Сценарий "Һ дыбысы мен әрпі «Қаһарман»"

Сабақтың тақырыбы: Һ дыбысы мен әрпі «Қаһарман»
Сабақтың мақсаты:
a. Оқушыларға һ дыбысы мен әрпін таныту.
b. Сөздерге дыбыстық талдау жасауға жаттықтыру
Дамытушылық: һ дыбысын білдіру арқылы оқушылардың тіл байлығын, ой –
өрісін, сын тұрғысынан ойлау қабілетін дамыту.
Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, тиянақтылыққа, білімділікке, ерлікке, батырлыққа
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Типі: Танымдық сабақ
Әдіс – тәсілдер: көркемділік, сұрақ –жауап, топтық жұмыстар. СТО
Көрнекі құралдар: һ дыбысының жазба, баспа түрі, кеспе әріптер, буындар,
суреттер.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру:
Сабағымызды бастамас бұрын мына сөздерді оқиық.
( сынып оқушыларын топқа бөлу)
І топ бір буынды сөздер тобы
ІІ топ екі буынды сөздер тобы
ІІІ – топ үш буынды сөздер тобы
ІІ. Психологиялық дайындық.
Кел, балалар оқылық!
Оқығанды көңілге
Ықыласпен тоқылық!
Оқысаңыз, балалар
Шамнан шырақ жағылар
Тілегенің алдыңнан
Іздемей ақ табылар – деп жырлап сұрақтарға жауап берелік
(Қызығушылықты ояту)
1. Сұрақ .
Балаларға арнап «Қазақ хрестоматиясы» атты оқу құралын жазған кім?
(ақын, әрі жазушы Ы. Алтынсарин)
2. Сұрақ.
Қазақ әліппесін жасаған, алғашқы оқу құралын жазған кім?
(ақын А. Байтұрсынов)
3. Сұрақ.
Сауат ашатын кітап ?
( «әліппе» оқулығы)
4. Сұрақ.
Әліппе кітабынан бүгінгі күнге дейін не үйрендіңдер?
(Әріптер мен дыбыстарды. Сөзден сөйлем құрауды, буын түрлерін білдік.)
Өткен сабақты пысықтау.
- Ендеше, өткен сабақта Х әрпімен, Х дыбысымен таныстық
- Ол дауыссыз, қатаң дыбыс
- Сөздер ойлап айтайық
- «Хат» сөзі неше буынды. ( 1 буынды сөз, бітеу буын )
- Ендеше, оқушылар, бізге Зерделі атайдан хат келіпті....
... хана
Жазған сөздерін оқыту
(бір –бір сөзді буынға бөлгізу) Ауызша.
Суретке әңгіме құрату.
-Қортындылау – Сөйтіп Зерделі атадан келген хатты оқу арқылы, оқушылар «Х»
дыбысына қатысты алған білімімізді пысықтадық қой деймін.
Енді денемізді сергітіп алайық
Сергіту сәті
Адасқан әріптерден сөз құрастырайық
ТАРЫАБ (БАТЫР)
Сұрақ: Сендер БАТЫР деген өздің мағынасын қалай түсінесіндер?
Батыр деп кімді айтамыз? (Ауызша)
1. Елін, жерін жаудан қорғайтын адам
2. Ерлік істер жасайтын адам
3. Батырлар елін, жерін, халқын сүйген, халыққа қамқоршы болған адам.
Сұрақ: Сонда батырдың маұсат –мұраты не?
Халқын, отанын басқыншы жаудан қорғау
Сұрақ: Батыр адамды тағы кім деуімізге болады?
Батыр бұл ҚАҺАРМАН адам
Қаһарман сөзінде бізге таныс емес қай әріп? Һ әрпі
Жаңа сабақ: Һ әрпі мен Һдыбысымен танысу. (тақтаға жазу, дыбысты айтқызу)
Көмей дыбысын таңбалайтын әріп Дауыссыз дыбыс Һ
Сөздің ортасында кездеседі Қатаң дауыссыз
Сөздік жұмыс: (сөз мағынасына түсінік беру)
ГАУҺАР ҚАҺАР ШАҺАР
ЖИҺАЗ ҚАҺАРМАН ЖИҺАЗГЕР
(буындап оқыту, буын түрін ажырату)
Суретпен жұмыс:
Балалар, сендер қандай батырларды білдіңдер?
Халықтың тәуелсіздігі үшін, елдің амандығы үшін күрескен бірнеше мың
батырлар бар. Атап өтсек: Ұлы Отан соғысының батырлары:
Ерлікпен Отанымызды қорғады. Ұлы Отан соғысына қатысқандардың есімдері
аңызға айналып, тарих бетіне «БАТЫР» деп жазылды.
Н. Әбдіров
Б. Момышұлы
Халық қаһарманы
Ұлы Отан
соғысының батырлары
Ә. Молдағұлова
М. Мәметова
Ләззат Асанова
Қайрат Рысқалиев
Халық қаһарманы
1986 ж. Желтоқсан оқиғасының құрбандары.
Ербол Спатаев
Сәбира Мұхамеджанова
Еліміз егемендік алып, біздің республикалық «Егеменді ҚР» деп аталды. Тәуелсіздік күні
деп 16- желтоқсанды тойлаймыз. Батыр аталардың аттарын ұмытпайымыз керек.
«Ер есімі – ел есінде» деген сөз осыдан шыққан.
Дәптермен жұмыс:Һ Һ
Тақтаға түсіру: Гауһар, жиһаз.
Топпен жұмыс:
І топ
ІІ топ
ІІІ топ
«Қар» сөзіне әр түрлі буын қосу арқылы сөздер тауып айту.
Ойлан тап
(Үш буынды сөздер құрастыр)
«Сөз құра»
(берілген сөзден сөз құрау) (қар- ға, қар-та, қар-мақ, қар-быз, қар-сақ, қар-ғу)
Қа шы Дақ Қарлығаш- сөзіндегі әріптерді пайдаланып жаңа сөздер табу
Те те Даш то ши Зе ма қыл Ға
(қар, ағаш, аға, қарға, аша, лақ, қара, лақ, ғарыш) ер рын Гі қар ре на
Мақалды жалғастыр:
Дәптермен жұмыс: Топпен жұмыс: Сабақты бекіту: