Конспект урока "Энергия. Денелерің потенциалдық және кинетикалық энергиялары" 7 класс

Пәні: физика
Сынып: 7 «А»
Сабақтың тақырыбы: Энергия. Денелерің потенциалдық және кинетикалық энергиялары
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: энергия ұғымының жұмысқа тәуелділігін көрсету арқылы шамалар арасындағы байланыстың мағынасын ашу;
Тәрбиелік: шамалар арасындағы байланысты көрсету арқылы оқушыларды байқампаздыққа және логикалық ойлауға тәрбиелеу:
Дамытушылық: оқушылардың танымдық қабілеттерін дамыту
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың көрнекілігі: бағалау парағы,интерактивті тақта, кесте – плакаттар, электронды оқулықтан сызба, суреттер, демонстрациялар
Сабақтың әдіс-тәсілдері: сәйкестендіру тесті, есептер шығару, формулалар кестесі
Сабақ
кезеңдері
Уақыт
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
І.Ұйымдастыру
кезеңі
2 мин
Сәлемдесу
Психологиялық дайындық.
Қане, қане тұрайық,
Үлкен шеңбер құрайық
Тұрсақ үлкен шеңберге
Алақанға ұрайық
Психологиялық ахуалды орнату
«Еркелету» жылуылық шеңбері (ата-аналарыңның өздері
еркелеткен сөздерін айту)
Сәлемдеседі
Оқушылар үлкен шеңберге тұрады.
Шаттық шеңберіне тұрып, бір-біріне ата-
аналарыңның еркелететін сөздерін айтады.
2мин
ОЖТ
Топтастыру
Оқушыларды І топ «Кинетикалық энергия»
ІІ топ «Потенциалдық энергия»
Әрбір оқушыға бағалау парағын беру
Оқушылар І топ «Кинетикалық энергия»
ІІ топ «Потенциалдық энергия» 2 топқа
бөлінеді
ІІ. Өткен
тарауды
тексеру
7 мин
Білу
АКТ
СТО
1. «Шамалардың анықтамаларын білеміз бе ? »
1) «Жұмыс »дегеніміз не ?
2) -Қандай жағдайда «жұмыс істелді» деп айтуға болады ?
-Денеге күш әрекет етіп, бірақ ол орнынан қозғалмаса, онда
механикалық жұмыс атқарыла ма ?
-Дене қозғалыста болып, оған күш әсер етпесе, онда
механикалық жұмыс жасала ма ?
3) «Қуат» дегеніміз не ?
2. «Формуланы білеміз бе ?» /
«Шамалардың анықтамаларын білеміз бе?»
«Формуланы білеміз бе, «Есептер шығару»,
«Сәйкестендір» арқылы өткен тарау
материалдарын қайталау сұрақтары беріледі.
А = *S A= N* N= A/ t= A/ F=A/ S= A/
Есептер шығару
№ 1 үлестірме
№2 үлестірме
№3 үлестірме
4. «Сәйкестендір»
өлшем бірліктері бойынша
ІІІ. Негізгі
бөлім. Жаңа
тақырыпты
игеру
10 мин
Түсіну
ОБжК
ДО
Жұппен,
Топпен
жұмыс
ОЖЕСОжО
ТжДБО
СТО
Бүгінгі біздің тақырыбымыз «Энергия. Кинетикалық
және потенциалдық энергиялар». Одан кейін
оқушыларды тағы да топтармен орындарын ауыстырып,
яғни 1, 2 сандарға бөлу.
Әр топқа флипчарт , маркер, түрлі -түсті фломастер
таратылады.
Әр топ өз міндеттерін орындайды. Әр топ өздерінің
абзацтарын оқиды, бір-бірімен, жұппен, топпен
өзара талқылайды
Оқушылар дыбыссыз қадам жасап, 2 топқа бөлінеді.
10 мин
Қолдану
ОЖТ
ДО
ОБжК
«Энергия. Кинетикалық және потенциалдық энергиялар»
ақырыпты топта талқылап, флипчартқа
түсіреді. Әр топ жасаған флипчарттарын қорғау
Тақырыпты оқып, топта талқылып, флипчартқа
түсіреді топ
Флипчартты қорғайды.
9 мин
Талдау
АКТ,
Топпен
жұмыс
ДО
ТжДБО
СТО
-158 сурет бойынша сығылған серіппенің жұмыс істеуге
қабілетті екенін көреміз.Қозғалыстағы денелер ғана жұмыс
істеуге қабілетті.
Энергия ұғымы- күрделі ұғымдардың бірі. Энергия ұғымы
жұмыс және қозғалыс ұғымдарымен тікелей байланыста.
- Қозғалыстағы денелердің істеген жұмысы неге тәуелді
деп ойлайсыңдар ?
/ 159,160 суреттер бойынша оқушылар өздері қорытынды
жасайды /
Энергияның өлшем бірлігі 1 Дж = Вт*с
Механикада энергияның екі түрін қарастырады:
потенциалдық және кинетикалық.
/ Мысалдар келтіру /
Денелердің кинетикалық энергиялары - салыстырмалы
Оқушылар 158,159,160 суреттерді топта талқылайды
және осы суреттер бойынша қорытынды жасайды
Бағалау парағы
Оқушының аты – жөні
Үй тапсырмасын тексеру
Қорытынды баға
Шамалардың
анықтамаларын
білесің бе?
Формуланы
білеміз бе?
Есептер
шығару
Сәйкес
формула
ны табу
1
2
3
4
шама.
/ Мысалдар келтіру /
1. Энергия дегеніміз қандай шама ?
2. Энергияның қандай түрлерімен таныстық ?
3. Потенциалдық энергия деп қандай энергияны айтамыз ?
4. Кинетикалық энергия деп қандай энергияны айтамыз ?
Оқулықтағы 7,9 сұрақтарды талдау.
IV.Рефлексия.
Сабақты
қорытындылау
6 мин
Синтездеу
СТО
ДО
Бағалау
ОүБжОБ
Бүгінгі сабақта нені меңгергенімізді «Кім алғыр?» ойыны
арқылы тексереміз.
- Не білдік ?
- Нені үйрендік ?
Бәріміз жақсы жұмыс жасадық
Әр топтан оқушылар сөйлемді жалғастырады.
Оқушылар бағалау парағын толтырадыжәне де
бағалайды