Конспект "Ең жақсы мамандық" 5-6 класс

Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Пәні: Қазақ тілі мен әдебиеті
Мектеп:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Болашақтың
мамандықтары
Мұғалімнің аты-жөні: Жакешева С.Г.
Сынып:6
Қатысқан оқушылар саны:10
Күні:23.01
Қатыспаған оқушылар саны:
Сабақтың
тақырыбы
5-6 сабақтар. Ең жақсы мамандық
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына
сілтеме)
6.2.2.1 тірек сөздерге сүйеніп,сюжетті суреттердің желісі бойынша
әңгіме құрастыру.
6.3.1.1 –тірек сөздер,жетекші сұрақтар мәтін тақырыбы арқылы негізгі
ойды анықтау.
Сабақ
мақсаттары
Барлық оқушы мәтіндегі негізгі, жанама ақпаратты анықтайды
Көптеген оқушы ақпаратты салыстырады
Кейбір оқушылар қосымша ақпарат көздерімен жұмыс істейді
Бағалау
критерийлері
Тақырыпқа қатысты мәтіндерді мәнерлеп оқиды, өзіне ұнайтын
мамандық туралы ақпарат береді
Тілді мақсаттар
Пәнге тән лексика мен терминология: сәйкес, қаржыгер, сұраныс,
заңгер, дінтанушы, оқытушы, бағдарламашы
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: қандай
мамандық? Өзі қалаған мамандық
Бастапқы білім
«Менің болашақ мамандығым» бойынша әңгімелеу
Сабақтың барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурс
тар
Сабақтың басы
5минут
Психологиялық ахуал қалыптастыру. Ынтымақтастық
атмосферасын орнату үшін оқушылар хормен мына төрт жол
өлеңдерін айтады:
Ортақ мекен жер шары
Төбемізде көк аспан
Барлық ұлттың баласы
Достығымыз жарасқан
«Жылы лебіз» әдісі
Сыныпта жақсы психологиялық атмосфера болу үшін оқушылар
шаттық шеңбарге тұрып,бір-біріне жақсы лебіздер білдіреді.
Осы күнге сәттілік тілейді
Топтастыру. Конфеттер арқылы топқа бөлу.Оқушыларды
конфет түрлеріне қарай топтастыру.
1-топ
2-топ
Үй тапсырмасын сұрау «Менің болашақ мамандығым» бойынша
әңгімелеу.
Тренин
г
жазылғ
ан
парақш
алар
Топтарға тапсырма.
1-топ.
«Сәйкестендіру» әдісі. Мамандықтар тақырыбында
суреттерді олардың атауларымен сәйкестендіру. Сөздерді
орыс тіліндегі аударады, сөйлем құрастырады.
Оқулы
қ,
аудиот
аспа
Түрлі
түсті
қарынд
аштар,
маркер
лер,
тақыры
пқа
қатыст
ы
суретте
р
Мадақтау сөздерімен («Жарайсың!», «Өте жақсы», «Бәрекелді»)
бағаланады.
2-топ. Мәтінмен жұмыс. 4-тапсырма.Дәрігер мен геолог
мамандықтарына кластер құрастыру.
Мадақтау сөздерімен («Жарайсың!», «Өте жақсы», «Бәрекелді»)
бағаланады.
«Ең нағыз...»деп аталатын ойын ойнап көрейік.Қазір
сендерге мамандықтардың кейбір ерекше мінездері
ұсынылатын болады,ал сендер берілген мінездемеге
барынша сәйкес келеді деген мамандықтарды атауыңыз
керек.
-Ең жасыл мамандық---(эколог,бағбан,орманшы)
- Ең тәтті мамандық---(кондитер, кәмпит сатушы,аспаз)
- Нағыз ақшалы мамандық ---(банк
қызметкері,экономист,финансист)
- Нағыз бала мамандығы--- (тәрбиеші, мұғалім,бала дәрігері)
- Ең күлкілі мамандық--- (клоун, пародист.)
