Конспект урока "Основи, їх склад, назви, класифікація. Фізичні та хімічні властивості основ"
Тема: Основи, їх склад, назви, класифікація. Фізичні та хімічні властивості основ.
Мета: закріпити знання про склад, назви й класифікацію основ, їхні фізичні та хімічні
властивості; про луги та їх одержання; закріплювати вміння прогнозувати, складати та
записувати хімічні реакції, продовжити розвивати вміння учнів на основі спостереження робити
висновки, розвивати хімічну мову; виховувати правильне ставлення до хімічних речовин та
дотримуватись правил техніки безпеки.
Обладнання: підручник, мультимедійний проектор, комп’ютер, зразки основ, реактиви й посуд.
Тип уроку: комбінований.
Форми роботи:
Хід уроку.
I. Організаційний етап
II. Актуалізація опорних знань
1. Хімічний калейдоскоп.
• На які класи сполук розподіляються неорганічні речовини?
• Що називається оксидами?
• Які види оксидів знаєте?
• Що називається кислотами? Основами? Солями?
• Яка класифікація кислот?
• Як визначається валентність кислотного залишку?
• Назвати формули кислот:
• нітратної; хлоридної;
• сульфатної; ортофосфатної;
• Яка основність сульфатної кислоти?
• Яка валентність кислотного залишку нітратної кислоти?
• Що таке індикатори? Які ви знаєте індикатори?
• З допомогою якого індикатору ми виявляємо кислоту, основу?
• Про що говорить витискувальний ряд металів?
• Який газ виділяється внаслідок взаємодії металу з кислотою?
• Які реакції називають реакціями обміну?
2. Робота з таблицею.
Прочитати формулу та дати назву речовинам:
стовпчик Д,
рядок 3
ІІІ. Мотивація учнів до вивчення нового матеріалу
• Що спільного для цих речовин?
• Як називаються ці речовини?
• А чому різна кількість гідроксильних груп?
ІV. Етап засвоєння нових знань
1. Первинне осмислення і засвоєння знань
1) Склад і назви основ. ( загальна формула Ме
п
(ОН)
п
)
2) Класифікація гідроксидів Прийом «Гронування»
Робота з таблицею розчинності кислот, основ, солей.
Дати назви розчинним основам, нерозчинним.
3) Назви гідроксидів. (Основи, гідроксиди, луги)
4) Одержання гідроксидів
5) Фізичні властивості гідроксидів
Тверді речовини, з високою температурою плавлення та кипіння. При помірному нагріванні
розкладаються на оскид і воду.
Розплавити можна натрій гідроксид 322 і калій гідроксид 405.
Правила техніки безпеки під час роботи з основами(лугами).
Луги є їдкими речовинами, милкі на дотик. Вони роз’їдають дерево, папір, шкіру і можуть бути
причиною серйозних опіків шкіри та слизових оболонок. Гідроксиди натрію і калію називають
їдкий натр, їдкий калій. Слід обережно працювати з цими речовинами. Якщо ж луг випадково
потрапив на шкіру, треба змити його великою кількістю води. В разі потреби протерти уражену
ділянку розчином оцтової кислоти ( 1ч.л на 0,5 л води).
6) Хімічні властивості основ.
Прогнозуємо можливі реакції:
кислотним оксидом,
кислотою,
сіллю.
а) дія на індикатори (лакмус, метилоранж, фенолфталеїн, індикаторний папір)
б) з кислотним оксидом
Пропускання вуглекислого газу через вапняну воду.
Ca(OH)
2
+CO
2
=CaCO
3
+H
2
O
в) реакція з кислотою
Використовуємо луг з фенолфталеїном з попереднього досліду.
NaOH+H
2
SO
4
=Na
2
SO
4
+2H
2
O реакція обміну, нейтралізації.
г) реакція з солями
CuSO
4
+NaOH=Cu(OH)
2
|+H
2
O
д) реакція з нерозчинною основою термічний розклад.
7). Використання основ.
Відомий гідроксид – гашене вапно. Використовується на будівництві як в’яжучий матеріал для
штукатурки стін, при виробництві цукру. Натрій гідроксид при виробництві мила, ліків, у шкіряній
промисловості.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
Задача. Яку кількість Кальцій оксиду (негашеного вапна) треба розчинити у воді, щоб одержати
800 г Кальцій гідроксиду (гашеного вапна).
Дано:
m(Ca(OH)
2
)=800 1 Складаємо рівняння реакції
m (CaO) 800 X
CaO+H
2
O=Ca(OH)
2
. 56 56+17*2=90
2. Складаємо пропорцію
800 – X
. 56 – 90 X=(800*90)/56 =1285
.
VI. Самостійна робота.
Коло ідей. Записати можливі реакції.
SO
3
H
2
SO
4
NaOH K
2
SO
4
HCI CO
2
VII. Підсумки уроку.
VIII. Домашнє завдання.
§§ 24, 29 В226.