Методическая разработка "Чудеса дикой природы"
Методическая разработка по английскому языку «Чудеса дикой природы» в рамках
конкурса «Открытое образование в открытой среде»
Урок-игра с комплексным применением предметных знаний, умений и
навыков.
Предме: английский язык
Межпредметные связи: биология, география, экология, изо, технология
Цель: Создание условий для развития у обучающихся компетенций учебно-
исследовательской деятельности, раскрытия и развития их творческого потенциала при
изучении темы.
Задачи и ожидаемые результаты:
- способствовать формированию у обучающихся умений формулировать цель
работы, прогнозировать результат, планировать свои действия для достижения
цели.
- способствовать применению обучающимися активной лексики во всех видах
речевой деятельности
- способствовать освоению употребления в речи и на письме пассивного залога (The
Passive Voice).
- развивать навыки рефлексии в отношении индивидуальной, парной, коллективной
деятельности, способности к самооценке личностных результатов.
- совершенствовать навыки работы обучающихся с информацией, представленной в
различных формах, умения переводить информацию из одной формы в другую.
- развивать умение применять полученные знания в повседневной жизни,
прогнозировать последствия принимаемых решений
Педагогические и образовательные технологии:
• Сетевой образовательный модуль;
• обучение вне стен классной комнаты;
• игровые технологии;
• поисково-исследовательская деятельность;
• проектная деятельность;
• творческая мастерская;
• обучение в сотрудничестве;
• ИКТ
Ход занятия
1. Организационный момент. (5 мин)
Приветствие. Определение темы занятия: просмотр видео Earth is our Home – Let’s
protect it! https://www.youtube.com/watch?v=ymarrXoi0ZM постановка цели,
определение видов деятельности и этапов занятия, критерий оценивания.
2. Фонетическая зарядка: (1 мин)
Yellow butter, purple jelly, red jam, black bread.
Spread it thick, say it quick!
Yellow butter, purple jelly, red jam, black bread.
Spread it thicker, say it quicker!
Yellow butter, purple jelly, red jam, black bread.
Don't eat with your mouth full!
3. Лексическая разминка. (4 мин)
How can you keep a healthy way of life? What do you think is more important? Put
the words and word combinations in the order of importance.
1) Things that help us to keep fit:
healthy food
quiet life
sports
medicines
clean water and air
modern conveniences
physical activity (regular exercise)
good doctors and clinics
regular eating
information about diseases and their cure
2) Different kinds of physical activity:
summer sports
winter sports
jogging
indoor games
outdoor games
morning exercises, walking
working in the garden
bodybuilding
aerobics
3) Food that is good for your health:
caviar fruit
vegetables bread meat cereals
fruit juices, fish
eggs, tea, coffee
sweets and chocolate
dairy products: milk, butter, cheese, cream, sour cream
4. Работа в парах. Диалогическая речь. (10 мин)
a) Work in pairs. Interview your partner and find out:
1. what he/she does to keep fit
2. what he/she does when he/she falls ill
3. how often he/she calls the doctor or goes to the doctor
4. if he/she goes in for sports
5. what kinds of sports he/she prefers
6. how much time he/she spends in front of the telly
1
b) Make notes and then tell the class what your partner has told you.
6. Чтение. Работа с текстом. (12 мин)
This is what Stephanie, a girl from Cardiff aged 12, wrote about the beauty of the
world. Read the paragraph artistically and say how you could prove that our planet is
a wonderful place to live on.
I don't normally get up early but today was different. I woke up to the sound of music but
not just any music. It was the sound of birds singing like a big orchestra ['o:kistro]. I got out of
bed and opened the curtains to look out of the window. I stood in a daze.
1
The bird flew from
tree to tree and from branch to branch. It was a beautiful morning. The sun was shining through
the trees and on the grass making them look like gold. The sky hod the shade
2
of blue that you
can see only in summer even though it was spring. What a lovely way to wake up in the
morning.
Read the text and answer the questions.
NATURAL WORLD IN DANGER
You have never seen a dodo. Your friends and teachers have never seen a dodo. Your
grandparents never saw a dodo. The last of these large birds that couldn't fly died many years
ago. Now it is extinct. We even say "as dead as a dodo", which means "finished". Your great-
grandparents may just have seen a passenger pigeon:
1
the last one died in 1914.
