвитием речи