-Ең шашты мамандық---(шаштараз)-
Нағыз адамдармен көп араласатын мамандық ---(журналист,
экскурсовод, тренер, мұғалім)
- Нағыз жауапты мамандық (сапер, хирург, тыңшы,
милиционер,заңгер, сот,психолог)
Мадақтау сөздерімен («Жарайсың!», «Өте жақсы», «Бәрекелді»)
бағаланады.
Оқылымалды тапсырмасы 3 минут
«Бұл қандай мамандық?» мамандық түрін ыммен,қимылмен
көрсету,қай мамандық екенін табу.
Екі топқа қағазға жазылған мамандық атауы беріледі,әр топ осы
мамандықты ыммен,қимылмен көрсетуі керек:
І топ-хирург,аспаз,суретші,наубайшы
ІІ топ –шаштараз,тіс дәрігері,тігінші,биші
Диалог: « Кім не істейді?»
1-топ пен 2-топ арасында сұрақ –жауап, өзара сөйлесу.
Кім балаларды оқытады? Жүргізуші не істейді?
Кім тамақ пісіреді? Наубайшы не істейді?
Кім үй салады? Шаштараз не істейді?
Кім азық-түлік сатады? Әнші не істейді?
Бағдарламашы не істейді? Биші не істейді?
Мадақтау сөздерімен («Жарайсың!», «Өте жақсы», «Бәрекелді»)
бағаланады.
Мәтінмен жұмыс.
ТЖ. «Джисго» әдісі. 4-тапсырма. Мәтінмен танысып, негізгі
ақпарат беретін тірек сөздерді анықтаңдар. (Оқушыларға
мәтіннің бөліктері ұсынылады. Мәтіннің бөліктерін «Джигсо»
әдісі арқылы меңгереді.)
Мәтін:
Қоғам дамуына орай мамандарға деген сұраныс әрқашан
өзгеріп отырады. Зерттеушілердің болжамы бойынша, жақын
болашақта инженерлерге сұраныс көбейеді. Өйткені қазір
қоғамда кәсіби-техникалық мамандарға, инженер-технологтерге
сұраныс көп. Екінші орында IT-технолог, бағдарламашылар,
веб-дизайнерлер тұр. Бүгінгі таңда кез келген мекеме мен
кәсіпорынның жеке сайттары бар. Веб-дизайнерлер кәсіпорынды
сайт арқылы таныстырады.
Болашақта жоғары сұранысқа ие болатын мамандықтар
нанотехнологиямен байланысты болады. Нанотехнология
ғылымның барлық саласын қамтиды: медицина, білім беру,
тамақ өнеркәсібі, мәшине жасау, ғарыш технологиясы және т.б.
Бүгінгі таңда биотехнология, электроника мамандары, маркетинг
пен сауда менеджерлері, халыққа қызмет көрсету, қаржыгер,
заңгер, логист сияқты мамандықтар үлкен сұранысқа ие.
Қоғамда аспаз, нан өнімдерінің шебері, тігінші, автомеханик,
құрылысшы, сылақшы, ұста, сәулетші, техник-сантехник,
медбике сияқты мамандық иелерінің орны бар.
Халықтың
рухани әлемін дамытатын мұғалім, оқытушы, дінтанушы
мамандықтарының орны бөлек.
Топтарға сұрақ.
1.Мамандыққа сұранысты кімдер анықтайды?
2.Зерттеушілердің болжамы бойынша болашақта қандай
мамандық иелеріне сұраныс көбейеді?
3.Ол неге байланысты?
Жазылым. Мәтіннен кейінгі жұмыс
Тапсырма арқылы саралау:
А. «Ақпараттық ақауды толтыру» әдісі. Сөйлемдерде бос
тасталған орындарға тиісті тірек сөздерді орналастырады.
Мысалы:
... барлығы пайдалы. Қоғамда түрлі мамандықтарға ... бар.