A lot more endangered species – fish, reptiles, insects, birds, mammals – may disappear
before you have children. The reason is that Man kills animals and destroys their habitats. It is
not just animals that are in danger. So are plants. The world had over nine million sq.
2
km of
forests. This is a lot of trees, and also a lot of different species of trees. But they are
disappearing fast. Every day we use paper and cardboard, both made from wood. We use dif-
ferent kinds of wood in furniture and in other ways. Every year over 100 000 sq. km of forests
are cleared for different uses, and a lot of forests are so badly damaged that they will hardly be
able to recover.
If we go on like this, by the time you are as old as your grandparents are now all the
forests on earth can be destroyed. This includes rainforests in South America, Africa and Asia.
The huge forests help to control the world's weather and to produce much of the oxygen in the
air. There are many illnesses which we still cannot cure. There are old ones like cancer
1
and
new ones like AIDS.
2
It may be that the medicines we need will be discovered in wild plants in
savannas, deserts or rainforests. If we destroy these places, we will never find the cure.
So you see that it is not just children who need a healthy space to live and grow. If we
want our lives to be healthy and interesting, a lot of other creatures and plants need growing
space too.
Look through the text again and answer these questions.
1. Have people living in the 20th century ever seen a dodo?
2. What is a dodo? Could you call it an extinct species?
3. What endangered species of plants and animals can you remember?
4. Why are forests on the planet disappearing fast?
5. How does this fact influence the life of people, animals and plants?
6. Why are rainforests so important to the life on the earth?
7. How can wild plants in savannas, deserts and rainforests help to cure people?
8. What should be remembered if we want to have a healthy life in future?
7. Грамматическая разминка. Passive Voice. Present Simple. (10 мин)
Disagree and correct the statements.
Example: Coffee is grown in Scotland.
Coffee is not grown in Scotland, it is grown in Brazil.
1. Cheese is made from water.
2. Meat is bought in museums.
3. Flowers are always grown in villages.
4. Zoos are never visited in winter.
5. Pictures are never stolen from museums.
Make up true sentences using passive voice.
Example: The rooms /clean/every day.
The rooms are cleaned every day. The rooms are not cleaned every day.
6. Stamps/sell/in post offices.
7. Churches/build/everywhere nowadays.
8. This thing/use/very often.
9. English/speak/in Africa.
10. Many languages/speak/in India.
Физминутка. Песня “Earth is our home”.
https://www.youtube.com/watch?v=gLAp30NQ0E0 (2 мин)
8. Ролевая игра. «Чудеса дикой природы». Работа по карте. (25 мин)
Обучающиеся предварительно делятся на 2 команды. Первая команда получает
карточки с изображением растений-эмблем стран. Вторая команда – с изображением
животных, занесенных в Красную Книгу. На обратной стороне карточек дана активная
лексика (5-6 слов). Командам необходимо составить историю, либо сказку. При этом
каждый выступает тем персонажем, который изображен на его карточке. Обязательное
условие – применение активной лексики и грамматики. На подготовку своей сказки
даётся 10-15 минут. После ответа ребятам необходимо найти на карте страны, эмблемами
которых являются растения, изображенные на их карточках, а также соотнести животных
со средой обитания.
Растения: роза (Англия), василек (Белоруссия, Германия), тюльпан (Турция),
ромашка (Латвия), лилия (Франция), хризантема (Япония).
Животные: тигр Амурский (Россия), белый медведь (Арктика), северный олень
(Северная Америка), черный лебедь (Новая Зеландия, Австралия), красный или горный
волк (Монголия, Китай).
9. Творческая мастерская (30 мин)
“What makes me happy or Five Golden Rules that people should follow if they want to
survive”. На заключительном этапе занятия обучающиеся создают проекты в виде
рисунка, лепки из пластилина или картины из шерсти с письменным описанием и
представляют свой проект.
10. Подведение итогов. Рефлексия. (5 мин)
Оценивание обучающихся по заданным критериям с учетом самооценки, выводы,
домашнее задание.