Конспект урока "Рассказываем об англо-говорящих странах и о России" 7 класс
Урок разработала:
Преснякова Лариса Валентиновна,
учитель английского языка
МОУ «СОШ №4»
г. Южноуральск
Методическая разработка к уроку
«Рассказываем об англо-говорящих странах и о России»
(в рамках УМК Биболетовой М.З. “Enjoy English” для 7 класса)
План урока
Цели урока:
1. Составление монологического высказывания по плану.
2. Воспитание чувства патриотизма, гордости за свою страну.
3. Расширение кругозора учащихся.
Задачи урока:
1. Формировать навыки устной речи, аргументируя свои высказывания.
2. Развивать навыки ассоциативного мышления.
3. Совершенствовать навыки ознакомительного и поискового чтения.
4. Расширить словарный запас по теме.
Оборудование:
1) картинки и отдельные слова (Новая Зеландия, Австралия, Канада);
2) картинки и отдельные слова (Россия);
3) потолочные плитки (3штуки);
4) карта «Англо-говорящие страны»;
5) магниты, булавки;
6) презентация “Let’s talk about English-Speaking countries and Russia”
(«Рассказываем об англо-говорящих странах и о России») из 8 слайдов;
7) тест (4 варианта);
8) текст о флагах Британии, США и России;
9) учебник;
10) рабочая тетрадь
11) АРМ учителя
12) раздаточный материал (Приложение “Appendix ”)
Дополнительная литература:
1) С.В.Володина, «Мастер-класс учителя английского языка с применением
информационных технологий на уроках и во внеурочной деятельности»,
6-11 классы, Москва «Планета», 2001г.
2) Интернет сайты: http://langcity.ru/soft_eng/93-enjoy-english-2-enjoy-
listening-and-playing.html
www.maminpapin.ru/pesenki/populyarnie-detskie-pesenki/
www.study.ru
www.bilingual.ru
www.audiopoisk.com
Тип урока: комбинированный.
Технологии. Использованы элементы технологии критического мышления (мозговой
штурм в начале урока), технологии развивающего обучения (анализ, выделение лишнего,
объяснение, приведение аргументов, синтез), проблемного обучения (название флагов –
какой страны, почему), здоровьесберегающей технологии (физкультминутка - песня,
чередование разных форм работы), информационно-коммуникативной технологии
(слайды, раздаточный материал, песня). Используются различные источники информации.
Формирование УУД.
Личностные. 1) Ситуации общения приближены к жизненным.
2) Привлечение личного опыта учащихся.
3) Воспитание чувства сопричастности и гордости за свою Родину.
4) Развитие навыков сотрудничества при работе в группе.
Познавательные. 1) общеучебные: умение извлекать информацию из прочитанного или
прослушанного текста;
2) знаково-символические: умение составлять рассказ по плану;
3) информационные: работа с таблицей, картинками, текстом,
отдельными словами.
Коммуникативные. 1) умение слушать и вести диалог;
2) умение излагать свое мнение, аргументируя его:
3) умение создавать устные тексты;
4) совершенствование навыка работы в паре.
Регулятивные. 1) целеполагание (начало урока);
2) планирование (рассказ о России);
3) прогнозирование (определение домашнего задания);
4) контроль (рассказ о стране по плану, самостоятельная работа);
5) коррекция (верно/неверно):
6) саморегуляция (рассказ по плану)
Этапы и примерное содержание урока
№
п/п
Этапы урока
Время
Учитель
Учащиеся
1.
Оргмомент
1 мин
Stand up! Stand
straight!
Good morning!
Sit down!
Morning!
2.
Определение
темы урока
(мозговой штурм)
2 мин
Look at the slide
(Slide2) and say what
we are going to speak
about.
Why do you think so?
What are they?
We are going to speak about
English-Speaking countries.
There we can see the flags of
English-Speaking countries.
They are the USA, the UK,
Canada, Australia, New Zealand.
3.
Составление
монологического
высказывания
а) Беседа об
англо-говорящих
странах. (Какие
это страны?
3-5
мин
Now look at the screen
and say what country it
is. Why do you think
so?
(Slides 3-5)
You are right. But why
1) I think it’s Australia because
kangaroos live in this country.
It’s the smallest continent and the
biggest island. We can see an emu
and a koala, these exotic animals
live in Australia. I can see Sydney
in the picture.
Почему вы так
думаете?)
б) Работа по
группам (3
группы – 3
страны):
(создание мини-
проекта)
составление
монологического
высказывания по
картинкам и
отдельным
словам, при этом,
некоторые
картинки или
слова не
соответствуют
данной стране,
объяснить,
почему.
Рассказ по плану.
в) Практика
аудирования
(Что это страны?
Почему вы так
думаете?)