Рухани әлемді дамытатын мамандықтың бірі - ... . Бүгінгі таңда
сұраныс бойынша екінші орында тұрған мамандықтар ..., ... .
В. «Реттілікпен орналастыр» әдісі. Жекелеген сөздерді ретімен
орналастыру арқылы сөйлем шығарады.
Мысалы:
1. барлық, пайдалы, мамандық
2. бар, түрлі, сұраныс, қоғамда, мамандықтарға
3. дамытатын, рухани, бірі, дінтанушы, мамандықтың
4. зерттеушілердің,бойынша,болжамы,инженерлерге,жақын,
болашақта,көбейеді,сұраныс.
Сергіту сәті. «Көңілді күн»
Қалыптастырушы бағалау. Сабақтың соңында қатысушылар
баспалдақтың қай тұсында тұрғанын белгілеп, түсіндіреді:
Кері байланыс.
Рефлексия. Білім қоржыны.
Оқулы
Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін желімқазаздарға
жазып,қоржынға жабыстырады.
Үйге тапсырма. Үй тапсырмасы ретінде оқулықтағы
9-тапсырма беріледі. Мәтінге сүйене отырып,өзің үлгі тұтатын
адам жайлы мәтін құра.Сұрақтарға жауап бер.
қ,
ғаламт
ор
ресурс
ы,
флипча
рт,
маркер
лер
Қосымша ақпарат
Рефлексия
Сабақ барысында оқу мақсатына қол жеткізді ме?
Оқу мақсатына қол жетпеудің себебі неде? Бүгін
оқушылар не біліп, не үйренді? Сыныптағы
психологиялық ахуал қандай болды? Жоспардан
ауытқу болды ма? Себебі неде? Жоспарланған
саралау шаралары тиімді болды ма? Уақыт дұрыс
пайдаланылды ма? Жоспарыма қандай түзетулер
енгіздім. Не себепті?
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз
пікіріңізді жазыңыз, сұрақтарға жауап
беріңіз (Сабақ жүйелі жоспарлағандықтан,
сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері
орындалады.
Оқушылар мәтін мазмұнын түсінеді,
сұрақтарға жауап береді, сөздікпен жұмыс
істейді. Сабақ жоғары деңгейде өтеді,
өйткені оқу мақсаттары дұрыс таңдалды,
уақыт тиімді пайдаланылып, саралау
жұмыстары да орындалады).
Қорытынды бағалау:
Қандай екі нәрсе (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) табысты болды ма? Сабақтың өзіне ұнаған 2
тұсын анықтап жазыңыз.
1:
__________________________________________________________________________________
2:
__________________________________________________________________________________
Қандай екі нәрсе (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) сабақтың тиімділігін арттырады?
1:
__________________________________________________________________________________
2:
__________________________________________________________________________________
Сабақ барысында өзіңіздің көңіліңіз толмаған 2 әрекетті (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)
атаңыз.
1:
__________________________________________________________________________________
2:
__________________________________________________________________________________
Сабақ барысында келесі сабағымда сыны не жекелеген оқушының сапалы білім алуы үшін нені
жетілдіруге болатынын білдім.
1:
__________________________________________________________________________________
2:
__________________________________________________________________________________
Синквейн» әдісі арқылы топтар күн, ай, жер сөздеріне бес жолды өлең жазады.
1-жол: Тақырыптың атауы (зат есім).
2-жол: Тақырыпты сипаттайтын екі сөз (сын есім).
3-жол: Тақырып туралы қимылды білдіретін үш сөз (етістік).
4-жол: Тақырыпқа қатысты төрт сөзден тұратын сөз орамы.
5-жол: Тақырыптың мәнін ашатын синоним сөз.
Рефлексия. Ж.
«Күншуақ» әдісі арқылы оқушылар күн шашақтарына өз есімдерін жазып, тақтадағы күннің
бейнесіне жабыстырады.
Қызықты ақпараттар алдым- сары түс.
Танымдық ақпараттар ала алмадым- көгілдір түс.