Конспект "Алюминий және оның қосылыстары" 9 класс

Күні.
22.01.2019жыл.
сыныбы.
Тақырыбы
Алюминий және оның қосылыстары
Мақсаты
Алюминий құрылысы ,табиғатта таралуы мен қасиеттері жөнінде өз беттерімен меңгерту
арқылы оқушылардың пәнге қызығушылығын арттыру.
Күтілетін
нәтиже
Алюминий құрылысы мен таралуын біледі.
Физикалық және химиялық қасиеттерін түсінеді.
Маңызды қосылыстарын біледі.
7 модульдің
қолданылуы
АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”,
“Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.
Қолданылат
ын әдіс-
тәсілдер
Кім жылдам,Миға шабуыл,Жигсо, Ойлан тап,Кім жылдам
Қолданылат
ын ресурстар
Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук
Сабақ
барысы
Мұғалімнің іс-әрекеті
Ұйымдастыр
у
кезеңі
КІРІСПЕ
БӨЛІМ.
Оқушыларды конфет арқылы топқа бөлу
Әр топқа бағалау парағын таратып беру.
Үй
тапсырмасын
тексеру.
Миға шабуыл әдісі.
1.Судың кермектігі дегеніміз не?
2.Кермектің нешеге бөлінеді.
3.Кермектің қандай иондар әсерінен пайда болады?
№2тапсырма.
Семантикалық карта.
сұрақтар.
N
a
3,6
%
CaC
O
3
NaN
O
3
N
a
Дэ
ви
Na
CI
1
.
Кальций элементін
ашқан ғалым
2
кальций
карбонатының
формуласы.
3
Ас тұзының
формуласы.
4
Парафин және
керосин астында
сақталатын металл.
5
Кальцийдің жер
қыртысындағы
мөлшері.
6
Чили селитрасы деп
аталатын қосылыс.
7
Мына электрондық
формула қай
элементтікі.
1s
2
2s
2
2p
6
3s
2
№3тапсырма. Ойлан тап.
Төмендегі формулалардың атын тауып маңызын айтады.
NaHCO
3
Na
2
CO
3
Ca(OH)
2
CaO
CaSO
4
2H
2
O CaҒ
2
Жаңа сабақ.
Бұл металдан жасалған бірінші бұйым 19ғ 30жылдарында
Наполеон ІІІ арналған сылдырмақ ойыншық еді.
Кейінірек Наполеон ІІІ бұйрығы бойынша бұл металдан
асханалық ыдыстар жасалды, оларды императорға және
құрметті қонақтарға ғана ұсынатын.Басқа қонақтар болса
дәстүрлі металдар--алтын мен күмістен жасалған ыдыстармен
қолданды. Бірте-бірте кезінде сирек кездесетін ғажайыптан бұл
металл құрылысшылардан, архитекторлардың, дизайнерлердің
ең қажетті материалына айналды.1967жылы американдық
дизайнер Оскар де ла Рента көрермендерге осы металдың
жіптерінен жасалған суға түсетін киім ұсынып сән әлемін
таңқалдырды. Ал 21ғасыр осы металдың ғасырына айналды.
Сұрақ:
Қай металл туралы айтылды деп ойлайсындар.
Алюминий және оның қосылыстары.
Д.И.Менделеевтің периодтық жүйесі бойынша алюминийге
сипаттама.
Дәптерлеріне жалпы сипаттама жазу.
Топтық жұмыс.
Периодтық жүйе
бойынша
сипаттама
жазады.
Ітоп: Алюминийдің табиғатта таралуы физикалық қасиеттері.
ІІтоп: Алюминий алынуы және қолданылуы
топ болып
талдап өз
ойларын постер
арқылы айтады.
Алюминийдің химиялық қасиеттері.
Тақтадан видеороликтер көрсетіледі. Сол бойынша реакция
теңдеулерін жазу керек.
Видеороликтер
арқылы көріп,
аюминий
қасиеттерін
жазады.
Алюминий қосылыстары жөнінде видеороликтер қосу.
№ 1тапсырма.
Сәйкестендіру
Химиялық
формула.
1
Нефелин
2
Коалинит
3
Боксит
4
криолит.
5
корунд
6
ортоклаз
Сәйкестендіру тесті.
Химиялық
формула.
1
Боксит
2
Криолит
3
Корунд
4
Ортоклаз
5
Каолинит
6
Нефелин
алюминий
қосылыстарын
тыңдап
болғасын
төмендегі
сәйкестендіру
тапсырмасын
жеке әр оқушы
орындайды.
Химиялық эстафета.
№1
Алюмотермия әдісімен темір алғанда массасы 20 г темір
оксидімен массасы 50г алюминий әректтескенде қанша грамм
темір шығады?
№2.
Құрамында 30грамм AICI
3
бар ерітіндіге калий
гидроксидінің ерітіндісін құйғанда тұнбаға түсетін алюминий
гидроксидінің массасы қанша?
Оқушылар топ
болып есептерді
шығарып,
түсіндіреді.
Бағалау
Оқушыларға бағалау парағын тарату, сол арқылы бағалау.
Рефлексия
Екі жұлдыз , бір тілек
Стикерлерді толтыру
Оқушылар бүгінгі сабаққа деген ойынын стикерге жазып, тақтаға
іледі (2 мин
Оқушылар кері
байланыс
арқылы
Үйге
тапсырма
§23. Алюминий және оның қосылыстары.
Сабақ барысындағы іс-әрекеттер