г) Проверка
домашнего
задания: РТ –
с31упр1
(Объяснение
слов, выражение
согласия/
несогласия)
10-12
мин
3 мин
1 мин
is it Sydney? In the
picture you can see a
famous Opera House.
Now you are working
in groups with pictures
and some words. What
country are the pictures
and words about? Tell
us about the country
according to the plan.
(Appendix 1)
Be very attentive:
some of the words and
pictures are the odd
ones, they are not about
your country. Find
them and say why you
think so.
Now listen to the texts
and guess the country
they are about.
(Appendix 2)
What are these
countries? Why do you
think so?
We say: the official
language, the official
emblem, the
population.
Open your workbooks
on p31 ex1, read the
explanations of the
words. Do you agree?
Can you explain these
words?
2) In my opinion it’s New
Zealand because …
3) I guess it’s Canada because …
*P1/*Gr1. We think it’s Canada.
The capital of Canada is Ottawa.
It is situated in North America.
Canada is the second largest
country in the world. It shares
with the USA five of the largest
lakes and three of the longest
rivers in the world. The official
languages are English and French.
The emblem of the country is a
leaf of a maple tree which grows
there. You can see the maple leaf
on the flag of Canada. I would
like to visit the country because
Canada is the motherland of
hockey which is my favourite
game.
This picture is the odd one
because a kiwi is an emblem of
New Zealand. These words are
the odd ones because the USA has
the third largest population in the
world.
P2/Gr2. We think it’s Australia …
P3/Gr3. We think it’s New
Zealand …
It’s Great Britain …
It’s the USA …
The official language …
The official emblem …
The original population …
Maori … English … Emu …
д) Чтение с
извлечением
информации
(отвечают
участники 4й
группы (3 уч-ся),
они работали с
текстом из
приложения 3
(Appendix 3),
пока 1-3 группы
составляли
рассказ о
странах).
3 мин
The flag of the country
is its official emblem,
isn’t it? So let’ speak
about some flags. What
is the name of the flag
of the UK? (Slide 6)
(Appendix 3)
Read the names of
these flags. What
countries are they the
flags of? Why do you
think so? (Slide 7)
Why are the flags
called so?
(Appendix 3)
P1. The Flag of the UK is called
the Union Jack. It appeared in
1603 when King James I united
England and Scotland. And then
in 1801 Ireland was added. It’s a
mixture of the flags of three
countries: England, Scotland and
Ireland.
The Stars and Stripes is an
American flag there are stars and
stripes on it. The Imperial Flag is
for Russia because Russia was an
Empire in the past.
P2. There are fifty stars … and 13
stripes …
P3. The Imperial Flag …
4.
Физкультминутка
1 мин
Let’s listen to the song
and relax. You can
stand up, move and
sing. (Jingle Bells)
Answer the questions,
please. When do
Englishmen sing this
song? What songs do
Russian people sing on
New Year’s Day?
Listening, singing, moving
5.
Беседа о России.
Введение нового
материала.
а) беседа по
картинкам,
используя слова и
фразы
б) поиск
дополнительной
информации по
группам:
1гр - с42упр37;
2гр - с57упр14;
3гр – с36упр10
5-7
мин
Look at the pictures on
the screen and say what
country we are going to
speak about. Why do
you think so? (Slide 8)
Look at the pictures
and the words on the
blackboard, look at the
plan. Say what you
know about our
country.
Find some other facts
about Russia using
information from these
exercises:
Gr1 –p42ex37
Gr2 – p57ex14
Gr3 – p36ex10
We are going to speak about
Russia. I can see the flag of the
Russian Federation. Russia is
famous for its churches, e.g.
churches in Kizhi. Moscow is the
capital of Russia.
rich in … birch tree
famous for … bear
proud of … the Neva
the Volga Lake Baikal
the Urals the Lena
matreshka balalaika
Gr1. People of Russia speak more
then 200 languages.
Gr2. The population of Russia is
about 146 million people.
Gr3. Russia is rich in famous
writers, artists, composers,
scientists, for example, Pushkin,
в) составление
монологического
высказывания.
2 мин
Who can tell us about
Russia? (Appendix 4)
Chechov, Vasnetsov, Sakharov…
P1
6.
Домашнее
задание: рассказ о
России (у),
с42упр35 (п)
1 мин
What do you think your
homework is?
You are right. It’s a
story about Russia.
And p42ex35 (w) –
synonyms, they will
help you to speak about
the country.
A story about Russia.
7.
Самостоятельная
работа
(4 варианта) –
раздаточный
материал.
10
мин
You know some
geographical names
with the article the and
without the article,
some countries, cities,
languages. Check
yourselves how well
you know them. Do the
task. (Appendix 5)
*Gr – group (группа)
*P – pupil (ученик)