Конспект открытого урока "In the shop" 6 класс

Конспект открытого урока «In the shop»
учителя английского языка Арьяновой К.О.
Цели урока:
Воспитательная: воспитание коммуникативно-речевого такта,
коммуникабельности в общении со сверстниками и взрослыми.
Образовательная: знакомство с видами английских магазинов, сравнение с
российскими магазинами.
Развивающая:
1) развитие навыков восприятия иноязычной речи на слух посредством песни;
3) развитие навыков диалогической речи;
2) развитие языковых способностей и устойчивого интереса к изучению английского
языка.
Практическая: формирование коммуникативных умений и речевых навыков
общения в магазине.
Оснащение: проектор, экран, таблички с названиями магазинов и их транскрипциями,
картинки с продуктами питания, рабочая тетрадь.
Ход урока
1. Начальный этап
1) Организационный момент.
Good afternoon, dear children! I am very glad to see you. I see that all of you are present and I’d
like to start our lesson.
2) Фонетическая разминка.
Ok, children! Lets repeat some words from the last lesson. Let's play a computer game “An interpreter
programme.” Imagine, you are my computers. I am a user. Please, translate into English. (кидаю мяч)
-пакет молока
-пакет апельсинового сока
-плитка шоколада
-булка белого хлеба
-булка черного хлеба
-бутылка лимонада
-бутылка минеральной воды
-фунт сыра
-килограмм яблок
-килограмм масла
-килограмм риса
-кисть винограда
-пакетик супа
-пакетик чипсов
-пакетик супа
-бутылка Кока-Колы
3) Речевая разминка.
And can you guess why we have started the lesson with these items? Quite right, today we will
speak about products. Where do we buy them? Of course, in the shop. But do we buy all
products in one shop or department? That’s it. In different departments. And do you know the
names of these departments in English?
2. Центральный этап
1) Повторение лексических слов.
Look at the screen, please(появляется изображение кондитерского магазина) Can you see
what is there on it? And how do we call this shop? Absolutely so and in English it is called “the
corner’s”(показываю табличку с написанием данного слова и его транскрипцией,
прикрепляю на доску в качестве зрительной опоры ). Repeat after me please. What can we
buy here? Quite right. Now let’s say it in English(показываю картинки с изображением
сладостей). We can buy sweets at the corner’s. (Прикрепляю картинки сладостей на доску
вокруг таблички с названием магазина). Do you often go to the corner’s? Tell me once again
what we can buy at this shop(На доске написано начало предложения, ученики по одному
проговаривают, что можно купить в данном отделе). Great! But we have some other shops to
speak about.
Look at the screen once again and say the name of this shop in Russian first (появляется
изображение хлебного магазина). In English it will sound “the baker’s”(показываю
табличку с написанием данного слова и его транскрипции). Repeat after me please. What
can we buy here? Absolutely so. We can buy some bread(показываю картинку с
изображением хлеба). Now it’s your turn to say what we can buy here.
Our next shop will be the following: Сan you guess the kind of this shop? Quite right. And in
English it will be “The butcher’s” (показываю табличку с написанием этого слова и его
транскрипции). Repeat after me, please. What can we buy at the butcher’s? That’s it! Let’s say
it in English: some ham, sausage, bacon, meat (показываю картинки мясных продуктов и
прикрепляю их вокруг таблички с названием магазина). So, this is our third shop. Tell me
once again what we can buy here. For example: We can buy some meat at the butcher’s
(ученики проговаривают предложения с опорой на наглядность).
Now let’s go to the next shop (на экране появляется изображение овощного магазина). Can
you guess the kind of this shop? Quite right. And in English it will be “The Green grocery’s”
(показываю табличку с написанием этого слова и транскрипцией). Repeat after me, please.
What can we buy at the green grocery’s? That’s it! Let’s say it in English: some potatoes,
tomatoes, oranges, apples and other fruit (показываю картинки овощей и фруктов и
прикрепляю их вокруг таблички с названием магазина). Tell me once again what we can buy
here. (ученики по одному проговаривают, что можно купить в овощном отделе).
2) отработка новой лексики с помощью песни
Now let’s repeat all these names once again(ученики еще раз повторяют названия магазинов
для закрепления навыков произношения). And now I will check how well you’ve
remembered the names. Listen to the song and try to remember all the shops in it. My friend
Hippoty likes to go shopping very much. He does it every day. Listen to the song and say where
and when he goes.
