Технологическая карта урока "Алтынемелге бардың ба"

Сабақ тақырыбы:
Алтынемелге бардың ба?
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
Сөйлесу әрекетіне жетелейтін қарапайым сөйлем үлгілерін қолдану негізінде ұлттық қорық жайында
толық ақпарат бере білуге машықтандыру.
Дамытушылық: Тілдесім барысында лексикалық тақырыптың негізінде оқушының сөздік
қорын молайту.
Тәрбиелік: Қысқа мәтіндер арқылы оқушылардың бойында ұлтжандылық қасиеттерді
қалыптастыру.
Жетістік
критерийлері:
Оқушының төменгі жетістігі (ОТЖ): ұлттық қорықтар жайында айтады,
таныстыра алады.
Оқушының орташа жетістігі (ООЖ): ұлттық қорықтарды қарапайым сөйлемдер
арқылы сипаттай алады.
Оқушының жоғарғы жетістігі (ОЖЖ): тақырып аясында сыныптастарымен
тілдесе алады, қарапайым сөйлеу үлгілері арқылы сұхбаттасады, ұлттық
қорықтар жайлы мәтін құрастыра алады.
Негізгі
түсініктер:
Ұлттық қорық, табиғи ескерткіш, үңгірлер, жер көлемі, жан-жануарлар,
өсімдіктер, мекендейді, қорықшы, бекет.
Сабақта
қолданылатын
материалдар:
Моноблок, «Алтынемел қорығы» туралы видео, ұлттық қорықтың суреттері,
парақшалар, желім қағаздар, А4 парағы, маркерлер, плакат.
Сабақ әдістері:
Түсіндіру, сұрақжауап, сергіту жаттығуы, диаграммалар толтыру
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:
Тапсырма
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
І.Қызығушылықты
ояту
Синквейн жазу
Оқушылар синквейн жазады, топтан ең
үздік синвейнді таңдап оқиды.
ІІ. Мағынаны тану
1. Сөздікпен жұмыс. Тақырыпқа
қатысты жаңа сөздермен
таныстырады, аудармасын айтады.
Оларды оқиды, оқушыларға
қайталатады.
Ұлттық - национальный
Саябақ – парк
Солтүстік – север
Көлем – площадь
Құрам состав
Ескерткіш – памятник
Үңгір пещера
Әсер впечатление
Бағыт - направление
Тыңдалым. Оқылым.
Жаңа сөздерді тыңдайды,
мұғаліммен бірге оқиды.
Айтылым. Жаңа сөздердің
дұрыс айтылуымен ауызша
жаттығу жүргізеді.
Оқылым. Мәтінмен жұмыс.
««Алтынемел» ұлттық саябағы»
атты мәтінмен таныстырады.
Сандықшадағы мәтін бойынша
сұрақтарды таратады:
1. «Алтынемел» ұлттық табиғи
саябағы қашан құрылған?
2. Саябақ қай жерде орналасқан?
3. Саябақтың көлемі қанша жерді
алып жатыр?
4. Оның құрамына қандай таулар
кіреді?
Оқушылар мәтінді оқиды, түсінеді,
сөздіктің көмегімен аударады.
Сандықшаның ішінен әр топ 2 сұрақтар
алып, топта талқылап, жауабын айтады.
5. Саябақ неге бай?
6. Саябақта өсімдіктердің қанша
түрі өседі?
7. Қазақстанның Қызыл кітабына
қанша жануар түрі кірген?
8. Қазір саябақта қанша қорықшы
бекеті мен туристік бағыт жұмыс
жұмыс істейді?
Тыңдалым. «Алтынемел» ұлттық
саябағы туралы видеоны тыңдату.
«Галереядағы ой шарлау»
Жазылым. Диаграммаларды
толтыру:
1 топ - «Ассоциациялық карта»
2 топ - «Хикаялар картасы»
3 топ – «551» стратегиясы
4 топ - «Венн диаграммасы»(мәтін
мен видеоны салыстырады)
Оқушылар берілген суреттер мен
жазулардан видеоға сәйкес келетіндерін
таңдап алады.
Әр топ мүшелері бірлесіп
диаграммаларды толтырады, тақтаға
шығып қорғайды.
Сергіту сәті
Әр оқушы таратылған парақтарды өз
басына қойып, бүгінгі сабақта меңгерген
бір сөздерін жазады, бір-бірлеріне
көрсетіп оқиды.
ІІІ. Ойтолғаныс
Тақтамен жұмыс.
Грамматикалық тапсырма:
берілген сөздерден біріккен сөз
жаса
І топ
Алтын
дидар
Ала
тау
теле
емел
ІІ топ
бағдар
шам
жол
барыс
Ай
сұлтан
ІІІ топ
тоғыз
гүл
ел
орда
Ай
құмалақ
ІҮ топ
қонақ
үй
тас
көз
Бота
бақа
Оқушылар топта жұмыс жасайды. Әр
топтан бір оқушы жацуаптарын тақтаға
жазады.
IV. Бекіту
«Өрмекшінің торы» стратегиясы
арқылы бекіту
Әр топтан бір оқушы шығып, бір-біріне
сұрақтар қойып, жауап беріп өрмекшінің
торын құрады.
V. Бағалау
Топ басшылары бағалайды.
VI. Үйге тапсырма
Мәтіннің мазмұны
VII. Рефлексия
«Алма ағашы»
Мәтін мен видеоны түсініп,
тапсырмаларды орындай алған оқушылар
қызыл, орындай алмағандары жасыл
алмаларды алып, жапсырады.