Открытый урок "Қысым" 7 класс

№ 2 мектеп – гимназия
Ашық сабақ
Тақырыбы: Қысым
Пән мұғалімі: Исабекова А.Б.
Шалқар 2016ж
Күні: 30.01.2016ж
Сыныбы: 7а
Сабақтың тақырыбы: §33 Қысым
Сабақ мақсаты:
1. Оқушылардың өзара белсенді – интерактивті өздік таным әрекеттерін ұйымдастыру арқылы қысым
тақырыбын меңгерту.
2. Мысалдар келтіре отырып, оқушының оқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауды дамыту.
3. Оқушылардың есептеу дағдыларын жетілдіруге дұрыс әрі тез есептеуге, бір –бірінің пікірін дұрыс
тыңдап, құрметтеуге тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту сабағы
Сабақ түрі: дәстүрлі
Сабақ әдісі: сұрақ – жауап, кесте толтыру, есептер шығару, көрнекіліктермен жұмыс,
Сабаққа қажетті құрал-жабдықтар: компьютер арқылы жасалған слайдтар,
Техникалық қүрал-жабдықтар: компьютер,интербелсенді тақта,суреттер
Пәнаралық байланыс: халық педагогикасы, информатика, математика
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу, түгендеу. Оқушылардың құрал-жабдықтарын түгендеу.
Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабаққа дайындығын тексеру.
Сынып тазалығын тексеру. Бағалау кретерийлерімен таныстыру
ІІ. Психологиялық дайындық.
ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
1) Қандай күшті үйкеліс күші дейміз?(бір дене екінші дененің бетімен қозғалған кезде пайда
болатын күш)
2) Үйкеліс күшінің формуласы қандай? ( )
3) Үйкеліс күші нешеге бөлінеді? ( тыныштық, домалау, сырғанау)
4) Нормаль қысым күші деген не? (дененің өзі жанасып тұрған бетке тік бағытта түсіретін
күш)
IV. Жаңа сабақ.
Енді қысым - деген тақырыптармен танысамыз.
Қысым бетке перпендикуляр бағытта әрекет ететін күштің осы беттің ауданына қатынасымен
анықталады:
S
F
p
аудан
куш
кысым
Р - қысым;
Ғ - бетке перпендикуляр бағытта әрекет ететін күш немесе қысым күші;
S - күш түсетін беттің ауданы.
pSF
p
F
S
ХБЖ-да қысым паскальмен өлшенеді.
2
11
м
Н
Па
.
гПа=100 Па=10
2
Па
кПа=1000 Па=10
3
Па
МПа=100000 Па=10
6
Па
Қорытынды сөз: қорыта келе, белгілі бір бетке түсетін күш әрекетінің нәтижесін сипаттайтын
шаманы қысым деп атайды, оны р әріппен белгілейміз және ХБЖ-де қысымды Па өлшейміз.
V. Жаңа сабақты бекіту.
1. Күш 200 Н, ал ауданы 2,5 м
2
дененің түсіретін қысымын анықта.
2. Бетке 3000 Н күш түсіріп 2 Па қысым алсақ, ауданы қандай болған?
3. Асфальт төсеуде қолданылатын машина каток тірегінің ауданы 1500 см
2
, түсіретін қысымы
300 Па екенін біліп, әрекет ететін күшті анықта.
NF
4.Күйтабақта ине 0,27 Н күшпен әрекет етеді. Егер иненің ұшының ауданы 3см
2
болса, оның
күйтабаққа түсіретін қысымы қандай?
5. Розеткаларға 35 кН күшпен әсер ете отырып арнаулы кеспелтектермен (баркалитті) престейді.
Розетканың ауданы 5м
2
. Розеткаға қандай қысым түседі?
6. 2Па қысымға 3Н күш әрекет етеді. Ауданды анықтаңдар.
VІ. Жаңа сабақты пысықтау.
VІ. . «Бәйге» жарысы
Бұл жарыста оқушыларға өткен тақырыптарды қайталап, пысықтау мақсатында оқушыларға білім
картасы таратылады.
№ Физикалық шамалар Математикалық өрнегі Өлшем бірлігі Өлшейтін құрал
1 Жылдамдық ν=l/t м/с Спидометр
2 Уақыт t=s/ν с Сағат, секундомер
3 Масса m=ρV кг Таразы
4 Көлем V=m/ρ м
3
Мензурка, сызғыш
5 Ауырлық күші Fa=mg Н Динамометр
6 Салмақ P=mg Н Динамометр
7 Қысым P=F/S Па Барометр
Картаны толтыруға 7 минут беріліп, жиналады да, әр дұрыс жауапқа 1 балдан есептеледі.
VІІ. Полиглот эстафеталық ойыны
Полиглот бөлімінде физикалық шамалардың белгіленуі беріледі, оқушылар осы физикалық
шамалардың қандай шама екенін тауып, қазақ, орыс, ағылшын тілдерінде плакатқа жазып, оны
тақтаға шығып оқып береді.
Физикалық шамалар Қазақ тілінде Орыс тілінде Ағылшын тілінде
1. V 2. t 3. ρ 4. S 5. L 6. P 7. ν 8. S
Жауаптар
№ Физикалық шамалар Қазақ тілінде Орыс тілінде Ағылшын тілінде
1) V көлем объем volume
2) t уақыт время time
3) ρ тығыздық плотность the mass
4) s жол дорога way
5) l ұзындық длина the long (length)
6) P салмақ вес weight
7) ν жылдамдық скорость the speed
8) S аудан площадь square
VІІ. Сабақты қорытындылау
Оқушылар өздері сұрақ дайындап, көрші топтарға ұшақ жасап, соған сұрақты жазып ұшырады.
VІІІ. Бағалау. Оқушылар өзін – өзі бағалайды
ІХ. Үй тапсырмасы §33оқу 18 – жаттығу№1,2,3