Конспект урока "A reviw of a film" 7 класс

МАОУ «СОШ №104 с углубленным изучением предметов
культурологического профиля» г. Перми
Урок английского языка в 7 классе
«A review of a film»
УМК Н.Н. Деревянко и др.
«New Millennium English»
Учитель английского языка
высшей категории
Кузнецова Ирина Анатольевна
Пермь 2014
«A review of a film»
Тип урока: ознакомительный.
Цели урока: Способствовать
формированию
- умения писать рецензию на любимый фильм;
- критического мышления учащихся;
эстетическому воспитанию учащихся на примере просмотренных ими
фильмов.
Задачи урока:
1. познакомить учащихся с понятием «рецензия»;
2. прочитать текст образца рецензии, используя стратегию изучающего
чтения;
3. разработать совместно с учащимися алгоритм написания рецензии на
любимый фильм;
4. написать рецензию на индивидуально выбранный фильм;
5. Формировать навык работать индивидуально и в коллективе.
Наглядные средства и оборудование:
Персональный компьютер;
Учебник: раздел 5 «On screen», урок 2 упражнение стр. 65 текст
рецензии на фильм;
Индивидуальные карточки с памяткой «Алгоритм изучающего
чтения».
Приемы и методы: реализация частично-поискового метода с
использованием описания и анализа.
Ход урока:
I. Оргмомент: Hello, dear friends. I’m very glad to see you. Today we’ll
continue our talk about films. I know that you have seen a lot of different
films, but have you got any favourite movies? What are their names?
(Фронтальный опрос с целью быть уверенным, что дети не просто
смотрят фильмы, но и имеют свои любимые).
II. Основная часть урока:
Teacher: So, I see that all of you have favourite films, and, of course,
you want to tell each other about them. How can we do it?
Pupils: We can share our opinions through
the conversation with our group-mates;
the advertisement of the film;
the description of the film’s plot;
Teacher: Well done! One more way is to write a review of a film. So, what
is the theme of our today’s lesson?
Pupils: A film review.
Teacher: You are right. Who knows the meaning of the word Review”?
Nobody. It’s OK, I’ll help you. I’ll read the definition of this word, try to
choose the key-words.
- Review is a report in a newspaper or magazine, or on the Internet,
television or radio, in which somebody gives their opinion of a book,
play, film/ movie, etc.
Pupils: Key-words are a report and opinion.
Teacher: What does the word “review” mean?
Pupils: Review is a report about a book, play or film, founded on person’s
opinion.
Teacher: What is the task of our today’s work?
Pupils:
1. To learn how to write a review.
2. To think out the name of a magazine or newspaper, devoted to our
favourite films.
Teacher: First of all let’s be divided into 4 groups to think out the name for
our magazine. You have 3 minutes for this work.
Teacher: Now let’s read the text – ex.2a p.65
First of all we’ll recall the strategy of reading for detailed comprehension.
Pupils:
1. Прочитать весь текст, чтобы понять общий смысл текста;
2. При повтором прочтении стараться понять значение незнакомых
слов по общему смыслу предложения.
3. Если не получается, попробовать сопоставить его со словами
русского языка.
4. Если не видна связь с родным языком посмотреть, из каких
элементов состоит слово.
5. Если не помогли перечисленные способы обратиться к словарю.
Главное, не оставлять ключевые слова без точного перевода.
6. Выстроить цепочку из ключевых слов.
Teacher: OK, work individually, read the text according to this strategy and
try make an algorithm of writing a review. You have 10 minutes.
Let’s listen to you.
Pupils present the results of their work and together make a decision,
which algorithm is the best:
(example):
Think out a bright title for your review. It must include the name of the film.
Introduction:
- Describe the main idea of the film;
- Describe the plot of the film in brief, touching the names of the main
actors;
- Don’t show the main intrigue of the film;
- Don’t retell the subject of the film.
The main body:
- Try to analyse the film from the point of view of its idea;
- Try to value the work of its director, the play of actors, tricks and special
effects, scenery;
- Describe you impressions.
Conclusion:
- Is it worth to see this film?
- Whom is this film for?
- What does a spectator get, seeing this film?
Homework: Write a review of your favorite film. The algorithm will
help you to be successful.
Рефлексия:
Now let’s reflex our work. Try to finish the following sentences:
1. Today I have learned …
2. It was interesting …
3. It was difficult …
4. I could …
5. I’ll try to …
6. I was surprised …
7. I’d like to …
Приложение 1. (вариант ученической работы):
Have a good time with “Reservoir dogs”
If you didn’t see Quentin Tarantino’s films, find and see his first film «Reservoir
dogs».
This film is a thriller. Thrillers usually have: black humor, violence, drama and
morality. Some people don't like thrillers, because thrillers are cruel.
A «Reservoir dogs» is directed by Quentin Tarantino.
Eight criminals robbed jewelry store, but their plan failed. Police have already
waited for them. Mr. White (Harvey Keitel) with injured Mr. Orange went to the
warehouse, that to wait for the others. They discovered that they have a traitor. So,
they will learn that a traitor is Mr. Orange. But Mr. White did not believe it and
bandits kill each other. Protagonists are
Mr. Blue (Edward Bunker)
Mr. Orange (Tim Roth)
Mr. Pink (Steve Buscemi)
Mr. Blonde (Michael Madsen)
Mr. Brown (Quentin Tarantino)
Mr. White (Harvey Keitel)
Eddie Cabot (Chris Penn)
Joe Cabot (Lawrence Tierney)
I recommend this film because it’s very affective and interesting.