На доске: названия дней недели. Дети должны услышать, в какой день Хиппоти ходил в
этот магазин, и после прослушивания приклеить карточку на нужное место.
Звучит песня “Hippoty Hop”(учащиеся слушают без зрительной опоры):
1. Hippoty hop to the corners shop
To buy some sweets for Sunday
Some for you,
Some for me,
Some for sister Sandy.
2. Hippoty hop to the baker’s shop
To buy some bread for Monday
Some for you,
Some for me,
Some for sister Sandy.
3. Hippoty hop to the buther’s shop
To buy some meat for Tuesday
Some for you,
Some for me,
Some for sister Sandy.
4. Hippoty hop to the green grocery’s shop
To buy some apples for Saturday
Some for you,
Some for me,
Some for sister Sandy.
Do you like the song? Who is the main character? What shop does he go first? (учащиеся
перечисляют магазины по порядку, я ставлю номера возле каждой таблички на доске).
Now let’s listen to the song once again and your task will be to put down the names of the shops.
For this open your workbooks on page 53. Here is the text of the song but the names are absent.
(аудиозапись песни 2-й раз)
So, what shop does Hippoty hop on Sunday (Tuesday, Monday, Saturday )?Give full answers
please(учащиеся дают полные ответы).
And finally let’s sing it all together(аудиозапись песни 3-й раз).
3) Развитие навыков диалогической речи.
а) Отработка Yes, I would. No, I wouldn't.
(Режим учитель-ученик 1,2,3.)
Teacher: Let me introduce myself. My name is Missis Brown. I live in America. I have a shop. This is
my shop. I'd like you to buy some food in my shop, will you? If you agree to buy my food, please say:
Yes, I would. If you don't agree, say: No, I wouldn't. Start working.
Teacher: Would you like a cartoon of milk?
Student: Yes, I would./No, I wouldn't.
Teacher: Would you like a bottle of lemonade?
- Would you like a bar of chocolate?
- Would you like a bunch of grapes?
- Would you like a kilo of beef?
- Would you like a kilo of rice?
- Would you like a kilo of apples?
- Would you like a kilo of rice?
- Would you like a loaf of white bread?
- Would you like a loaf of brown bread?
- Would you like a pound of cheese?
- Would you like a packet of chips?
- Would you like a bottle of mineral water?
Teacher: Now, tell me please, what you would like to buy in my food shop.
Отработка - I'd like…
Teacher: what would you like to buy in my food shop?
Student: I'd like a bottle of lemonade….
Thank you very much. And what about you? Do you often go to the shop?
And what do we usually say in the shop when we want to buy something? чащиеся
предлагают варианты ответов: “Я хочу купить…”, “Сколько стоит…?”) Let’s learn these
phrases. Look at the screen, please.(на экране появляются фразы покупателя: “I’d like to
buy… ”, “How much does it cost?”). Repeat after me, please and then translate.
These are the phrases which we say and what about the phrases the salespersons say? (учащиеся
называют типичные фразы продавца). You are absolutely right. And here are they in English
(на экране появляются фразы продавца “OK” “It will cost you…”). Repeat after me, please
and then translate. Now we can make the whole dialogue(на экране появляется весь диалог).
Is everything correct here? I think that something is missing. Try to guess what? (на экране
появляется стихотворение, уже знакомое ребятам с предыдущих уроков). That’s it! The
words “Please, thank you”. What conclusion can we make? We should always be polite. Don’t
forget about it when you go shopping. And now we have the whole dialogue (на экране
появляется законченный диалог).
Let’s practice it. Imagine that you are in a shop and I am a salesperson (одеваю колпак
продавца и табличку “Salesperson”). You are welcome to my shop. We have the freshest
products and the cheapest prices! Who will be the first shopper? (несколько учащихся
“покупают” продукты в “магазине” по опорному диалогу на экране). Very nice. Can
anybody of you be a salesperson? (в роли продавца выступает кто-нибудь из учащихся).
3. Заключительный этап. Подведение итогов.
Great! Now I am sure that you won’t be hungry in a foreign country. Thank you for your work,
you were very active, it was such a pleasure to work with you. Especially I like the way… work
today. You get “5s”. The rest have “4s”.Your home task will be to put all new words in your
vocabularies and to create your own dialogues (домашнее задание высвечивается на экране).
And at the end of the lesson I’d like to check how well you’ve remembered the names of the
shops. I will read you the definitions and your task will be to guess the name of the shop(читаю
определения, учащиеся записывают названия на листочках и сдают). Thank you once again.
Have a nice day. Goodbye.
Приложение