Конспект урока "Система права и правовая система" 10 класс
10 кл. Право. Урок № Дата
Тема. Система права та правова система
Мета: ознайомити учнів з системою права та правовою системою,
формувати
вміння аналізувати правові норми з точки зору їх структури; виховувати в
учнів високу правову культуру.
Обладнання: схеми «Система права», «Правова норма».
Основні поняття: система права, система законодавства, галузь права,
інститут, норма права, правова сім`я
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Перевірка готовності учнів до уроку
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Індивідуальні завдання (біля дошки):
1) Порівняти норми права і норми моралі.
-Чим право відрізняється від інших соціальних норм?
2) Відобразити схему «Функції права»
- Що таке функції права? Пояснити регулятивну функцію.
3) Відобразити схему «Систематизація законодавства»
-Систематизація законодавства-? Інкорпорація-? Консолідація-?
Кодифікація-?
Індивідуальні завдання на картках
С.48 Завдання № 9, 12
Термінологічна розминка-дидактична гра «Естафета»6
Поняття: право, соціальні норми, норми права, джерела права, нормативно-
правовий акт, правовий звичай, правовий прецедент, декрет, індивідуальний
правовий акт.
Завдання
1. Які джерела права є головними в Україні?
2. Які нпа видає ВР, Президент, Міністерства?
3. Який нпа має вищу юридичну силу: Закон «Про власність» чи Наказ
Міністерства освіти про реорганізацію Київського інституту фізкультури в
Академію фізкультури»? Де тут індивідуальний правовий акт?
ІІІ. Актуалізація знань учнів
Бесіда
-Як називаються усі нпа держави?
- Які нпа головні в системі законодавства?
-Що таке закон?
ІV. Мотивація знань учнів
Повідомлення теми та завдань уроку.
План
1. Система права та система законодавства.
2. Правова норма та її структура.
3. Види правових систем. Правові сім`ї.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу з поточним закріпленням
1. Система права та система законодавства
Розповідь із застосуванням порівняння та використанням схем
на с. 49, 50 підручника.
Щоб регулювати різні суспільні відносини держава створює багато правових
норм. Всі разом вони називаються право і становлять систему права.
Робота зі схемою с.50 і на дошці
Робота з поняттями
Система права- це сукупність усіх правових норм та їх поділ на галузі та
інститути.
Галузь права — сукупність правових норм, що регулюють суспільні
відносини в певній сфері, за допомогою певного методу правового
регулювання (імперативного-норми встановлюються державою і не можуть
змінюватися учасниками правовідносин і диспозитивного – норми
встановлюються сторонами шляхом укладання угод).
Пояснення. Залежно від методу правового регулювання в газузі права їх
поділяють на публічні галузі права і приватні галузі. В публічних галузях
застосовується імперативний метод регулювання , а в приватних галузях
застосовується диспозитивний метод регулювання.
Правовий інститут — сукупність правових норм, які регулюють певний,
чітко відокремлений вид суспільних відносин, певне явище суспільного
життя.
Норма права — загальнообов’язкове правило поведінки, яке встановлене та
підтримується державою.
Право (місто) — галузь права (міський район) — інститут права (вулиця) —
норма права (будинок).
Робота з таблицею
Аналіз порівняльної таблиці «Система права та система законодавства»(с.
51 підручника). Складається…Первинний елемент… Визначається…
Поточне закріплення
1. Дати визначення норми, інституту та галузі права.
«Мозковий штурм»- Яке право називається міжнародним?(Право
норми якого регулюють відносини між державами.
2. До яких галузей належать норми належать права?(Для працюючих
неповнолітніх встановлюється скорочений робочий час. Батьки
повинні піклуватися про своїх неповнолітніх дітей. Україна є
незалежна, суверенна, соціальна, демократична і правова держава.)
3. Правова норма та її структура
Робота зі схемою «Правова норма» (с. 51 підручника) .
Пояснення. У нормі права визначають три складові: гіпотезу (обставини за
яких діє норма), диспозицію (правило поведінки) і санкцію (заходи примусу
в разі порушення норми) .
Аналіз прикладів правових норм с. 52(ст. 57, 79 Конституції України)
Стаття 79. Перед вступом на посаду народні депутати України (гіпотеза —
умови, за яких діє норма) складають перед Верховною Радою України
присягу (диспозиція — безпосереднє визначення дій, які мають бути
виконані)… Відмова скласти присягу має наслідком втрату депутатського
мандата (санкція — наслідки невиконання вимог, визначених диспозицією).
Пояснення. Залежно від повноти викладу правової норми в статті
правового акта розрізняють повний, відсилочний і бланкетний способи
викладу правової норми.с.52
Повний — правило, безпосередньо викладена в правовій нормі.
Відсилочний — у нормі дається посилання на інші статті даного
нормативного акта, де міститься певне правило.
Бланкетний — у нормі дається посилання на інший нормативний акт, де
міститься певне правило.
Пояснення
За спрямованістю норми права поділяють на норми-заборони, норми –
приписи (громадяни зобов`язані дотримуватись законів), матеріальні
норми(заборона+обов`язок+право-громадянин має право здобути освіту
екстерном, підготувавшись самостійно та здавши іспити), процесуальні
норми (визначають порядок використання прав і обов`язків- для складання
екзаменів екстерном громадянин подає заяву до райвідділу освіти).
Поточне закріплення
• Спробуйте визначити спосіб викладу норми.с.27 м
3.Види правових систем. Правові сім’ї
Робота з поняттям
Правова сім`я- це правові системи окремих держав, які подібні між
собою за принципами і практикою застосування норм права(англо-
саксонська, мусульманська, романо-германська).
Групова робота:
1 гр. – Переваги і недоліки англосаксонської правової сім`ї
2 гр.- Переваги і недоліки мусульманської правової сім`ї
3гр.- Переваги і недоліки романо-германської правової сім`ї
Ознайомитися з матеріалом про одну з основних правових сімей на с. 53–
54 підручника та заповнити відповідний стовпчик порівняльної таблиці.
ІV.Підсумок уроку
Заключне слово. Розуміння структури системи права, способів викладу
норм права важливе для правильного орієнтування в законодавстві.
Оцінка діяльності учнів на уроці
V.Домашнє завдання
1.Опрацювати матеріал § 6 підручника.
2.У додаткових джерелах інформації знайдіть приклади різних способів
викладу норм права та визначте структуру цих норм
Обществознание - еще материалы к урокам:
- Конспект урока "Семейное право" 9 класс
- Конспект урока "Совет да любовь! (Правовые и нравственные основы брака и семьи)" 9 класс
- Конспект урока "Социальные права человека. Жилищные права" 9 класс
- Конспект урока "Трудовые права несовершеннолетних" 9 класс
- Конспект урока "Уголовное право" 9 класс
- Конспект урока "Участие граждан в политической жизни" 9 класс